Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

koszty związane ze sprzedażą mieszkania

  • 17.01.2019NSA: Jak kwalifikować źródło przychodów
    Jak należy zakwalifikować przychód w przypadku istnienia różnych, konkurencyjnych źródeł przychodów wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych? Ten problem powraca co jakiś czas. Poniższe orzeczenie zapadło w sprawie niezbyt często występującej w praktyce obrotu nieruchomościami, ale uzasadnienie NSA zawiera istotne argumenty i rozważania, które mogą pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie przedstawione na początku.
    • 30.11.2018Ulga mieszkaniowa: Wydatki sfinansowane zaliczkami i zadatkami przed ostateczną sprzedażą
      Ciąg wydarzeń dot. sprzedaży nieruchomości zapoczątkowany jest często umową przedwstępną, otrzymaniem z tytułu zbycia zadatku/zaliczki od nabywcy i wreszcie zakończony zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność. Można by więc uznać za „dzień zbycia” w rozumieniu przepisów dotyczących ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno dzień pierwszy jak i ostatni tego procesu. W orzecznictwie przyjęło się jednak, że biorąc pod uwagę cel ulgi mieszkaniowej przyświecający ustawodawcy, w przypadku sprzedaży nieruchomości wieloetapowo, wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe środków uzyskanych przez zbywcę w związku ze zbyciem na dowolnym etapie procesu sprzedaży, będzie umożliwiało skorzystanie z ulgi.
      • 04.10.2016Ulga mieszkaniowa w PIT. Samo nabycie gruntu pod budowę nie wystarczy
        Pytanie podatnika: Czy zakup dodatkowych kilku arów działki budowlanej od matki, które powiększą teren wokół domu, mieści się w wydatkach na własne cele mieszkaniowe, określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy zakup działki budowlanej w innym odległym miejscu niż stoi budowany dom, kupionej od obcej osoby, również można zakwalifikować jako środki wydatkowane na własne cele mieszkaniowe?
        • 30.09.2016WSA. Wypłata z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu a zwolnienie z PIT
          Uzyskanie przez uprawnionych (byłych członków spółdzielni mieszkaniowych) przychodu z tytułu wypłaty wartości rynkowej lokalu, który został zwolniony przez uprawnionego w związku z wygaszeniem lokatorskiego prawa do lokalu nie stanowi przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustawy o PIT, lecz przychód z innego źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, a to oznacza, że przychód ten nie korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Do tak uzyskanego przychodu stosuje się natomiast ulgę przewidzianą w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy podatkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
          • 09.05.2016Własne cele mieszkaniowe. Zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości
            Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z nabyciem i remontem lokalu mieszkalnego stanowią wydatki, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania PIT dochodu ze sprzedaży mieszkania?
            • 14.09.2015Zakup nieruchomości na wynajem a ulga mieszkaniowa
              Pytanie podatnika: Czy w przypadku planowanego doraźnego wynajmu mieszkania, gdy mieszkanie nadal pozostaje prywatnym mieszkaniem z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe (bo wcześniej czy później i tak w nim Wnioskodawca zamieszka na stałe), Wnioskodawca nie straci prawa do zwolnienia podatkowego w postaci ulgi mieszkaniowej?
              • 27.07.2015Czy sprzedaż prywatnych rzeczy to działalność gospodarcza?
                Teza: Działania podatnika, w stosunku do stanowiących jego własność składników majątkowych (w tym mienia nieruchomego), wykazują cechy zorganizowania i ciągłości, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania.
                • 15.06.2015Sprzedaż mieszkania a PIT. Czym jest cel mieszkaniowy?
                  Pytanie podatnika: W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć podatek? Czy w sytuacji, gdy całość ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawca przeznaczył na częściową spłatę kredytu, może uznać, że całość czyli 145 000,00 zł zostało przeznaczone na cele mieszkaniowe?
                  • 28.05.2015Czy zachowek może być kosztem uzyskania przychodów?
                    Pytanie podatnika: Czy kwota spłaty udziałów w spadku jest kosztem uzyskania przychodu, a co za tym idzie jest wydatkiem na spłatę udziałów? Czy ewentualna zapłata należności z tytułu zachowku będzie kosztem uzyskania przychodu? Czy Wnioskodawca powinien wskazać wartość zachowku jako przyszłą kwotę rozliczoną z tytułu nabycia, od której nie jest należny podatek 19%?
                    • 14.05.2015Skutki podatkowe sprzedaży murowanego garażu
                      Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany ze sprzedaży murowanego garażu będzie stanowił odrębne źródło przychodu i będzie można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
                      • 26.01.2015Sprzedaż mieszkania a PIT. Warunki zwolnienia z opodatkowania
                        Pytanie podatnika: Czy przekazując całą uzyskaną kwotę ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w wysokości 147.000,00 zł na spłatę zaciągniętego wraz z małżonkiem kredytu hipotecznego, Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)?
                        • 14.05.2014Sprzedaż nieruchomości a ulga mieszkaniowa w PIT
                          Pytanie podatnika: Czy za korzystające ze zwolnienia w ramach ulgi mieszkaniowej należy uznać wydatki na zakup: urządzeń do kuchni, oświetlenia, drzwi wewnętrznych, zabudowy wnękowej, luster trwale przymocowanych do ścian, baterii łazienkowych i kuchennych oraz rolet okiennych? Czy za wydatki na nabycie lokalu mieszkalnego można uznać wydatki poniesione na opłaty notarialne i wpis do księgi wieczystej dotyczące nabycia lokalu oraz poniesione na pośrednika sprzedaży nieruchomości (prowizję) z tytułu sprzedaży nabytego wcześniej mieszkania, którego sprzedaż pozwoliła na nabycie nowego lokalu mieszkalnego?
                          • 23.04.2013PIT: Forma zapłaty a przychód przy sprzedaży mieszkania
                            Ponieważ przychodem ze sprzedaży nieruchomości jest wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, to bez znaczenia dla celów podatkowych jest okoliczność, czy cena ta została zapłacona gotówką, czy też w inny sposób. Tak więc, wskazanie w akcie notarialnym, że sprzedaż następuje za kwotę 60 000, 00 zł "w celu uzyskania w zamian prawa najmu komunalnego lokalu mieszkalnego", nie pozbawia zawartej umowy charakteru, "odpłatnego zbycia". Dla wystąpienia przychodu wystarczy bowiem samo zawarcie umowy sprzedaży, która musi, z mocy art. 535 Kodeksu cywilnego, określać cenę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
                            • 14.09.2010Zachowek nie ma wpływu na wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości
                              Pytania podatnika: 1. Czy od podatku dochodowego odlicza się koszt biura nieruchomości, koszt remontu i podatek od spadku? 2. Czy w podatku dochodowym należy uwzględnić wysokość wypłaconego zachowku w wysokości 110.000 zł, który de facto zmniejsza dochód Wnioskodawczyni wynikający ze sprzedaży mieszkania?
                              • 21.07.2010Mieszkanie z miejscem postojowym jest objęte 7-proc. stawką VAT
                                Jeżeli w ramach nieruchomości budynkowej następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w jej częściach wspólnych, w ramach którego określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do korzystania z określonego miejsca postojowego, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie i na podstawie art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zw. z § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu stawką 7%. Gdy sprzedaż obejmuje dwa przedmioty: lokal mieszkalny oraz udział w wyodrębnionym na odrębną własność lokalu niemieszkalnym (użytkowym) w budynku mieszkaniowym, stawką opodatkowania 7% objęta jest jedynie dostawa lokalu mieszkalnego, a sprzedaż udziału w lokalu niemieszkalnym (użytkowym, garażowym), z określeniem sposobu korzystania z miejsc postojowych w ramach podziału quoad usum - opodatkowana jest stawką 22%.
                                • 27.04.2010Orzecznictwo: Ustalenie podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł
                                  Tezy: 1. Zadaniem organu podatkowego - w ramach postępowania prowadzonego na podstawie art. 20 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - jest porównanie dwóch, ustalonych w toku tego postępowania wartości: wielkości poniesionych w roku podatkowym wydatków (zgromadzonego w tym okresie mienia) z mieniem zgromadzonym w roku podatkowym oraz latach poprzednich. Przepis art. 20 ust. 3 updof wyraźnie natomiast wskazuje, że przez mienie zgromadzone w roku podatkowym oraz latach poprzednich należy rozumieć nie każde składniki majątkowe, jakimi dysponował faktycznie podatnik, ale tylko takie, które pochodzą z przychodów opodatkowanych lub wolnych od podatku.
                                  • 09.04.2010Orzecznictwo: Wydatki na wykończenie nowego mieszkania a ulga mieszkaniowa
                                    Teza: Wydatki poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego oddanego przez developera w stanie niewykończonym (surowym) mieszczą się w pojęciu wydatków poniesionych na budowę lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
                                    • 14.12.2009Ulga meldunkowa nie dotyczy gruntu
                                      Pytania podatnika: 1. Czy ulga meldunkowa dotyczy również gruntu, na którym ten budynek stoi? 2. Czy Wnioskodawczyni powinna uiścić podatek od różnicy pomiędzy wartością gruntu w 2007 roku a 2009 roku? Jeśli tak, to jak dokonać obliczeń?
                                      • 09.06.2008Orzecznictwo podatkowe: Sprzedaż komórek lokatorskich
                                        Opodatkowanie stawką 22% komórek lokatorskich sprzedawanych razem z lokalem mieszkalnym i stanowiącym jego część składową nie znajduje oparcia w art. 146 par. 1 pkt. 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.