Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

adaptacja budynku użytkowego

  • 04.07.2019Zakup mieszkań do dalszej odsprzedaży a zwolnienie z podatku VAT
    Lokale mieszkalne zakupione w celu remontu i odsprzedaży stanowią towar handlowy. Tym samym skoro nie mamy do czynienia ze środkiem trwałym, nakłady ponoszone na ww. lokale nie stanowią ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulepszenie jest bowiem pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi.
  • 21.11.2017Przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego po zakończeniu działalności a korekta kosztów
    Pytanie: Czy po zakończeniu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i przekazaniu nieruchomości do majątku prywatnego, Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w likwidowanej działalności gospodarczej, jeśli tak, to w jakim zakresie?
  • 09.11.2016Wydatki na odbudowę hal zniszczonych w pożarze w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy wydatki poniesione na odbudowę hal, które przed pożarem stanowiły środki trwałe należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy też będą one rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne po zakończeniu prowadzonych prac?
  • 28.06.2016Wydatki na remont lokalu jako koszt uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą w lokalu, który dostała aktem darowizny, jako lokal użytkowy i mieszkalny. W lokalu konieczne było przeprowadzenie remontu. Wymieniono okna i podłogi na piętrze oraz podłogi w sanitariacie na parterze, pomalowano ściany oraz położono nową warstwę papy na dachu. Przeprowadzone roboty budowlane miały charakter remontu w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Czy wydatki poniesione na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
  • 14.07.2015Czy domek letniskowy spełnia cel mieszkaniowy w PIT?
    Sprzedając nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia, trzeba zapłacić podatek. Sprzedaż w tym czasie może być zwolniona z PIT, jeśli w ciągu 2 lat pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Czy kupno domku letniskowego będzie spełniać ten cel? Czy działka może mieć cel mieszkaniowy? Zobaczmy.
  • 13.07.2015Czy domek letniskowy spełnia cel mieszkaniowy w PIT?
    Sprzedając nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia, trzeba zapłacić podatek. Sprzedaż w tym czasie może być zwolniona z PIT, jeśli w ciągu 2 lat pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Czy kupno domku letniskowego będzie spełniać ten cel? Czy działka może mieć cel mieszkaniowy? Zobaczmy.
  • 11.03.2014Remont elewacji budynku jako ulepszenie środka trwałego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest w trakcie wykonywania remontu elewacji frontowej budynku stanowiącego miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Celem remontu elewacji jest ulepszenie pierwotnej wartości użytkowej i technicznej elewacji oraz zapobiegnięcie jej przedwczesnemu niszczeniu. Czy remont elewacji frontowej budynku stanowi ulepszenie środka trwałego?
  • 11.06.2013Koszty uzyskania przychodów: Rekonstrukcja. Remont czy ulepszenie?
    Z uzasadnienia: Rekonstrukcja jest to odtworzenie całkowicie lub częściowo zniszczonych przedmiotów na podstawie zachowanych elementów. Przy rozstrzyganiu czy dane prace dotyczące środka trwałego stanowią tzw. remont kapitalny czy też rekonstrukcję należy pamiętać, że ulepszenie charakteryzować musi wzrost wartości użytkowej środków trwałych w stosunku do wartości z dnia przyjęcia ich do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeśli w wyniku danych prac odtworzeniowych nastąpi wzrost wartości użytkowej, prace te stanowić będą rekonstrukcję, a więc będą pracami ulepszeniowymi. Jeżeli natomiast skutek taki nie wystąpi, to będziemy mieli do czynienia z remontem.
  • 27.12.2011Adaptacja lokalu użytkowego na dom letniskowy a stawka VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca realizuje na podstawie umowy zawartej z klientem usługę polegającą na rozbudowie i przebudowie budynku gospodarczego na dom letniskowy całoroczny, o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Jak powinny być opodatkowane ww. roboty budowlano-montażowe wraz z materiałem?
  • 01.07.2010Kiedy remont okazuje się ulepszeniem
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ponosząc wydatki związane z remontem poszczególnych lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego ma prawo zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 r. oraz lat podatkowych następnych?
  • 12.02.2010Rozliczenie wydatków na ulepszenie środka trwałego
    Pytanie podatnika: Jak rozliczyć poniesione wydatki na adaptację pomieszczeń, które wykorzystywane są dla prowadzenia działalności gospodarczej?
  • 13.03.2008Nieodpłatne przekazanie części budynku użytkowego na cele osobiste podatnika
    Pytanie podatnika: Czy dostawa części budynku użytkowego (przekazanie na cele osobiste podatnika jednej kondygnacji budynku) będzie korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • 24.07.2006Kwalifikacja wydatków związanych z remontem dachu i elewacji budynku mieszkalnego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza
    Pytanie: Jest właścicielem budynku mieszkalnego, którego 1/2 powierzchni przeznaczona jest na działalność gospodarczą. Część ta wprowadzona jest do ewidencji środków trwałych i objęta amortyzacją. Budynek jako całość wymaga remontu elewacji oraz wymiany pokrycia dachowego. Czy część kosztów dotycząca prowadzonej działalności będzie remontem i tym samym kosztem bieżącego okresu, czy też będzie stanowić ulepszenie środka trwałego i zwiększy jego wartość początkową?