Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

najem lokalu małżonkowi

  • 26.04.2012Opodatkowanie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wynajmuje, użyczone jej przez rodziców, mieszkanie, samodzielnie opodatkowując dochód z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest rozliczyć przychód z tytułu najmu mieszkania i uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym, skoro nie osiągnęła dochodu, a nawet poniosła stratę? W jaki sposób, w jakich terminach, w jakiej wysokości i na jakim formularzu należy odprowadzać co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy? Czy można rozliczać dochód z najmu mieszkania wspólnie z mężem w rocznym zeznaniu podatkowym? Czy należy zgłosić do urzędu skarbowego ewentualne rozwiązanie umowy najmu?
    • 19.01.2012Liczba wynajmowanych lokali nie przesądza o działalności gospodarczej
      Pytanie podatnika: Czy przychody z najmu czterech lokali mieszkalnych Wnioskodawca może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%? Czy liczba wynajmowanych lokali przesądza o zakwalifikowaniu wynajmu jako działalność gospodarcza?
      • 13.12.2011Przychody z najmu a PIT
        Pytanie podatnika: Czy za podstawę opodatkowania należy przyjmować wysokość czynszu należnego od najemcy zgodnie z umową, czy wysokość czynszu pomniejszona o opłaty na rzecz spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej (w umowie jest klauzula, że w kwocie czynszu otrzymywanego od najemcy zawiera się opłata (czynsz) płacona na rzecz spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej)?
        • 23.03.2011Koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu
          Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem lokalu, który wynajmuje. Odliczyć można także wydatki ponoszone w okresie, w którym lokal nie był wynajmowany. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 marca 2011 r. nr IPPB1/415-1140/10-4/MT.
          • 19.01.2011Liczba mieszkań nie wpływa na klasyfikację wynajmu
            Pytanie podatnika: Czy podatnik nie prowadzący działalności gospodarczej polegającej na najmie lokali mieszkalnych zobowiązany jest do składania deklaracji PIT-28/A? Czy złożenie takiego formularza oznacza automatyczne zakwalifikowanie dochodu jako przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej? Czy aby uznać, że wynajmowanie lokali jest dokonywane w ramach działalności gospodarczej, muszą one stanowić wyłączną własność podatnika, czy też mogą być współwłasnością podatnika i innej osoby trzeciej? Czy liczba wynajmowanych lokali przesądza o zakwalifikowaniu wynajmu jako działalności gospodarczej?
            • 27.11.2009Orzecznictwo WSA: Ewidencja gruntów i budynków jest wiążąca
              Stosownie do treści art. 21 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, organ podatkowy przy wymiarze podatku od nieruchomości w zakresie między innymi przedmiotu opodatkowania, jest związany zapisem zawartym w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości). Jedynie wykazanie przez właścicieli nieruchomości w trybie art. 194 § 3 Ordynacji podatkowej, wadliwości zapisu w ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości), będzie skutkować jego odrzuceniem w całości lub w części, przy dokonywaniu wymiaru podatku od nieruchomości za dany rok.
              • 15.09.2009Możliwość rozliczania VAT od najmu wspólnej rzeczy tylko przez jednego małżonka
                Pytanie podatnika: Czy z racji sprawowania przez Wnioskującą zarządu nieruchomością wspólną, przysługuje Jej prawo rozliczania całego VAT z faktur zakupowych dotyczących najmu?
                • 22.05.2009Rozliczenie najmu przez małżonków
                  Pytanie podatnika: Od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20%, w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych?
                  • 05.01.2009MF: Informator PIT
                    Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), - ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Ich zakres omówiono poniżej w odrębnych tytułach, umownie nazwanych: „Zakres podstawowy” i „Ryczałt”.
                    • 05.01.2009Zwrot VAT od zakupu lokalu z tytułu wykonywania usługi najmu na cele inne niż mieszkaniowe
                      Pytanie podatnika: Czy małżonkowie mają prawo w miesiącu wystąpienia sprzedaży opodatkowanej wystąpić o zwrot bezpośredni nadwyżki VAT naliczonego od zakupu lokalu nad należnym z tytułu wykonywania usługi najmu na cele niemieszkalne w terminie preferencyjnym to jest 60 dni?
                      • 25.11.2008Ulga meldunkowa przy sprzedaży budynku mieszkalnego wielorodzinnego
                        Pytanie podatnika: Czy w myśl art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia w zapłacie podatku dochodowego w związku ze sprzedażą całej kamienicy (budynku) po rocznym zameldowaniu się w tej kamienicy?
                        • 03.06.2008Oddanie nieruchomości w bezpłatne użytkowanie spółce jawnej
                          Pytania podatnika: 1. Czy oddając w bezpłatne użytkowanie (nastąpiłaby zmiana umowy) spółce jawnej 2 nieruchomości przychód Wnioskodawczyni byłby zwolniony z podatku dochodowego? 2. Czy w świetle powyższych wyjaśnień działania te stanowią działalność gospodarczą, czy dalej jako osoba fizyczna może rozliczać się ryczałtem?
                          • 07.04.2008Orzecznictwo podatkowe: Wykluczenie rat "leasingowych" z kosztów uzyskania przychodów
                            Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 marca 2008 r., sygn. akt II FSK 26/07
                            • 22.01.2008Broszura informacyjna do zeznania PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2007 r.
                              Formularz PIT-36 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, i którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:
                              • 04.06.2007Opodatkowanie podatkiem VAT czynności najmu lokalu użytkowego
                                Pytanie podatnika: dotyczy czynności najmu lokalu użytkowego, w sytuacji gdy umowę najmu tego lokalu podpisała żona wnioskodawcy.
                                • 25.05.2007Przychody z najmu lub dzierżawy – zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
                                  Umowy najmu i dzierżawy uregulowane są w art. 659-709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Natomiast przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Obie te umowy różnią się zasadniczo. W umowie najmu najemca może używać rzeczy, ale nie może z niej pobierać pożytków, natomiast w umowie dzierżawy dzierżawca może używać rzeczy i pobierać z niej pożytki. Mogą to być zarówno pożytki naturalne (płody rolne), jak również pożytki prawa (czynsz podnajmu).
                                  • 04.04.2007Najem i dzierżawa nieruchomości w pytaniach i odpowiedziach- część VI
                                    Pytanie: Jak opodatkować przychody z najmu nieruchomości otrzymanej w drodze spadku?
                                    • 01.03.2007Najem i dzierżawa nieruchomości w pytaniach i odpowiedziach – część III
                                      Kontynuujemy publikację odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące problemó podatkowych pojawiających się w przypadku najmu i dzierżawy nieruchomości. Dzisiaj nieco więcej o opodatkowaniu zryczałtowanym.
                                      • 22.02.2007Najem i dzierżawa nieruchomości w pytaniach i odpowiedziach – część I
                                        Rozpoczynamy publikację cyklu odpowiedzi na pytania dotyczące problematyki najmu i dzierżawy. Raz w tygodniu odpowiemy na najczęściej pojawiające się w związku z najmem i dzierżawą pytania.
                                        • 16.02.2007Najem lokalu mieszkalnego będącego we współwłasności
                                          Pytanie podatnika: Czy dochód z tytułu najmu współwłasności mieszkania opodatkowuje się osobno u każdego ze współwłaścicieli czy tylko u tego współwłaściciela, który na mocy pisemnego porozumienia włada mieszkaniem, ponosi wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem i dochód z najmu jest jego wyłączną własnością?
                                          • 09.02.2007Opodatkowanie podatkiem VAT najmu lokalu użytkowego
                                            Pytanie podatnika: Czy czynności najmu lokalu użytkowego (stanowiącego współwłasność ustawową), w sytuacji gdy umowę najmu tego lokalu podpisała tylko żona wnioskodawcy, nie podlegają opodatkowaniu u wnioskodawcy?
                                            • 01.11.2006Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (1)
                                              Chociaż proces legislacyjny, zmierzający do wprowadzenia zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zakończył się jeszcze (za kilka dni w sprawie nowelizacji wypowie się Senat), warto rozpocząć omawianie wprowadzonych modyfikacji i nowych rozwiązań. Tym bardziej warto, że wbrew temu, co wynika z ogólnej tonacji komentarzy w popularnych gazetach i stacjach telewizyjnych zmiany nie ograniczają się do waloryzacji progów, kwoty wolnej i kosztów uzyskania przychodu, a charakter wprowadzonych zmian będzie miał bardzo duży wpływ na rozliczenia dokonywane z fiskusem przez znaczącą grupę podatników.
                                              • 12.04.2006Skorzystanie z ulgi remontowej po zniesieniu wspólności majątkowej
                                                Pytanie: Od 2000 roku zamieszkuje wraz z mężem i dzieckiem w mieszkaniu komunalnym. Głównym najemcą tego lokalu jest bezrobotny małżonek. W 2003 roku zawarliśmy notarialną umowę o wyłączeniu wspólności ustawowej. Z kolei w 2005 roku poniosłam nakłady finansowe związane z remontem mieszkania. Nakłady te udokumentowane są fakturami wystawionymi imiennie na mnie. Czy w takiej sytuacji mam prawo do skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego?

                                              « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]