Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynków używanych

  • 27.06.2011Amortyzacja części budynku
    Pytanie podatnika: W roku 1989 wraz z żoną ukończył Pan budowę domu mieszkalnego, w którym jedno z pomieszczeń na parterze zostało już na etapie budowy zaprojektowane i wybudowane jako lokal użytkowy. Lokal ten nigdy nie został z budynku mieszkalnego wyodrębniony jako przedmiot odrębnej własności. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził Pan w tym lokalu działalność gospodarczą a następnie lokal wynajmował. Czy przedmiotowy lokal może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych i w związku z tym można naliczać odpisy amortyzacyjne ujmowane w poczet kosztów uzyskania przychodów?
    • 12.05.2011Amortyzacja mieszkania zakupionego na rynku wtórnym
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje zakup lokalu mieszkalnego, który zostanie przeznaczony (częściowo) na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal mieszkalny zostanie zakupiony na rynku wtórnym, został oddany w użytkowanie w 2003 r., forma własności - hipoteczna (księga wieczysta). Czy słusznym będzie zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie wartości mieszkania (przy założeniu, że okres amortyzacji nie będzie krótszy niż 10 lat)?
      • 05.04.2011Przyspieszona amortyzacja mieszkania
        Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką mieszkania, które w 2000 roku kupiła nowe od dewelopera na wynajem. Mieszkanie to od 10 lat wynajmuje. Przez pierwsze lata płaciła podatek ryczałtowy, a od 2009 roku przeszła na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotychczas lokalu tego nie amortyzowała. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do naliczania przyspieszonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości lokali mieszkalnych, które aktualnie wynajmuje?
        • 01.02.2011Amortyzacja lokali używanych
          Częstą praktyką jest obecnie zakup lokali w celach inwestycyjnych. Kupując nieruchomości liczymy na wzrost ich wartości, a jednocześnie mamy zamiar wykorzystywać je albo dla naszych własnych potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, albo traktując je jako źródło przychodów z najmu. W obu tych przypadkach pojawia się potrzeba ustalenia wartości początkowej i wyboru metody amortyzacji – jeżeli chcemy prawidłowo obnizyć płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.
          • 31.12.2010Stosowanie innej stawki oznacza zmianę metody amortyzacji
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 1995 r. zakupił budynek handlowy (rok budowy ok 1940). Księgowa nieruchomość zakwalifikowała do środków trwałych 103 ze stawką amortyzacji 2,5 %. Na podstawie art. 16j updop (art. 22j updof) ust. 4 budynek powinien zostać amortyzowany ze stawką 10% przez okres 10 lat. Z powodu błędu księgowej Wnioskodawca zmuszony jest do amortyzacji budynku jeszcze przez 26 lat. Czy z początkiem roku 2011 Wnioskodawca może zmienić stawkę amortyzacyjną na 10% metodą liniową i amortyzować dalsze 10 lat?
            • 17.11.2010Lokale użytkowe są odrębnymi środkami trwałymi
              Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zrealizowała w 2009 roku inwestycję polegającą na budowie IV piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. Zgodnie z decyzją podjętą przez Zarząd Spółki budynek został przeznaczony na: od parteru, I i II piętra na lokal użytkowy, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki jako Jej siedziba oraz lokale mieszkalne usytuowane od III - VI piętra. Czy Spółka poprawnie amortyzuje Jej środek trwały stawką amortyzacyjną dla lokali użytkowych w wysokości 2,5%?
              • 21.07.2010Amortyzacja pawilonów handlowych wybudowanych na wydzierżawionym gruncie
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca miał prawo, od dnia 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej, naliczania odpisów amortyzacyjnych według stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%, od wartości początkowej przyjętych do użytkowania przedmiotowych pawilonów handlowych nietrwale związanych z gruntem, ewidencjowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i zaliczania do kosztów uzyskania przychodu danego okresu rozliczeniowego?
                • 08.07.2010Orzecznictwo: Amortyzacja – które przepisy stosować?
                  1. Decyzja administracyjna jako akt władczy i jednostronny rodzi zawsze określone skutki prawne, sprowadzające się do wiążącego rozstrzygnięcia o czyichś prawach lub/i obowiązkach. Może ona także wiążąco stwierdzać (a nie potwierdzać) istnienie określonego stanu prawnego, czego konsekwencją jest powstanie możliwości skutecznego powoływania się na daną okoliczność, także dla potrzeb podejmowania innych rozstrzygnięć. Potwierdzanie istnienia pewnego stanu faktycznego lub prawnego jest natomiast domeną zaświadczeń, które, w przeciwieństwie do decyzji administracyjnej, same przez się nie rodzą skutków prawnych, a jedynie służą jako dowód dla celów podejmowanych we właściwych formach i trybach ustaleń. 2. Nie może być wątpliwości co do tego, że dla ustalenia wielkości dokonywanych odpisów należało uwzględnić prawo obowiązujące w dacie rozpoczęcia amortyzacji.
                  • 01.04.2010Różne metody amortyzacji dla takich samych środków trwałych
                    Pytanie podatnika: Czy dla środków trwałych tego samego rodzaju można przyjąć różne metody amortyzacji i czy podatnik używający dwóch identycznych maszyn może obniżyć stawkę tylko dla jednej z nich?
                    • 17.09.2009Amortyzacja lokalu mieszkalnego
                      Pytania podatnika: 1. Jaką stawkę amortyzacji należy stosować po wyodrębnieniu własności lokalu z uwzględnieniem następujących faktów: - zakupiony lokal był użytkowany przed zakupem przez okres powyżej 60 miesięcy, - zakupiony lokal dotychczas nie był wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych jako własnościowe prawo do spółdzielczego lokalu mieszkalnego? 2. Czy amortyzację można naliczać przez okres 12 miesięcy w roku tj. również w przypadku braku najemcy?
                      • 22.05.2009Amortyzacja wynajmowanego mieszkania
                        Pytanie: W lutym tego roku otrzymałam w spadku po mojej babci mieszkanie (lokal mieszkalny będący odrębną własnością), które nabyła w 1988 r. Zamierzam wynajmować ten lokal na cele mieszkalne. Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i nie jestem podatnikiem VAT. Czy mogę zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla tej nieruchomości? Czy mam obowiązek prowadzić ewidencję środków trwałych?
                        • 12.03.2009Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
                          Pytanie podatnika: Czy podatnik będzie mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną wyłącznie do budynku dawnych koszar, czy również do nowo wybudowanego obiektu?
                          • 02.02.2009Uproszczona amortyzacja nieruchomości
                            Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni prawidłowo dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku mieszkalnego (kamienica), którego współwłaścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, z tytułu najmu lokali, wyliczając miesięczny odpis amortyzacyjny w sposób: powierzchnia użytkowa budynku (zgodna z deklaracją podatku od nieruchomości) × kwota 988 zł × stawka 1,5% : 12 miesięcy?
                            • 14.11.2008Amortyzacja używanego budynku niemieszkalnego
                              Pytanie podatnika: Czy możliwe jest zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej, tak aby okres amortyzacji wyniósł 10 lat?
                              • 30.07.2008Metody amortyzacji środków trwałych
                                Zgodnie z art. 16h ust. 4 ustawy o PDOP oraz art. 22h ust. 4 ustawy o PDOF, odpisów amortyzacyjnych środków trwałych można dokonywać w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. Jeżeli podatnik nie dokonuje odpisów miesięcznych, lecz zdecyduje się na odpisy kwartalne czy roczne, powinien pamiętać, iż suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego.
                                • 24.06.2008Ulepszenia, remonty, części składowe i peryferyjne
                                  Wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określone są w art. 16a-16m ustawy o PDOP. W praktyce bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie amortyzowania danego środka trwałego podatnik ulepsza dany składnik majątku, bądź dokonuje odłączenia jego części. Zdarzenia takie wywołują istotne skutki podatkowe.
                                  • 26.03.20081000 pytań o podatki – Uproszczona amortyzacja mieszkań
                                    Zamierzam wynająć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i przeznaczyć je na wykonywanie działalności gospodarczej. Czy mogę zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 1,5%?
                                    • 20.02.2008Zapraszamy na konferencję: Podatki 2008 – kontrowersje i praktyczne problemy z uwzględnieniem „małej” nowelizacji ustawy o VAT
                                      W dniach 27–28 lutego 2008 roku, w Warszawie, odbędzie sie konferencja Podatki 2008 – kontrowersje i praktyczne problemy z uwzględnieniem „małej” nowelizacji ustawy o VAT. Konferencja organizowana jest przez Akademię Biznesu MDDP. Serwis podatki.biz objął patronat medialny nad konferencją. Dla Czytelników www.podatki.biz obowiązuje cena specjalna – warunkiem skorzystania z niej jest zapisanie się na konferencję do 22.02.2008 (piątek), przy wykorzystaniu formularza rejestracyjnego dostępnego tutaj. 
                                      • 14.06.2007Uproszczona amortyzacja mieszkań niekorzystna dla podatników
                                        Interpelacja nr 7020 do ministra finansów w sprawie amortyzacji mieszkań
                                        • 06.04.2007Amortyzacja zabytkowego budynku użytkowego
                                          Pytanie podatnika: Czy można przyjąć, że zakupiony budynek, wpisany do rejestru zabytków, był używany ponad 5 lat i czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego budynku przy zastosowaniu indywidualnej stawki 10% rocznie?
                                          • 05.09.2005Amortyzacja używanych i ulepszonych środków trwałych
                                            Ulepszenie Podatnik ponosząc nakłady na ulepszenie środka trwałego może zmienić jego wartość początkową ustalaną dla celów amortyzacji. Wydatki na ulepszenie stają się kosztami uzyskania przychodu dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z ust. 17 art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednio: ust. 13 art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.

                                          « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]