Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

dostawa wewnątrzwspólnotowa 0% VAT

  • 18.01.2008Rejestracja podatnika VAT UE
    Pytanie podatnika: Czy późniejsze wyrejestrowanie podatnika z bazy danych, już po dokonaniu na jego rzecz transakcji pozbawia Stronę prawa do zastosowania stawki 0% zgodnie z treścią art. 42 ustawy o VAT?
    • 15.01.2008Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
      Pytanie podatnika: Strona wniosła o potwierdzenie, że posiadane przez nią dokumenty uprawniają ją do uznania w/w dostaw za wewnątrzwspólnotowe i zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.
      • 04.01.2008Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów
        Pytanie podatnika: Czy w przypadku gdy dla potrzeb dokonywanych transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka podaje polski numer VAT, przyznany jej dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, wewnątrzwspólnotowe nabycie uznaje się za dokonane również na terytorium Polski, nawet gdy wysyłka towaru z jednego kraju członkowskiego UE kończy się na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego?
        • 20.12.2007MF: Ustawa o podatku akcyzowym zgodna z prawem UE
          Interpelacja nr 9450 do ministra finansów w sprawie sprzeczności przepisów ustawy o podatku akcyzowym z prawem wspólnotowym i skutków ekonomicznych tej sprzeczności dla przedsiębiorców
          • 29.11.2007Opodatkowanie odszkodowania podatkiem VAT
            W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy o świadczenie usług kontrahent wypłacił na rzecz spółki odszkodowanie w wysokości utraconych przez nią korzyści. Czy takie odszkodowanie jest przedmiotem opodatkowania VAT i czy spółka miała w tej sytuacji obowiązek wystawienia faktury?
            • 26.10.2007Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży używanego budynku
              Spółka zamierza sprzedać grunt wraz z budynkiem. Ta nieruchomość została zakupiona przez nią bez podatku VAT w 1994 r. Na przystosowanie budynku do prowadzenia działalności gospodarczej spółka poniosła wydatki w wysokości ok. 40 proc. jego wartości początkowej. Działalność prowadziła w latach 2000-2003. Od wydatków na ulepszenie dokonała odliczenia podatku VAT. Czy sprzedaż tego gruntu wraz z budynkiem podlega opodatkowaniu, a jeśli tak, to jaką firma powinna zastosować stawkę?
              • 19.10.2007Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów
                Pytanie podatnika: Podatnik zapytuje o dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terutorium Wspólnoty w rozumieniu art.41 ust.6, ustawy o podatku od towarów i usług oraz o organ celny właściwy do dokonania potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium UE.
                • 28.08.2007Zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów
                  Pytanie: Spółka otrzymała zaliczkę z tytułu planowanego dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W jaki sposób należy udokumentować i rozliczyć w deklaracji VAT-7 otrzymanie takiej zaliczki?
                  • 27.08.2007Udostępnienie lokali ajentom i podatek VAT
                    Pytanie: Czy usługa nieodpłatnego użyczenia lokali ajentom, którzy dokonują sprzedaży biletów w imieniu własnym, ale na rachunek MZK, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
                    • 17.08.2007WDT czy eksport?
                      Pytanie: Spółka jest podatnikiem VAT UE i dokonuje dostawy towarów z Polski na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Rosji. Towar natomiast jest wysyłany bezpośrednio do Finlandii, gdzie kontrahent z Rosji ustanowił przedstawiciela podatkowego. Jak należy rozliczyć taką transakcję? Czy jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, czy też może ich eksport?
                      • 09.07.2007Zerowa stawka VAT przy transakcji wewnątrzwspólnotowej
                        Zasadą jest, że nabywcą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi być zarejestrowany w kraju przeznaczenia towaru podatnik VAT lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana dla potrzeb VAT w celu rozliczenia podatku z tytułu tego rodzaju transakcji. Dostawca, chcąc zastosować 0% stawkę VAT dla tego rodzaju transakcji, powinien wykazać, że nabywca spełnia powyższe warunki. Dowodem tego jest wykazanie na fakturze dostawy właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanego przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierającego dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. To właśnie ten kod podlega weryfikacji i stanowi podstawę zastosowania preferencyjnej stawki VAT — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
                        • 22.06.2007Ustanowienie odrębnej własności lokalu
                          Pytanie podatnika: Czy ustanowienie przez podatnika VAT odrębnej własności lokalu jest opodatkowane podatkiem VAT?
                          • 13.06.2007Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w projekcie zmian w ustawie o VAT
                            Interpelacja nr 7019 do ministra finansów w sprawie definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
                            • 06.03.2007Od zagranicznej osoby fizycznej czy od zagranicznego przedsiębiorcy — od kogo korzystniej nabyć samochód osobowy na potrzeby firmy?
                              Nabywanie samochodów poza granicami kraju stało się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej szczególnie popularne. Zakupem samochodu z krajów Unii są zainteresowani tak prywatni nabywcy, jak i firmy. Przedsiębiorcy jednak zanim podejmą decyzję o zakupie, rozważają wszelkie aspekty zakupu — w tym także skutki podatkowe. Generalnie rzecz biorąc, samochód można sprowadzić z terytorium wspólnoty bądź od prywatnego, indywidualnego sprzedawcy, bądź też od innej firmy. W tym drugim przypadku zazwyczaj będziemy mieli do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Ażeby transakcja pomiędzy przedsiębiorstwami była korzystna podatkowo, tj. by mogła być rozliczana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z jednej strony i wewnątrzwspólnotowa dostawa z drugiej — oba podmioty muszą być zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Z uwagi na dynamiczny rozwój współpracy wewnątrzunijnej posiadanie NIP-u UE jest niemalże standardem. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, to częstokroć w obliczu np. zakupu samochodu od innego przedsiębiorcy dokonuje rejestracji.