Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup sprzedaż samochodu zagranicy osoba fizyczna

  • 26.09.2016Podatek od nieujawnionych dochodów dotyczy tylko Polski
    Z uzasadnienia: Podatek od dochodów nieujawnionych pobierany jest bowiem od dochodów (przychodów) uzyskanych tylko na terytorium Polski. Powołana regulacja prawna nie dotyczy opodatkowania dochodów ukrytych, a osiągniętych poza terytorium Polski, przy zastosowaniu konstrukcji dochodu opartego na wydatkach i oszczędnościach. Jeśli ustawodawca nie objął podatkiem od dochodów nieujawnionych korzyści mających źródła poza terytorium Polski, jednakże uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tym samym w tych przypadkach nie będą miały zastosowania, wynikające z umów międzynarodowych, regulacje w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w ogóle nie pojawia się tu problem podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.
  • 29.04.2013PKPiR: Zakup samochodu a koszty uzyskania przychodu. Skutki wycofania z działalności
    Pytanie podatnika: Czy wydatki na zakup auta mogą być w całości kosztem uzyskania przychodów w chwili zakupu? Jak ująć ten zakup w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy w momencie wycofania samochodu z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste powstaje obowiązek podatkowy w PIT? Czy w tym momencie należy korygować koszty?
  • 11.07.2012WNT: Zmiana przeznaczenia samochodów z towarów handlowych na środki trwałe
    Pytanie podatnika: W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca m.in. sprzedaje samochody używane, w tym sprowadzane z zagranicy. Samochody sprowadzane z zagranicy są w celu dalszej odsprzedaży. Przedmiotowe nabycie następuje w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeżeli pierwotny cel nabycia ww. pojazdów nie zostanie zrealizowany, wtedy Wnioskodawca podejmuje decyzję o przekazaniu pojazdu na środek trwały w swojej firmie, aby uzyskiwać przychody z jego wykorzystywania. Czy spośród sprowadzonych z zagranicy samochodów przyjętych na stan firmy jako towar, w przypadku braku nabywcy Wnioskodawca może zdecydować i fakturą VAT udokumentować transakcje kupna sprzedaży we własnej firmie np. 7 miesięcy od daty zakupu tego samochodu?
  • 14.09.2009Szara strefa kwitnie, ministerstwo wierzy w przepisy
    Zapytanie nr 4376 w sprawie pobierania podatków z tytułu sprowadzania do Polski używanych samochodów od legalnych importerów oraz od osób indywidualnych
  • 23.06.2009Orzecznictwo: Sprawdź, czy nie jesteś podatnikiem VAT
    Skarżący wywodził, iż podatnikiem nie był, a swoje przekonanie w tej kwestii opierał na tym, iż pomimo zarejestrowania działalności gospodarczej w branży remontowo - budowlanej nie świadczył on usług w tym zakresie, a skoro zatem co podkreślał firma ta istniała jedynie "na papierze" nie ciążył też na nim obowiązek rejestracji tej działalności na użytek podatku od towarów i usług w urzędzie skarbowym, jak również nie miał obowiązku prowadzenia stosownej ewidencji, a co za tym idzie obliczania i odprowadzania podatku należnego od osiągniętego obrotu. Ponadto co podkreślał, nabywanie samochodów używanych na terenie państw Wspólnoty Europejskiej, ich import do kraju, a następnie sprzedaż, nawet wielokrotna, jako że nie mieści się w zakresie działalności remontowo - budowlanej, nie może być uznana za czynności podlegające opodatkowaniu, albowiem nie zostały dokonane w ramach profesjonalnej (formalnie zarejestrowanej) działalności handlowej.
  • 16.05.2007Ustalenie wartości początkowej samochodu (1)
    Ustalenie wartości początkowej samochodu będącego środkiem trwałym ma z punktu widzenia podatku dochodowego zasadnicze znaczenie. Zgodnie z art. 22h ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej ustawą o PIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  • 15.03.2007Zakup nowego samochodu w kraju UE
    Zakup nowego środka transportu od zagranicznego podmiotu jest transakcją szczególną. Jego nabycie zostało bowiem zupełnie specyficznie potraktowane przez Ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W przepisach tej ustawy znajdziemy szereg uregulowań mających zastosowanie tylko i wyłącznie do nowych środków transportu, najistotniejsze z nich jest zaś to wynikające z art. 9 ust. 3 pkt. 1 i 2 ustawy. Wskazany przepis jest szczególny, ponieważ wynika z niego, że w przypadku nabycia nowego samochodu z krajów Unii zawsze będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Należy przez to rozumieć, że z WNT będzie miał do czynienia nabywca, który nabył samochód nie tylko od innego podatnika VAT UE, ale także w sytuacji, kiedy dokona nabycia od osoby prywatnej. Co ważniejsze sam nabywca też nie musi być zarejestrowanym VAT-owcem; nawet jeśli jest to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, będziemy mieli do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotową.