Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja kuchni

  • 28.08.2019Amortyzacja: Gdy nie możesz ustalić ceny nabycia, ustal wartość rynkową
    Pytanie: Czy prawidłowe jest przyjęcie zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT, z uwagi na brak możliwości ustalenia przez Wnioskodawczynię do amortyzacji wartości początkowej środka trwałego (mieszkania nabytego w 1995 r. za kwotę 6414 zł 30 gr, w którym w latach wcześniejszych Wnioskodawczyni była zmuszona na własne potrzeby przeprowadzić modernizację i remonty, a z przyczyn od Niej niezależnych nie posiada dokumentów potwierdzających wartość poniesionych wydatków) według cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok (w przypadku Wnioskodawczyni 2018 r.) założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia?
    • 29.05.2019Amortyzacja wyodrębnionych lokali
      Pytanie: Wnioskodawca w 2007 roku zakupił nieruchomość wielorodzinną. Od dnia zakupu zaliczał w koszty amortyzację w wysokości 1/120 miesięcznie. W latach 2007-2008 dokonał znacznych inwestycji (ściany działowe, nowe łazienki, kuchnie, wykonanie nowych instalacji wod-kan), które doprowadziły do powstania 11 samodzielnych lokali. Czy utworzenie 11 lokali może być powodem do rozpoczęcia nowej amortyzacji?
      • 17.05.2017Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego w części w działalności
        Pytanie podatnika: Czy po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawca będzie mógł, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpocząć jego amortyzację i na podstawie art. 22j ustawy stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej?
        • 15.03.2017Amortyzacja lokalu mieszkalnego wykorzystywanego częściowo w działalności
          Pytanie podatnika: Czy po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawca będzie mógł rozpocząć jego amortyzację i stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej?
          • 31.10.2013Amortyzacja środków trwałych. Wartość początkowa mieszkania
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonał zakupu lokalu mieszkalnego, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Czy prawidłowo ustalono wartość początkową lokalu na potrzeby amortyzacji?
            • 05.04.2011Przyspieszona amortyzacja mieszkania
              Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką mieszkania, które w 2000 roku kupiła nowe od dewelopera na wynajem. Mieszkanie to od 10 lat wynajmuje. Przez pierwsze lata płaciła podatek ryczałtowy, a od 2009 roku przeszła na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotychczas lokalu tego nie amortyzowała. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do naliczania przyspieszonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości lokali mieszkalnych, które aktualnie wynajmuje?