Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty zasiłek rodzinny

  • 25.11.2020Alimenty dla dorosłych powyżej 700 zł bez PIT?
    Dla całkowitego zwolnienia z opodatkowania alimentów na rzecz osób dorosłych trudno jest znaleźć systemowe uzasadnienie. Jednakże interpelacja stanowi ważny sygnał oczekiwań społecznych dotyczących kwoty wolnego od podatku świadczenia alimentacyjnego. Ponieważ kwota wynosząca 700 zł nie była zmieniana od początku obowiązywania zwolnienia resort podejmie prace analityczne nad zasadnością jej zmiany, mając na uwadze zwiększoną średnią kwotę zasądzanych obecnie alimentów na rzecz byłych małżonków - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.
    • 20.11.2019WSA. Zasiłek rodzinny po rozwodzie. Komu przysługuje?
      1. Warunkiem uznania rodzica dziecka (w tym ojca dziecka będącego byłym mężem matki i nietworzącego wspólnego gospodarstwa domowego z dzieckiem) za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego i członka rodziny jest tworzenie z dzieckiem, o którym mowa w art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.), wspólnoty dochodów, o której mowa w art. 3 pkt 12 u.ś.r.
      • 13.03.2019PIT za 2018: Ulga na dorosłe dzieci
        Pytanie: Córka E., urodzona w 1994 r., w czerwcu 2018 r. obroniła dwie prace magisterskie i tym samym ukończyła studia dzienne. W 2018 r. córka uzyskała przychód w wysokości 1178,20 zł z tytułu umowy zlecenie. Druga córka P. w grudniu ukończyła 21 lat i jest studentką III roku studiów w systemie dziennym. W roku 2018 córka uzyskała przychód w wysokości 2383,80 zł z tytułu umowy zlecenie. Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na córki?
        • 26.09.2018Kiedy alimenty od męża są zwolnione z PIT?
          Pytanie: Wnioskodawczyni ma 72 lata, nie jest z mężem po rozwodzie. Między Wnioskodawczynią a Jej mężem nie została orzeczona separacja małżeńska, ani też nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Zamieszkuje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W 2015 r. Sąd przyznał Wnioskodawczyni świadczenie w kwocie 1600 zł, które Wnioskodawczyni przeznacza na opłaty, opał, remonty i utrzymanie samochodu. Czy Wnioskodawczyni powinna płacić podatek od ww. alimentów?
          • 06.03.2018PIT za 2017: Alimenty a prawo do ulgi na dzieci
            Pytanie: Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą 3 synów: bliźniaków, które mają obecnie 12 lat oraz pełnoletniego syna. Ojciec dzieci w stosunku do młodszych synów ma ograniczone kontakty orzeczone wyrokiem sądowym oraz opłaca alimenty. Natomiast na starszego syna płaci alimenty. Czy, w związku z brakiem możliwości porozumienia się z ojcem dzieci, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia 100% ulgi za rok 2017 na małoletnich synów oraz pełnoletniego uczącego się syna?
            • 25.08.2017PIT: Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego a kwota wolna od podatku
              Zatrudniona pracownica w okresie od 21 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2017 r. łączy urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu. W myśl obowiązujących przepisów, w miesiącu czerwcu 2017 r. nastąpi konieczność podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Pracownica złożyła PIT-2. Czy pracodawca powinien stosować zasadę proporcjonalnego dzielenia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek przy poborze zaliczek na podatek od pracowników, którym wypłaca za część miesiąca wynagrodzenie za pracę i podwyższa kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
              • 24.08.2017PIT: Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego a kwota wolna od podatku
                Zatrudniona pracownica w okresie od 21 kwietnia 2017 r. do 30 listopada 2017 r. łączy urlop rodzicielski z pracą na ½ etatu. W myśl obowiązujących przepisów, w miesiącu czerwcu 2017 r. nastąpi konieczność podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Pracownica złożyła PIT-2. Czy pracodawca powinien stosować zasadę proporcjonalnego dzielenia miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek przy poborze zaliczek na podatek od pracowników, którym wypłaca za część miesiąca wynagrodzenie za pracę i podwyższa kwotę zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego?
                • 20.04.2017Będą dodatkowe świadczenia dla samotnych rodziców?
                  Interpelacja nr 11228 w sprawie świadczeń przysługujących rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko.
                  • 20.07.2016Świadczenia rodzinne. Umorzony czynsz jest dochodem
                    Interpelacja nr 4393 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wyłączenia umorzonej kwoty zaległości czynszowych z definicji dochodu w ustawie o świadczeniach rodzinnych
                    • 24.06.2016Młodociani pracownicy tracą prawo do alimentów i zasiłków?
                      Interpelacja nr 3856 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie przedłużenia okresu otrzymywania świadczeń przez młodocianych pracowników
                      • 27.10.2015Zwolnienie z opodatkowania PIT otrzymywanych alimentów
                        Pytanie podatnika: Czy z tytułu otrzymywanych przez Wnioskodawcę, zgodnie z zawartą w tym celu umową, kwot alimentów przekazywanych przez jego współmałżonka na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb dzieci powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy?
                        • 06.08.2015Ulga prorodzinna dla dorosłego, niepełnosprawnego dziecka
                          Pytanie podatnika: Czy z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice niepełnosprawnego, dorosłego dziecka, gdy otrzymuje ono rentę?
                          • 26.05.2015Bezdzietne małżeństwa bez prawa do wspólnego rozliczania?
                            Interpelacja nr 32537 do ministra finansów w sprawie ograniczenia prawa do wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych tylko do małżonków wychowujących dzieci
                            • 16.04.2015Podatek od bezpłatnej pomocy prawnej
                              Interpelacja nr 31925 do ministra finansów w sprawie bezpłatnych porad prawnych
                              • 19.05.2014Egzekucja środków pieniężnych przez banki do poprawy?
                                Interpelacja nr 25271 do ministra finansów w sprawie nieprawidłowej praktyki banków związanej z egzekucją środków finansowych.
                                • 12.07.2013Zasiłek rodzinny
                                  Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje: rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka; opiekunowi faktycznemu dziecka; osobie uczącej się (pełnoletnia sierota lub uprawniona do alimentów od rodziców).
                                  • 12.12.2012Rozwód a wspólne rozliczenie z dzieckiem
                                    Z uzasadnienia: Wychowania nie można utożsamiać jedynie z troską o byt materialny. Równie ważne jest kształtowanie osobowości dziecka poprzez uczenie go samodzielności, obowiązkowości, rozwijanie predyspozycji intelektualnych, umiejętności praktycznych, kształtowanie światopoglądu, systemu wartości oraz postaw emocjonalnych. Zatem, podatnika nie można uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko. Dziecko podatnika bowiem zamieszkuje wraz z matką, pozostaje pod jej stałą, codzienną opieką. Natomiast podatnik zajmuje się synem doraźnie - w określonych, ustalonych przez sąd przedziałach czasowych.
                                    • 17.04.2012Kodeks pracy: Zmiany w urlopach rodzicielskich
                                      Interpelacja nr 2607 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie krótszego urlopu wychowawczego dla samotnych matek
                                      • 02.03.2011Ulga prorodzinna: Stypendium jest dochodem dziecka
                                        Pytanie: Mój syn ma 21 lat i studiuje dziennie na politechnice. W ubiegłym roku otrzymał z urzędu marszałkowskiego stypendium w kwocie 5000 zł. Stypendium zostało wypłacone jednorazowo i pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Był to jedyny dochód jaki syn otrzymał w 2010 r. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym ulgę prorodzinną?
                                        • 28.02.2011Ulga prorodzinna po rozwodzie
                                          Pytanie: W ubiegłym roku rozwiodłem się. Sąd powierzył władzę rodzicielską nad naszym pięcioletnim synem byłej żonie, jednocześnie nie pozbawiając mnie władzy rodzicielskiej. Sąd nałożył na mnie alimenty na rzecz syna w kwocie 800 zł miesięcznie. Rozliczając PIT za 2010 r., miedzy mną a byłą żoną powstał spór o proporcję, w jakiej możemy skorzystać z ulgi. Uważam, że w związku z tym, że sąd nie pozbawił mnie władzy rodzicielskiej i wykonuje ją nadal, choć w sposób ograniczony, mam prawo do skorzystania z ulgi na dzieci w takiej samej wysokości, jak była małżonka, czyli 50% na 50%. Czy i w jakiej proporcji mogę skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania dzieci?
                                          • 02.06.2010Opodatkowanie świadczenia alimentacyjnego
                                            Pytanie podatnika: W grudniu 2009 r. przed Sądem Rejonowym zawarta została ugoda między Wnioskodawczynią, matką małoletnich powódek i ich ojcem, pozwanym, w której ustalono przekazanie lokalu użytkowego, będącego własnością pozwanego, celem zaspokojenia potrzeb alimentacyjnych jego dzieci. Obecnie Wnioskodawczyni, będąca najemcą tego lokalu, zamierza „podnająć” go osobom trzecim. Czy istnieją podstawy do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czynsz z podnajmu traktować jako alimenty, które nie są opodatkowane?
                                            • 20.06.2008Opodatkowanie alimentów oraz świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny
                                              Interpelacja nr 2043 do ministra finansów w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych naliczanego od alimentów zasądzanych na rzecz osób fizycznych z przeznaczeniem na utrzymanie rodziny i zaspokojenie jej podstawowych potrzeb bytowych w sytuacji, gdy strona płacąca alimenty i strona otrzymująca alimenty prowadzą wspólne gospodarstwo domowe
                                              • 29.05.2007TK: Osoby uczące się nie mogą być traktowane nierówno tylko dlatego, że o ich prawach alimentacyjnych rozstrzyga ugoda sądowa
                                                W dniu dzisiejszym, 29 maja 2007 r., o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, dotyczące ugody zawartej przed sądem. Trybunał orzekł, że art. 3 pkt 13 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim przy określeniu „osoby uczącej się” wyłącza osobę pełnoletnią uczącą się i niepozostającą na utrzymaniu rodziców z tego powodu, że zobowiązali się oni do jej alimentacji w drodze ugody zawartej przed sądem, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 konstytucji.