Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

czy skan jest dokumentem księgowym

  • 05.10.2018E-faktury VAT: zasady cyfryzacji, przechowywania, udostępniania, prawo do odliczenia podatku
    Nie ma przepisu, który ograniczałby możliwość elektronicznej archiwizacji wyłącznie do tych faktur, które podatnik otrzymał od dostawcy w formie elektronicznej. Nie ma również przepisu, który obligowałby podatnika do przechowywania otrzymanych faktur papierowych wyłącznie w archiwum w formie papierowej. W poniższej interpretacji w sposób wyczerpujący Wsnioskodawca przedstawił prawidłowe i niezbędne zasady postępowania w przypadku przechowywania faktur VAT wyłącznie w formie elektronicznej.
    • 03.07.2018Rozliczanie delegacji służbowych w formie elektronicznej a prawo do odliczenia VAT
      Pytanie: Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (na zasadach przewidzianych w ustawie o VAT), zawartego na fakturach dotyczących rozliczenia delegacji służbowych, jeżeli będą one przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej – przy założeniu, że spełnione zostaną zasadnicze warunki do odliczenia podatku VAT, o których mowa w art. 86 ustawy o VAT? 
      • 31.07.2017Właściwa nazwa na fakturze warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów
        Wydatki udokumentowane refakturą z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową z dnia...” nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
        • 21.06.2017CIT. Jak dokumentować koszty podatkowe?
          Problem przechowywania faktur i innych dokumentów w formie elektronicznej analizowany jest zazwyczaj z punktu widzenia przepisów o VAT. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób należy przechowywać dokumenty dla celów podatku dochodowego? Czy np. skan faktury może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów? 
          • 20.06.2017CIT. Jak dokumentować koszty podatkowe?
            Problem przechowywania faktur i innych dokumentów w formie elektronicznej analizowany jest zazwyczaj z punktu widzenia przepisów o VAT. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób należy przechowywać dokumenty dla celów podatku dochodowego? Czy np. skan faktury może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów? 
            • 20.01.2017Brak oryginalnego dokumentu nie wpływa na koszty
              Pytanie podatnika: Czy w przypadku zeskanowanych dokumentów oraz faktur i dokumentów otrzymywanych przez spółkę w formie elektronicznej, potwierdzających poniesienie wydatków spełniających definicję kosztów uzyskania przychodów wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy CIT, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli dokumenty te będą przechowywane zgodnie z opisaną procedurą jedynie w formie elektronicznej?
              • 23.11.2016Przechowywanie faktur. Brak oryginalnego dokumentu nie ma wpływu na koszty
                Pytanie podatnika: Czy w przypadku zeskanowanych dokumentów oraz faktur i dokumentów otrzymywanych przez spółkę w formie elektronicznej, potwierdzających poniesienie wydatków spełniających definicję kosztów uzyskania przychodów wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy CIT, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli dokumenty te będą przechowywane zgodnie z opisaną procedurą jedynie w formie elektronicznej?
                • 19.10.2016Rozliczanie kosztów podatkowych. Przechowywanie dokumentów kosztowych
                  Kwestia przechowywania faktur i innych dokumentów w formie elektronicznej analizowana jest zazwyczaj z punktu widzenia przepisów o VAT i możliwości odliczenia podatku. Czy w taki sam sposób należy przechowywać dokumenty dla celów podatku dochodowego? Czy skan faktury jest podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów? Zobaczmy.
                  • 17.10.2016Rozliczanie kosztów podatkowych. Przechowywanie dokumentów kosztowych
                    Kwestia przechowywania faktur i innych dokumentów w formie elektronicznej analizowana jest zazwyczaj z punktu widzenia przepisów o VAT i możliwości odliczenia podatku. Czy w taki sam sposób należy przechowywać dokumenty dla celów podatku dochodowego? Czy skan faktury jest podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów? Zobaczmy.
                    • 09.06.2016Czy elektroniczna archiwizacja papierowych dokumentów jest zgodna z prawem?
                      Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, posiadanie przez Spółkę elektronicznych obrazów dokumentów źródłowych otrzymanych pierwotnie w wersji papierowej, stanowić będzie prawidłowe potwierdzenie poniesienia wydatku, uprawniające do zachowania prawa do rozpoznania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów?
                      • 23.06.2015Odliczenie VAT ze skanu faktury papierowej
                        Pytanie podatnika: Czy w przypadku gdy Spółka, będzie dysponowała tylko elektronicznymi obrazami faktur otrzymanych pierwotnie w formie papierowej, które to faktury będą dokumentowały wydatki na nabycie towarów i usług dających prawo do odliczenia zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego w takich fakturach w przypadku zniszczenia postaci papierowej faktur pierwotnie ujętych w przyjętych okresach rozliczeniowych?
                        • 23.04.2015Koszty podatkowe: Wydatki udokumentowane dowodami przechowywanymi w formie elektronicznej
                          Pytanie: Spółka zamierza przechowywać w formie elektronicznej (skany) otrzymane w formie papierowej faktury i inne dokumenty księgowe przy zachowaniu autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności, jak w przypadku faktur przechowywanych w formie papierowej. Czy w przypadku ww. faktur (paragonów itp.), dokumentujących wydatki spełniające definicję kosztów uzyskania przychodów, spółka będzie uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych?
                          • 22.04.2015Koszty podatkowe: Wydatki udokumentowane dowodami przechowywanymi w formie elektronicznej
                            Pytanie: Spółka zamierza przechowywać w formie elektronicznej (skany) otrzymane w formie papierowej faktury i inne dokumenty księgowe przy zachowaniu autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności, jak w przypadku faktur przechowywanych w formie papierowej. Czy w przypadku ww. faktur (paragonów itp.), dokumentujących wydatki spełniające definicję kosztów uzyskania przychodów, spółka będzie uprawniona do zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych?
                            • 06.02.2013Skan rachunku do umowy zlecenia jako dokument poniesienia kosztu
                              Pytanie podatnika: Czy posiadanie przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jedynie wydruku skanu rachunku wystawionego w związku z wykonaniem umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez osobę fizyczną, nie wykonującą jej w ramach działalności gospodarczej, nie będącej również podatnikiem podatku od towarów i usług, stanowi samoistny powód nieuznania wydatku za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?