Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

administrowanie nieruchomością

  • 28.12.2015Podatek od nieruchomości płacony przez spółdzielnie mieszkaniowe
    Teza: Ustawodawca nie przewidział w art. 1a ust. 1 pkt 3) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle wyłączenia dla części budynków (lokali) służących obsłudze administracyjnej działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami mieszkalnymi, w tym stanowiącymi mienie spółdzielni mieszkaniowych lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
  • 02.07.2015Dochody wspólnoty mieszkaniowej. Zwolnione czy opodatkowane CIT?
    Co do zasady dochód powstały z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, po spełnieniu pewnych warunków, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych. Sprawdźmy, jakie to warunki. Zobaczmy również, czy trzeba opodatkowywać odsetki na rachunkach bankowych wspólnot mieszkaniowych.
  • 02.03.2015Opodatkowanie dochodów z lokat wspólnot mieszkaniowych
    Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody z oprocentowanego otwartego konta oszczędnościowego, które zostaną przeznaczone wyłącznie na utrzymanie zasobów lokali mieszkalnych będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 15.04.2013Wspólnoty mieszkaniowe: Rozliczenie odsetek od nieterminowych wpłat czynszu
    Pytanie podatnika: Czy przychód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  • 11.12.2012Wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych a VAT
    Pytanie podatnika: Czy z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe Spółka jest podatnikiem VAT i usługi te podlegają zwolnieniu z VAT? Czy z tytułu wydzierżawienia lokali użytkowych Spółka jest podatnikiem VAT i usługi te podlegają podstawowej stawce VAT?
  • 21.02.2012Opodatkowanie dochodów wspólnot mieszkaniowych
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniowa z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne, przeznaczony na utrzymanie części wspólnej nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 20.04.2011Dochód wspólnoty mieszkaniowej z lokali użytkowych podlega CIT
    Interpelacja nr 20655 do ministra finansów w sprawie stosowania i interpretacji art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  • 12.10.2010Wspólnoty mieszkaniowe: Wystawianie faktur VAT na zaliczki
    Pytanie podatnika: Wspólnota Mieszkaniowa posiada lokale mieszkalne i użytkowe. Zarządca wystawia faktury VAT na zaliczkę na utrzymanie części wspólnej i fundusz remontowy z 22% VAT oraz faktury za media (co, woda, śmieci, energia elektryczna) w zależności od stawki VAT, dla właścicieli lokali użytkowych. Wystawia również faktury korygujące VAT po rozliczeniu wyników na mediach. Czy przy obciążeniach właścicieli lokali użytkowych prowadzących działalność gospodarczą i posiadających NIP Wspólnota obowiązana jest wystawiać faktury VAT?
  • 26.11.2008Zwolnienie od podatku dochodowego dochodów osiągniętych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
    Odpowiadając na pismo w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskiwanych przez wspólnoty mieszkaniowe ze sprzedaży lokali (mieszkalnych oraz usługowych), przeznaczanych następnie na finansowanie remontów budynków mieszkalnych, przedstawiam stanowisko w tej kwestii:
  • 09.10.2008Administrowanie nieruchomością a podatek VAT
    Podatnik wykonuje czynności w zakresie administrowania budynkiem wielomieszkaniowym oraz nieruchomością na podstawie umowy zlecenia, Właścicielem nieruchomości jest zleceniodawca. Wszelkie czynności określone umową dokonuje w imieniu zleceniodawcy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa i uzyskuje z tego tytułu miesięcznie określony przychód. Powstaje wątpliwość czy czynności administrowania w ramach umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
  • 16.09.2008Podatek dochodowy wspólnoty mieszkaniowej
    Zapytanie nr 1799 do ministra finansów w sprawie interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  • 18.08.2008Odsetki od nieterminowych wpłat są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
    Pytanie podatnika: Czy od przychodu z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, przeznaczonych na utrzymanie zasobu mieszkaniowego Wspólnota powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?