Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup samochodu przez firmę celem odsprzedaży

  • 29.06.2017Wydatki bez faktury w PKPiR
    Pytanie podatnika: Czy pomimo braku faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, dokonane zakupy, udokumentowane opisami, sporządzonymi zgodnie z zapisem § 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wraz z dołączonymi do nich paragonami winny zostać zaewidencjonowane w kolumnie 10 PKPiR oraz mogą stanowić koszt  przez co prowadzona księga nie będzie uznana za nierzetelną?
  • 15.02.2012Powiązania rodzinne a obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych
    Przepis art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dot. obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych) ma zastosowanie także do podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11 ust. 5 tej ustawy (m.in. do podmiotów powiązanych rodzinnie). Przy czym, dla wypełnienia obowiązku opisanego w art. 9a ust. 1 nie wystarczy sam fakt przedstawienia dokumentacji przez podatnika, niezależnie od merytorycznej jej treści, dla wystąpienia przesłanki negatywnej uniemożliwiającej organowi zastosowanie wyższej stawki dla opodatkowania hipotetycznego dochodu. Dokumentacja musi spełniać warunki określone w art. 9a ust. 1 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 28.02.2011Refakturowanie ubezpieczenia samochodu przy jego wynajmie
    Pytanie podatnika: Czy w umowie najmu, której przedmiotem jest oddanie do korzystania samochodu, dopuszczalne jest, że koszty ubezpieczenia samochodu nie będą stanowiły elementu czynszu najmu oraz że Zainteresowany będzie je refakturował z uwzględnieniem tej samej stawki VAT (zwolnienia od VAT), która była uwidoczniona na fakturze wystawionej przez sprzedawcę usług?
  • 16.11.2009Wydatki na ubezpieczenie samochodu w kosztach firmy
    Pytanie podatnika: Czy firma Wnioskodawczyni ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty ubezpieczenia samochodów firmy męża Wnioskodawczyni, jeżeli z tytułu wystawionej refaktury powstanie przychód podatkowy?
  • 23.06.2009Orzecznictwo: Sprawdź, czy nie jesteś podatnikiem VAT
    Skarżący wywodził, iż podatnikiem nie był, a swoje przekonanie w tej kwestii opierał na tym, iż pomimo zarejestrowania działalności gospodarczej w branży remontowo - budowlanej nie świadczył on usług w tym zakresie, a skoro zatem co podkreślał firma ta istniała jedynie "na papierze" nie ciążył też na nim obowiązek rejestracji tej działalności na użytek podatku od towarów i usług w urzędzie skarbowym, jak również nie miał obowiązku prowadzenia stosownej ewidencji, a co za tym idzie obliczania i odprowadzania podatku należnego od osiągniętego obrotu. Ponadto co podkreślał, nabywanie samochodów używanych na terenie państw Wspólnoty Europejskiej, ich import do kraju, a następnie sprzedaż, nawet wielokrotna, jako że nie mieści się w zakresie działalności remontowo - budowlanej, nie może być uznana za czynności podlegające opodatkowaniu, albowiem nie zostały dokonane w ramach profesjonalnej (formalnie zarejestrowanej) działalności handlowej.