Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup kawy rzecz zarządu

  • 21.08.2019WSA. Podmioty powiązane: Dokumentacja może zawierać także informacje mailowe
    Z uzasadnienia: (...) jako przykłady dokumentów, które mogą wchodzić w skład dokumentacji podatkowej, wymienione zostały umowy, porozumienia zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi lub inne dokumenty, dotyczące transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w art. 9a ust. 1 u.p.d.o.p. Wskazanie w tym wyliczeniu "innych dokumentów" oznacza, że ten katalog ma charakter otwarty (...) Bezzasadnie organ uzyskanie przez nośnik informacji przymiotu dokumentu wiąże z podpisaniem go. W interpretacji organ w sposób niezasadny uznał, że opisane przez skarżącą dokumenty wysyłane do niej drogą e-mailową nie mają mocy dowodowej.
  • 28.12.2016Poczęstunek w firmowych kosztach - zmiana stanowiska fiskusa
    Pytanie podatnika: W ramach działań sprzedażowych oraz negocjacji warunków zawieranych umów, członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spotykają się w siedzibie z aktualnymi oraz potencjalnymi kontrahentami. Spółka bierze udział również w targach. Na stoisku firmowym uczestnicy targów mogą skorzystać z drobnego poczęstunku zakupionego przez spółkę. Czy spółka jest uprawniona do zaliczenia wydatków na nabycie tych towarów do kosztów uzyskania przychodów?
  • 15.07.2016Usługi cateringowe i zakup artykułów spożywczych a koszty uzyskania przychodów
    Pewna spółka ponosiła wydatki na zakup artykułów spożywczych. Nabywała również usługi cateringowe. Jedzenie spożywane było podczas spotkań członków zarządu oraz w trakcie narad pracowniczych. Czy tego typu wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy nie są przypadkiem kosztem reprezentacji, którego odliczyć nie można? Zobaczmy, jak do tej kwestii podchodzą organy podatkowe.
  • 14.07.2016Usługi cateringowe i zakup artykułów spożywczych a koszty uzyskania przychodów
    Pewna spółka ponosiła wydatki na zakup artykułów spożywczych. Nabywała również usługi cateringowe. Jedzenie spożywane było podczas spotkań członków zarządu oraz w trakcie narad pracowniczych. Czy tego typu wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy nie są przypadkiem kosztem reprezentacji, którego odliczyć nie można? Zobaczmy, jak do tej kwestii podchodzą organy podatkowe.
  • 18.01.2016Ciastka, kawa i herbata dla pracowników a PIT. Zmiana stanowiska MF
    Pytanie podatnika: Czy spożycie przez pracowników kawy, herbaty, cukru, ciastek oraz koszty zorganizowania spotkania integracyjnego stanowią dla pracowników przychód do opodatkowania, od którego Wnioskodawca jest zobowiązany jako płatnik do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
  • 19.09.2013Nieodpłatna dostawa towarów i świadczenie usług a VAT
    Pytanie podatnika: Czy udostępnienie artykułów spożywczych należy traktować jako nieodpłatne przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby osobiste pracowników lub kontrahentów, a w przypadku usługi cateringowej lub gastronomicznej jako nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby osobiste pracowników, kontrahentów lub jako inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika?
  • 18.05.2012Przekazanie artykułów spożywczych a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika: Czy nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych należy opodatkować podatkiem należnym?
  • 27.02.2012Wydatki gastronomiczne jako koszt podatkowy
    Koszty reprezentacji, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki związane z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia. Zatem, wydatki na wszelkie tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie także od tego, czy usługi te i zakupione artykuły były wykorzystywane w kontaktach z kontrahentami w siedzibie przedsiębiorstwa (zakładu), czy też poza nią. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1445/10).
  • 23.02.2012Napoje dla pracowników a rozliczenie VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca ponosi koszty nabycia produktów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, mleko, napoje chłodzące (woda mineralna, napoje, soki), cukier, słodycze. Zgodnie z przepisami BHP Spółka zapewnia pracownikom napoje, natomiast pozostałe art. spożywcze przekazywane są podczas zebrań zarządu, narad, spotkań z pracownikami oraz klientami/gośćmi w czasie pracy w siedzibie firmy. Nabyte artykuły są wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Spółka odlicza podatek naliczony związany z zakupem artykułów będących przedmiotem wniosku. Czy w takiej sytuacji nieodpłatne przekazanie ww. artykułów spożywczych należy opodatkować podatkiem należnym?
  • 27.01.2012Podatkowe skutki zakupu artykułów spożywczych do firmy
    Pytanie podatnika: Czy konsumpcja wyrobów spożywczych przy okazji różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń, spotkań i przyjmowania gości, kontrahentów, posiedzeń zarządu i rady nadzorczej, odbywających się w związku z działalnością opodatkowaną, stanowią dla Spółki czynność opodatkowaną na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy bądź art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług? Czy Spółka ma prawo odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących zakup wymienionych produktów?
  • 07.10.2011Koszt poczęstunku w czasie spotkania integracyjnego w księgach rachunkowych
    Świadczenia nieodpłatne na rzecz pracowników od kilkunastu miesięcy budzą ogromne emocje. W kwestii podwyższania przychodu do opodatkowania u pracowników najczęściej urzędy skarbowe wskazują na obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego.
  • 29.09.2011Kawa i herbata mogą być kosztem podatkowym
    Pytanie: Zatrudniam pracowników i ponoszę na ich rzecz wydatki, takie jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Produkty spożywcze serwowane są pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Drobne poczęstunki są również podawane osobom należącym do organów spółki w trakcie rad nadzorczych lub zebrań zarządu, a także podczas spotkań z kontrahentami. Czy wydatki na zakup ww. produktów spożywczych stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy mają może znamiona reprezentacji?
  • 26.09.2011Poczęstunek dla pracowników i kontrahentów a podatek VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zatrudnia pracowników i ponosi na ich rzecz wydatki, takie jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Produkty spożywcze serwowane są pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Drobne poczęstunki są również podawane osobom należącym do organów spółki w trakcie rad nadzorczych lub zebrań zarządu, a także podczas spotkań z kontrahentami. Czy od zakupu tych produktów Wnioskodawca może odliczyć VAT? Czy drobne poczęstunki dla ww. osób należy potraktować jako dostawę towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i czy zatem należy odprowadzić VAT należny?
  • 16.08.2011Wydatki na rzecz rady nadzorczej a koszty podatkowe
    Pytanie podatnika: Czy przedstawione w opisie stanu faktycznego wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z funkcjonowaniem Rady Nadzorczej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
  • 02.08.2010Fiskus usztywnia stanowisko w sprawie posiłków w restauracji
    Po krótkim okresie zliberalizowania podejścia do problemu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów posiłków spożywanych z kontrahentami w restauracji organy podatkowe ponownie zaczęły wydawać interpretacje niekorzystne dla podatników. Co ciekawe, formułują one stanowisko, że wydatki na posiłki spożywane wspólnie z kontrahentami w siedzibie firmy, sporządzone z produktów zakupionych przez firmę, mogą korzystać z przywileju zaliczenia do kosztów uzyskania. Taki sam posiłek zjedzony w restauracji – już nie.