Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

administrowanie budynkami mieszkalnymi

  • 09.01.2017Zaświadczenie o samodzielności lokalu bez opłaty skarbowej
    Tezy: Zaświadczenie o samodzielności lokalu, o którym mowa w art. 2 ust. 2 i 3 u.w.l. nie podlega opłacie skarbowej, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 2 u.o.s..
  • 28.12.2015Podatek od nieruchomości płacony przez spółdzielnie mieszkaniowe
    Teza: Ustawodawca nie przewidział w art. 1a ust. 1 pkt 3) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle wyłączenia dla części budynków (lokali) służących obsłudze administracyjnej działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami mieszkalnymi, w tym stanowiącymi mienie spółdzielni mieszkaniowych lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
  • 15.04.2013Wspólnoty mieszkaniowe: Rozliczenie odsetek od nieterminowych wpłat czynszu
    Pytanie podatnika: Czy przychód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  • 11.12.2012Wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych a VAT
    Pytanie podatnika: Czy z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe Spółka jest podatnikiem VAT i usługi te podlegają zwolnieniu z VAT? Czy z tytułu wydzierżawienia lokali użytkowych Spółka jest podatnikiem VAT i usługi te podlegają podstawowej stawce VAT?
  • 21.02.2012Opodatkowanie dochodów wspólnot mieszkaniowych
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniowa z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne, przeznaczony na utrzymanie części wspólnej nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 10.03.2008Podatek od dochodów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – interpretacja MF
    Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z nią opodatkowaniu podlegają jedynie te dochody, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Resort określił tez zakres pojęć „zasoby mieszkaniowe” oraz „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”, użytych w art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • 10.03.2008Interpretacja ogólna prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych
    Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.