Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

cesjonariusz podatek

  • 01.03.2018NSA: Nie ujęte w przychodach wierzytelności odsetkowe a strata przy ich sprzedaży
    Z uzasadnienia: Sporne wierzytelności odsetkowe nie zostały zarachowane do przychodu, w związku z czym ich wartość pokryta ceną ze sprzedaży (podobnie jak strata z ich sprzedaży) nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.
    • 07.12.2016Sprzedaż wierzytelności odpisanej uprzednio jako nieściągalna a VAT
      Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie miał obowiązek zwiększenia należnego podatku VAT w związku ze sprzedażą wierzytelności na rzecz osoby trzeciej (w związku z likwidacją masy upadłości), objętej uprzednio korektą podatku VAT na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT?
      • 29.10.2015Koszty uzyskania przychodów a umowa pożyczki
        Z uzasadnienia: W konsekwencji "poniesionym kosztem" może być każdy faktycznie dokonany odpis nie będący wydatkiem (w znaczeniu kasowym – rozchód pieniężny) powodujący zmianę w strukturze aktywów lub pasywów osoby prawnej. Nie ma zatem podstaw do uznania za koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży wierzytelności z tytułu umowy pożyczki wyłącznie wydatków poniesionych w postaci należności głównej.
        • 14.04.2015Możliwość zaliczenia do kosztów straty na sprzedaży wierzytelności
          Pytanie podatnika: Czy wykazaną w księgach stratę z odpłatnego zbycia wierzytelności (różnica pomiędzy ceną sprzedaży a wartością brutto pożyczki) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT zgodnie z uchwałą NSA I FPS 3/11 z 11 czerwca 2012 r., czy też wykazać przychód uzyskany ze sprzedaży wierzytelności w wysokości określonej w umowie sprzedaży a koszty uzyskania tego przychodu ograniczyć do wysokości niespłaconych kwot prowizji i ubezpieczenia, które w dacie uruchomienia pożyczki zostały wykazane jako przychód należny?
          • 30.09.2014NSA: Cesja umowy przedwstępnej nie jest powodem korekty
            § 13 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68 poz. 360) należy interpretować w ten sposób, że dostawca towarów i usług nie jest zobowiązany dokonywać korekty faktury wystawionej w związku z uiszczeniem zaliczki, w sytuacji gdy w wyniku zawarcia umowy cesji zmienią się strony umowy po stronie wierzyciela, a zmianie nie ulegnie treść samego zobowiązania umownego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
            • 13.08.2014Opodatkowanie VAT sprzedaży wierzytelności własnej
              Pytanie podatnika: Czy czynność sprzedaży własnej wierzytelności po cenie niższej niż wartość nominalna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
              • 30.04.2014Odszkodowanie za opóźnienie płatności od kontrahenta a VAT
                Pytanie podatnika: Czy otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie w związku z opóźnieniem zapłaty należności za dostarczone towary przez kontrahenta spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
                • 16.04.2014Moment powstania przychodu przy przeniesieniu własności nieruchomości w ramach ugody
                  Z uzasadnienia: Zarówno w przypadku dalszej odsprzedaży, jak i w przypadku pozostawienia w majątku spółki nieruchomości nabytych w związku z rozliczeniem kary umownej, po stronie skarżącej spółki powstanie przychód w wysokości ustalonej przez strony w związku z przeprowadzoną transakcją, stosownie do art. 14 ustawy o CIT, przy czym przychód ten powstanie w momencie przeniesienia własności nieruchomości na rzecz strony, nie zaś w momencie faktycznego uzyskania środków z tytułu sprzedaży tej nieruchomości, czy też w momencie wykreślenia wszystkich wpisów hipotecznych.
                  • 08.07.2013Strata przy wniesieniu wierzytelności do spółki kapitałowej a koszty podatkowe
                    Przychodem osoby prawnej z tytułu objęcia udziałów lub akcji spółki zależnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności wobec podmiotów trzecich, będzie wartość nominalna objętych udziałów (akcji), natomiast kosztem uzyskania przychodów - wydatek faktycznie poniesiony na nabycie wierzytelności, jednakże w wysokości nieprzekraczającej wartości uzyskanego przychodu, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tego przepisu, strata powstała z odpłatnego zbycia wierzytelności może być kosztem uzyskania przychodów, tylko wtedy gdy zbyta wierzytelność stanowiła przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej oraz została wcześniej zarachowana do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                    • 20.03.2013Cesja umowy leasingu a podatki
                      Ponieważ prawo podatkowe, do 31 grudnia 2012 r., nie dopuszczało przeniesienia uprawnień z jednego korzystającego na drugiego korzystającego w wyniku umowy cesji przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego powodowało, że w pełni uzasadnionym była konieczność zbadania, czy na dzień wstąpienia nowego korzystającego w stosunek leasingu, na miejsce dotychczasowego korzystającego, umowa ta stanowiła podatkową umowę leasingu operacyjnego, czy stanowiła podatkową umowę leasingu finansowego. Dopiero z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawodawca dopuścił możliwość zmian podmiotowych w zawartych umowach leasingu z konsekwencjami w zakresie praw i obowiązków podatkowych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                      • 05.07.2012Sprzedaż własnych wierzytelności a podatek VAT
                        Ofert przejęcia cudzych wierzytelności pieniężnych jest coraz więcej. Powyższe nie powinno dziwić, bowiem wierzyciele - zmęczeni niewygodną windykacją czy niemożnością wyegzekwowania długu – chętnie przelewają posiadane wierzytelności na inne podmioty. Powstaje jednak wątpliwość jak rozliczyć wskazany zakup na gruncie ustawy o VAT? Czy podmiot, który nabywa na własne ryzyko wierzytelności po ich cenie nominalnej świadczy względem zbywcy usługę ściągania długów podlegającą obowiązkowi podatkowemu z tytułu VAT?
                        • 14.09.2011Prawo do korekty faktury
                          Z uzasadnienia: Nie ma żadnego przepisu prawa zabraniającego korygowania faktury wystawionej w warunkach art. 108 ustawy o podatku VAT i uwidaczniania tego w deklaracjach podatkowych. Regulacja art. 81 i następnych Ordynacji podatkowej, z braku stosownych zapisów ustawy ograniczających prawo do korekty dotyczy każdego podatku w rozumieniu art. 6 tejże ustawy, a nie tylko należnego i naliczonego podatku od towarów i usług. Skoro zatem kwota do zapłaty jest także podatkiem w rozumieniu art. 108 ust. 1 to nie ma żadnych przeszkód, by przyjąć, że ten podatek podlega korekcie, a faktura będąca podstawą do jego rozliczenia skorygowaniu.
                          • 13.06.2011Cesja umowy leasingu a podatek dochodowy
                            Umowa cesji praw i obowiązków stanowi swoistą konstrukcję prawną przewidzianą w prawie cywilnym. Prowadzi ona do zmiany osoby uprawnionej do działania jako strona transakcji gospodarczej. Regulacje zawarte w przepisach podatkowych nie określają konsekwencji przeniesienia praw i obowiązków na skutek cesji umowy leasingu.
                            • 15.04.2011Prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez nabywcę wierzytelności
                              Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury wystawionej przez nabywcę wierzytelności, ponieważ nie dokumentuje ona czynności niepodlegającej opodatkowaniu, ani zwolnionej z VAT, a ponadto jest to czynność związana z jego działalnością opodatkowaną – uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 22 marca 2011 r. nr IPPP1-443-1316/10-4/AS.
                              • 06.12.2010Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wierzytelności
                                Pytanie podatnika: Podatnik rozważa możliwość dokonania sprzedaży swojej wierzytelności wobec spółki na rzecz podmiotu skupującego długi bądź też innego podmiotu gospodarczego, posiadającego zobowiązania wobec spółki (w celu dokonania przez podmiot wzajemnej kompensacji). Czy w przypadku planowanej sprzedaży wierzytelności, wierzytelność ta będzie stanowić koszt podatkowy, podlegający odliczeniu od dochodów z kapitałów ujawnianych w PIT-38?
                                • 16.11.2010Jak rozliczyć stratę ze sprzedaży wierzytelności
                                  Pytanie podatnika: Spółka dokonała sprzedaży własnych wierzytelności ponosząc na tej transakcji stratę. Zbyte wierzytelności były uprzednio zarachowane jako przychód należny i stanowiły aktywa spółki. Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodów zbywanych wierzytelności, czy z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, czy tylko w wartości netto?
                                  • 06.04.2010Podatek VAT: Transakcja zakupu wierzytelności pomiędzy bankami nie jest usługą ściągania długów
                                    Teza: Nabycie przez bank wierzytelności pieniężnej z tytułu udzielonego kredytu od innego banku na podstawie art. 509 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w szczególności nie jest usługą ściągania długów, o której mowa w poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy.
                                    • 19.01.2010Sprzedaż mieszkania nabytego na podstawie umowy cesji
                                      Pytanie podatnika: Czy wartość umowy cesji może być uznana za koszt nabytego lokalu mieszkalnego?
                                      • 06.09.2007Konsekwencje podatkowe cesji umowy leasingu
                                        Prawo zobowiązaniowe dopuszcza możliwość zmiany podmiotów w zobowiązaniu, przy czym zmiana może dotyczyć zarówno osoby wierzyciela, jak i osoby dłużnika. Przepisy prawa zobowiązaniowego dopuszczają możliwość zmiany wierzyciela w drodze przelewu wierzytelności (cesji) i w drodze wstąpienia osoby trzeciej w miejsce zaspokojonego wierzyciela. Przepisy w zakresie przelewu wierzytelności uregulowane są Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Cesja jest umową, na mocy której dotychczasowy wierzyciel (cedent) przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią, będącą nowym wierzycielem (cesjonariusz). Z reguły umowa ta może być wykonywana bez zgody dłużnika, niemniej dłużnik powinien być zawiadomiony o cesji, aby mógł przekazywać świadczenie do rąk nowego wierzyciela. Wraz z przelewem wierzytelności na cesjonariusza przechodzą wszelkie prawa i obowiązki z nią związane. Cesja może być zastosowana również w odniesieniu do umowy leasingu samochodu. Korzystający ma prawo scedować prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego na inny podmiot. W praktyce cesja praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu ma miejsce na podstawie aneksu do umowy leasingu operacyjnego.