Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

brak faktury za najem koszty

  • 02.11.2009Remont w wynajmowanym lokalu
    Pytanie podatnika: Czy kwota otrzymanego zwrotu pomniejsza początkową wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych i jednocześnie kwota zwrotu nie stanowi przychodu? Czy pozostała kwota nakładów inwestycyjnych podlega amortyzacji, jako inwestycja w obcych środkach trwałych”?
  • 09.09.2009Refakturowanie dostaw mediów
    Pytania podatnika: 1. Czy refaktura kosztów mediów (niezależnie jakiego okresu dotyczy zużycie np. energii czy wody) może być przychodem podatkowym w miesiącu wystawienia danej refaktury? 2. Czy koszt wynikający z otrzymanych przez Spółkę faktur kosztowych, które w części podlegają refakturze stanowią w całości koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia?
  • 12.08.2009Orzecznictwo: Przekroczenie limitu kosztów wynikającego z kilometrówki a prawo do odliczenia VAT
    Przedmiotem sporu pomiędzy organami a stroną skarżącą były zagadnienia dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji nie uwzględnienia poniesionych przez Spółkę wydatków, jako kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
  • 24.06.2009Wydatki na wynajem samochodu w zagranicznej podróży służbowej a koszty firmy
    Pytania podatnika: 1. Czy wydatki związane z wynajmem i eksploatacją samochodu bez kierowcy (koszty paliwa, parkingów, myjni, napraw – wymiana sprzęgła, kół, filtrów) poniesione w celu realizacji zadań w trakcie odbywania zagranicznej podróży służbowej są kosztem uzyskania przychodu dla Spółki? Czy Spółka może w pełnej wysokości zaliczyć powyższe koszty do kosztów uzyskania przychodów? Czy istnieje w tym przypadku obowiązek prowadzenia ewidencji pojazdu i porównywanie do limitu „kilometrówki”? Czy do ewidencji przebiegu pojazdu porównuje się tylko koszty np. myjni, napraw itd. czy koszty i najem samochodu? Czy występuje różnica w określeniu wysokości kosztów podczas delegacji służbowej i oddelegowania (korespondencji)?
  • 01.08.2008Moment ujęcia kosztów w PKPiR
    Podstawową metodą rozliczania kosztów uzyskania przychodów jest metoda określona w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOF, zgodnie z którą koszty można potrącić wyłącznie w roku, w którym zostały poniesione. Ustawodawca daje też możliwość wyboru drugiej metody – rozliczania kosztów zgodnie z zasadą memoriałową, która mówi, iż koszty ewidencjonuje się w powiązaniu z przychodami danego roku, których one dotyczą. Dla niektórych kosztów ustawodawca wprowadził jednak szczególne zasady ich ewidencji.
  • 16.07.2008Przychody i koszty uzyskania przychodów współwłaścicieli nieruchomości
    Pytania podatnika: Czy kwoty przychodów i kosztów są prawidłowo rozliczane w podatku dochodowym od osób fizycznych czy winny być rozliczane tak jak opisane w części wskazanej jako własne stanowisko Wnioskodawcy? Czy kwota ugody sądowej winna stanowić koszt uzyskania przychodów właścicieli wyłącznie ją wypłacających oraz przychód właścicieli ją otrzymujących?
  • 06.06.2007Nie tylko faktura jest dowodem poniesienia wydatku
    Fakt, że operację gospodarczą wykonał podmiot nieistniejący samo przez się nie stanowi przesłanki do pominięcia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Taki skutek nie wynika ani z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani też z przepisów ustawy o rachunkowości. Wystawienie wadliwej faktury nie niweczy samego faktu poniesienia wydatku, jeżeli został rzeczywiście poniesiony i służył osiągnięciu przychodów. Poniesienie wydatku można też udokumentować innymi niż faktura dowodami – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
  • 05.06.2007Wydatki związane z użytkowaniem najętego samochodu i koszt uzyskania przychodów
    Zarówno w małej jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i w potężnej firmie możemy spotkać się sytuacją, kiedy to przedsiębiorstwo nie posiada nabytych na własność samochodów, a korzysta z aut przyjętych do użytku w drodze umowy najmu.
  • 20.06.2006Określenie wysokości przychodów z najmu w zryczałtowanym podatku dochodowym
    Pytanie: W styczniu 2006 r. złożyłam w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów uzyskanych w 2006 r. z tytułu najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zamierzam zawrzeć umowę najmu, zgodnie z którą najemca, oprócz ustalonego przez strony umowy czynszu najmu, będzie opłacał: czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej, wodę, energię elektryczną, gaz, rachunki telefoniczne, RTV oraz TV kablową. Tym razem książeczki opłat pozostaną u mnie, a wpłaty z tytułu wyżej wymienionych opłat będą regulowane do rąk własnych wynajmującego. Czy w tej sytuacji przychód stanowi kwota czynszu najmu ustalona w umowie najmu, czy też kwota czynszu najmu powiększona o uiszczane przez właściciela lokalu opłaty?

« poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]