Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

fundusz remontowy koszt uzyskania przychodu

  • 23.11.2017Opłaty eksploatacyjne i czynsz z najmu a wartość inwestycji
    Spółka rozpoczęła roczną inwestycję w dwóch najmowanych lokalach mającą na celu przystosowanie tych lokali do planowanej w tym miejscu przyszłej siedziby spółki. Oprócz wydatków bezpośrednio związanych z pracami budowlano-remontowymi, spółka ponosi co miesiąc koszty związane z utrzymaniem lokalu, tj. czynsz najmu dla najemcy oraz koszty opłat eksploatacyjnych. Czy ww. wydatki stanowią koszty w dacie poniesienia, czy będą podwyższały wartość inwestycji w obcym środku trwałym?
    • 12.02.2016Najem w ramach działalności gospodarczej. Co można wrzucić w koszty podatkowe?
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem, wraz z małżonką, kilku nabytych lokali mieszkalnych. Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie ich najmu. Tym samym Wnioskodawca wniesie wskazane lokale oświadczeniem do tej działalności i ujmie je w rejestrze środków trwałych. Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym? Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy?
      • 14.05.2015Odpisy na fundusz remontowy w kosztach podatkowych - interpretacja ogólna MF
        Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych, mogą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej.
        • 13.05.2015Odpisy na fundusz remontowy w kosztach podatkowych - interpretacja ogólna MF
          Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych, mogą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej.
          • 25.03.2015Wpłata na fundusz remontowy jako wydatek na cele mieszkaniowe
            Pytanie podatnika: Czy element składowy czynszu jakim jest odpis na fundusz remontowy, wpłacany co miesiąc do spółdzielni mieszkaniowej, w okresie od zbycia nieruchomości tj. od sierpnia 2014 r. do końca 2016 r., Wnioskodawca będzie mógł zakwalifikować jako wydatek na cele mieszkaniowe?
            • 18.07.2014Spółdzielnie mieszkaniowe: Do kosztów można zaliczyć cały odpis na fundusz remontowy
              W świetle art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 6 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe, jako obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
              • 02.06.2014Koszty uzyskania przychodów – wyrok NSA
                Teza: Jednoznaczna ocena, że wydatek nie mieści się w kategorii kosztów uzyskania przychodów zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) – nie został poniesiony przez podatnika – zwalnia z dalszych rozważań o dopuszczalności zaliczenia tego samego wydatku do kosztów uzyskania przychodów na zasadzie wyłączeń wskazanych w tym wypadku w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy.
                • 21.02.2014NSA: Spółdzielnia mieszkaniowa odliczy pełny odpis na fundusz remontowy
                  Na podstawie odwołania się w treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do postanowień odrębnych ustaw, do których zaliczyć należy art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, oba wymienione przepisy tworzą normę prawa podatkowego, z której wynika, że odpisy na fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych w spółdzielniach mieszkaniowych stanowią koszt uzyskania przychodu spółdzielni.
                  • 03.12.2013Wydatki na imprezę dla pracowników w kosztach działalności
                    1. Finansowanie osobom zatrudnionym oraz ich rodzinom rozrywki i wypoczynku nie ma bezpośredniego związku z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na tej podstawie, z uwagi na skład osobowy uczestników takiej imprezy, wydatek ten nie może zostać uznany za koszt podatkowy.
                    • 19.09.2013Wymiana podzielników sfinansowana z funduszu remontowego a przychód właściciela mieszkania
                      Czy wymiana indywidualnych podzielników elektronicznych kosztów centralnego ogrzewania sfinansowana funduszem remontowym będzie stanowiła dla osób posiadających prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy Spółdzielnia zobowiązana będzie do sporządzenia informacji PIT-8C?
                      • 01.03.2012Wpłata na fundusz remontowy w kosztach działalności
                        Pytanie podatnika: Wnioskodawca posiada lokal użytkowy, w którym prowadzi działalność. Lokal ten znajduje się w budynku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia uchwałą podjęła postanowienie o remoncie dachu budynku, a następnie remont przeprowadzono. Wszyscy właściciele lokali w budynku zostali obciążeni kosztami tego remontu, w stosunku proporcjonalnym. Jako właściciel jednego z lokali, Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie o wysokości kosztu remontu, była to kwota 10.800,00 zł, którą uiścił na konto funduszu remontowego spółdzielni. Czy powyższy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
                        • 16.11.2011Odpisy na fundusz remontowy a koszty podatkowe
                          Z uzasadnienia: Zestawienie obu regulacji, tj. treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie pozostawia wątpliwości, iż fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, o jakim mowa w treści ww. przepisu, spełnia normatywne kryteria do tego, by móc uznać dokonywane na jego rzecz odpisy i wpłaty za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o CIT (fundusz ten został wprowadzony ustawą, ma charakter obligatoryjny i zawiera zapis o tym, że dokonywane na fundusz odpisy obciążają koszty gospodarki mieszkaniowej).
                          • 23.03.2011Koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu
                            Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem lokalu, który wynajmuje. Odliczyć można także wydatki ponoszone w okresie, w którym lokal nie był wynajmowany. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 marca 2011 r. nr IPPB1/415-1140/10-4/MT.
                            • 03.12.2010WSA i NSA: O rozliczaniu wspólnot mieszkaniowych – i o uprawnionych do wystąpienia o interpretację indywidualną
                              Tezy: Brak przymiotu "zainteresowanego" w postępowaniu o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego we własnej indywidualnej sprawie, w rozumieniu art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uzasadnia ocenę nie istnienia, wymaganego przez art. 50 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), interesu prawnego do zaskarżenia wydanej interpretacji do sądu administracyjnego przez podmiot, który był jej adresatem, pomimo tego, że nie dotyczyła ona jego praw i obowiązków podatkowych.