Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup współwłasność firmy osoby fizycznej

  • 17.12.2018Samochód osobowy z przyczepą w kosztach firmy
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych, usług kosmetycznych oraz wynajmu powierzchni reklamowych. Swoje usługi Wnioskodawca będzie promować na przyczepie oraz samochodzie (mobilna reklama). Czy Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu zakup samochodu osobowego wraz z przyczepą i comiesięczne faktury za kupioną benzynę? 
  • 16.04.2015Korekta VAT naliczonego od wydatków dotyczących inwestycji w obcym środku trwałym
    Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna dokonać jednorazowo w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym zaprzestanie korzystania z magazynu i jednocześnie likwidacji Spółki, korekty podatku naliczonego od środków trwałych powyżej 15 000,00 zł (inwestycji w obcym środku trwałym) według art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie: 5-letnim tj. traktować inwestycję w obcym środku trwałym jako „zwykły” środek trwały czy, 10-letnim tj. traktować inwestycję w obcym środku trwałym jako nieruchomość?
  • 22.01.2015Jednorazowa amortyzacja samochodu
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji opisanej we wniosku Wnioskodawca ma prawo jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty zakupu samochodu, który nie będzie stanowił środków trwałych firmy?
  • 20.01.2015Samochód osobowy jednorazowym kosztem
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca (mały podatnik) ma zamiar kupić samochód używany od osoby fizycznej, nie będącej podatnikiem podatku VAT (bez faktury VAT). Wnioskodawca zamierza używać ten pojazd krócej niż rok do prowadzenia działalności. Przed upływem roku samochód zostanie sprzedany. Czy Wnioskodawca ma prawo jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty zakupu samochodu, który nie będzie stanowił środków trwałych firmy?
  • 16.10.2012Współwłasność środka trwałego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. Jest współwłaścicielką 1/2 samochodu osobowego, który wykorzystuje w prowadzonej działalności na podstawie umowy użyczenia. Drugim współwłaścicielem jest jej ojciec, który ww. samochodu nie wykorzystuje w prowadzonej przez siebie działalności. Czy środek transportu, stanowiący współwłasność osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, może być wprowadzony do firmy jako środek trwały? Jaka wartość początkowa powinna być brana pod uwagę przy wprowadzaniu środka trwałego do firmy?
  • 03.02.2009Orzecznictwo: Sprzedaż lokali budowanych na wynajem opodatkowana VAT
    W przedmiotowej sprawie, (uwzględniając stan faktyczny uzupełniony w skardze) skarżący państwo M. i J. P. wraz z państwem M. i J. S. w 1999 r. nabyli jako współwłaściciele w udziale - części działkę budowlaną nr 92 obszaru 1192 m- pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. W 2000 r. uzyskali pozwolenie na budowę "zespołu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z podziałem na dziesięć lokali mieszkalnych". Prace budowlane przebiegały w latach 2001 - 2005 i jeszcze nie zostały zakończone. W roku 2004, jak twierdzą skarżący, skorzystali z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu budowy lokali mieszkalnych na wynajem. Obecnie państwo P. wraz z państwem S. zamierzają dokończyć budowę budynku i zbyć 10 mieszkań. Problem dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż tychże mieszkań podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
  • 03.07.2008Amortyzacja i sprzedaż budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Pytania podatnika: Czy zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % było prawidłowe, czy powinna być zastosowana stawka w wysokości 1,5 %? Czy odpłatne zbycie budynku będzie opodatkowane tak jak przychód z działalności gospodarczej?