Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akt notarialny nowe mieszkanie

  • 28.08.2019Amortyzacja: Gdy nie możesz ustalić ceny nabycia, ustal wartość rynkową
    Pytanie: Czy prawidłowe jest przyjęcie zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT, z uwagi na brak możliwości ustalenia przez Wnioskodawczynię do amortyzacji wartości początkowej środka trwałego (mieszkania nabytego w 1995 r. za kwotę 6414 zł 30 gr, w którym w latach wcześniejszych Wnioskodawczyni była zmuszona na własne potrzeby przeprowadzić modernizację i remonty, a z przyczyn od Niej niezależnych nie posiada dokumentów potwierdzających wartość poniesionych wydatków) według cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok (w przypadku Wnioskodawczyni 2018 r.) założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia?
    • 29.10.2018Możliwość zastosowania ulgi meldunkowej przy braku oświadczenia - fiskus nieugięty
      Pytanie: Czy podatnik składając zeznanie podatkowe za 2013 r. mógł skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej biorąc pod uwagę fakt zameldowania na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, oraz oświadczenie złożone w ramach aktu notarialnego sprzedaży lokalu mieszkalnego a także złożenie PIT-37 bez wykazanego dochodu ze sprzedaży nieruchomości - czy w tym przypadku są one równoznaczne z oświadczeniem o korzystaniu z ulgi meldunkowej i oświadczeniem o zameldowaniu przez 12 miesięcy?
      • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
        Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
        • 20.07.2018Zbycie nieruchomości - warunki ustalenia wysokości podatku są ściśle określone
          Ustalenie kosztów uzyskania przychodów i kosztów zbycia nieruchomości ma zasadnicze znaczenie dla wysokości podatku, który trzeba będzie zapłacić, jeśli nieruchomość sprzedajemy za cenę wyższą od ceny zakupu. Ale warunki zaliczania wydatków do poszczególnych kategorii zostały w ustawie ściśle określone - i trzeba to brać pod uwagę planując transakcję. Publikujemy intepretację indywidualną, w której KIS dość dokładnie wykłada, jakie to są warunki.
          • 12.08.2016Jak ustalić wartość początkową mieszkania?
            Pytanie podatnika: Czy przyjęcie do amortyzacji wartości początkowej mieszkania wg cen rynkowych mieszkań z grudnia 2015 r. z uwzględnieniem stopnia zużycia jest prawidłowe? Jeżeli nie, to czy można przyjąć jako wartość mieszkania wycenę z aktu notarialnego?
            • 09.05.2016Własne cele mieszkaniowe. Zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości
              Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z nabyciem i remontem lokalu mieszkalnego stanowią wydatki, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania PIT dochodu ze sprzedaży mieszkania?
              • 24.03.2016Sprzedaż mieszkania bez PIT. Ważne cele mieszkaniowe
                Z uzasadnienia: Reasumując w ocenie Sądu poniesienie na własne cele mieszkaniowe wydatków w okresie dwóch lat, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f., uzasadnia zastosowanie zwolnienia podatkowego wskazanego w tym przepisie, również wtedy gdy faktyczne nabycie własności lub prawa realizującego własne cele mieszkaniowe nastąpiło po tym terminie.
                • 14.09.2015Zakup nieruchomości na wynajem a ulga mieszkaniowa
                  Pytanie podatnika: Czy w przypadku planowanego doraźnego wynajmu mieszkania, gdy mieszkanie nadal pozostaje prywatnym mieszkaniem z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe (bo wcześniej czy później i tak w nim Wnioskodawca zamieszka na stałe), Wnioskodawca nie straci prawa do zwolnienia podatkowego w postaci ulgi mieszkaniowej?
                  • 08.05.2015Wpłata do TBS jako wydatek na cele mieszkaniowe
                    Pytanie podatnika: Czy kwotę przeznaczoną na objęcie udziału w TBS Sp. z o.o. nierozerwalnie związanego z wynajęciem mieszkania i możliwością jego wykupu na własność po 15 latach, można uznać za kwotę przeznaczoną na cel mieszkaniowy w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
                    • 06.02.2015WSA: Wspólność majątkowa. Nie można dwa razy nabyć nieruchomości
                      Z uzasadnienia: Współwłasność łączna, w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela. Obu współwłaścicielom przysługuje pełne prawo do całej masy majątkowej w niej zawartej i dlatego żaden ze współwłaścicieli nie może korzystać z praw własności przez cały czas trwania współwłasności łącznej. Akceptacja stanowiska organu interpretacyjnego oznaczałaby, że podatniczka dwukrotnie nabyła nieruchomość, w której, z uwagi na ustrój majątkowy, niemożliwe było określenie jej udziałów. Pierwszy raz w chwili zakupu nieruchomości wraz mężem, z którym łączyła ją wspólność majątkowa, drugi raz w wyniku dziedziczenia po śmierci męża.
                      • 29.01.2015To podatnik a nie urząd musi uzasadnić prawo do ulgi
                        Z uzasadnienia: Postępowanie w sprawie umorzenia zobowiązań podatkowych jest inicjowane na wniosek podatnika i w jego też interesie leży podanie do wiadomości organów wszystkich okoliczności sprawy przemawiających za zrezygnowaniem przez Skarb Państwa ze swojego dochodu oraz dopilnowanie ich utrwalenia w dokumentach.
                        • 25.09.2014Koszty przy sprzedaży mieszkania nabytego w spadku
                          Pytanie: Po śmierci brata 9 czerwca 2012 r. udziały w spadku nabyłem ja, mój drugi brat, bratanek i dwie bratanice. 10 września 2013 r. sąd dokonał działu spadku przyznając stanowiące masę spadkową mieszkanie na moją wyłączną własność i zobowiązał mnie do spłaty równowartości części jaką nabyli pozostali spadkobiercy. Czy przychodem ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest cena rynkowa, czy cena sprzedaży widniejąca w akcie notarialnym oraz czy kwoty zapłacone innym spadkobiercom stanowią koszt uzyskania przychodu?
                          • 14.08.2014Sprzedaż apartamentów a stawka VAT
                            Pytanie podatnika: Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym sprzedaż przedmiotowych apartamentów będzie opodatkowana obniżoną stawką podatku od towarowi usług zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust.2 i art. 146a pkt 2) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, to jest stawką 8%?
                            • 14.05.2014Sprzedaż nieruchomości a ulga mieszkaniowa w PIT
                              Pytanie podatnika: Czy za korzystające ze zwolnienia w ramach ulgi mieszkaniowej należy uznać wydatki na zakup: urządzeń do kuchni, oświetlenia, drzwi wewnętrznych, zabudowy wnękowej, luster trwale przymocowanych do ścian, baterii łazienkowych i kuchennych oraz rolet okiennych? Czy za wydatki na nabycie lokalu mieszkalnego można uznać wydatki poniesione na opłaty notarialne i wpis do księgi wieczystej dotyczące nabycia lokalu oraz poniesione na pośrednika sprzedaży nieruchomości (prowizję) z tytułu sprzedaży nabytego wcześniej mieszkania, którego sprzedaż pozwoliła na nabycie nowego lokalu mieszkalnego?
                              • 13.03.2014Zamiana nieruchomości a ulga meldunkowa w PIT
                                Pytanie podatnika: Czy można stwierdzić, że nabycie spadku nastąpiło w momencie jego otwarcia, a zatem dochód powstały w wyniku zbycia nieruchomości w drodze zamiany korzystał z prawa do zwolnienia od podatku?
                                • 05.02.2014Ulga mieszkaniowa w PIT: Zamiana mieszkań w rodzinie a wydatki na cele mieszkaniowe
                                  Pytanie podatnika: Czy w wyniku zamiany mieszkań pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej rodzicami, dla Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego? Jeśli tak, to od jakiej kwoty będzie liczony?
                                  • 03.10.2013Sprzedaż mieszkania a opodatkowanie PIT
                                    Pytanie podatnika: Czy w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w 1992 r. w odrębne prawo własności do lokalu (w 2012 r.), a następnie sprzedaży tego lokalu przed upływem 5 lat (w 2013 r.), licząc od końca roku, w którym to przekształcenie nastąpiło, powstanie przychód do opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia tego lokalu?
                                    • 11.07.2012Przedpłata na zakup lokalu a ulga mieszkaniowa
                                      Pytanie podatnika: Wnioskodawca przeznaczy środki uzyskane ze zbycia mieszkania nabytego w 2010 r. na własne cele mieszkaniowe tj. zakup mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera. Uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania (odrębnej własności) środki finansowe wpłaci na konto developera do dnia 31 grudnia 2012 r., jako przedpłatę na mieszkanie, które zamierza kupić. Czy taka płatność (przedpłata) może być uznana jako wydatek na cel mieszkaniowy i spełni warunek zwolnienia z podatku z tytułu zbycia nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy?
                                      • 08.12.2011Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
                                        Banki rzadko różnicują oferty kredytów hipotecznych w zależności od rynku, z którego pochodzi nieruchomość. Warto jednak wiedzieć, jakie plusy i minusy ma zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Tłumaczą to analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl.
                                        • 12.09.2011Umowa dożywocia a PIT
                                          W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, dożywotnik nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie powstaje obowiązek podatkowy ze źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a tej ustawy. W konsekwencji organ podatkowy nie ma podstaw prawnych do określenia dożywotnikowi zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
                                          • 05.04.2011Przyspieszona amortyzacja mieszkania
                                            Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką mieszkania, które w 2000 roku kupiła nowe od dewelopera na wynajem. Mieszkanie to od 10 lat wynajmuje. Przez pierwsze lata płaciła podatek ryczałtowy, a od 2009 roku przeszła na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotychczas lokalu tego nie amortyzowała. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do naliczania przyspieszonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości lokali mieszkalnych, które aktualnie wynajmuje?
                                            • 27.01.2010Separacja i rozdzielność majątkowa a ulga odsetkowa
                                              Pytania podatnika: 1. Jaki procent ulgi odsetkowej (50%, czy 100%) przysługuje Wnioskodawczyni w związku ze wspólnym kredytem, separacją oraz stanem faktycznego spłacania rat kredytu? 2. Czy oświadczenie męża Wnioskodawczyni i notarialny podział majątku (i zawarte w nim zobowiązanie Wnioskodawczyni) są wystarczającymi dowodami faktycznego spłacania kredytu w świetle załączonego artykułu?
                                              • 07.08.2008Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze zamiany
                                                Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza zbyć przedmiotowe mieszkanie, w związku z czym prosi o określenie poniesionych kosztów, w celu osiągnięcia przychodu z ewentualnego zbycia przedmiotowego lokalu.