Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

błędne pozycje na fakturze

  • 14.05.2018Moment rozliczenia korekty faktury szacunkowej
    Pytanie: Spółka świadczy szeroko pojęte usługi telekomunikacyjne. Ceny zakupu ustalane są szacunkowo, a następnie podlegają weryfikacji i są uaktualniane w oparciu o rzeczywiste dane będące podstawą kalkulacji ceny w ciągu roku. W przypadku, gdy wcześniej obliczone koszty (szacunkowe) różnić się będą od ponownie obliczonych, rzeczywistych kosztów nabycia, wówczas Spółka dokonuje korekty kosztów uzyskania przychodów. Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo rozpoznając taką korektę w okresie rozliczeniowym w którym został uprzednio ujęty korygowany koszt?
    • 18.09.2017WSA. Fakturowanie kosztów transportu
      Z uzasadnienia: W sytuacji, gdy cena określona dla dostawy towaru uwzględnia koszt usługi transportowej, wówczas usługę transportu należy włączyć do podstawy opodatkowania. Również w przypadku, gdy wyświadczenie usługi transportowej jest elementem umowy sprzedaży towaru, a towar ma zostać dostarczony w miejsce wskazane przez klienta, wówczas usługę transportu należy włączyć do podstawy opodatkowania. Na powyższe nie ma wpływu przyjęty sposób dokumentacji tejże usługi, tj. gdy płatność za transport została odrębnie udokumentowana.
      • 20.05.2016Korekta błędnych danych nabywcy na fakturze a moment rozliczenia VAT
        Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy w ekonomicznym sensie korygowany jest błąd dotyczący nabywcy (na wniosek nabywcy) czy Wnioskodawca powinien wyłącznie raz efektywnie zadeklarować kwotę VAT od sprzedaży towaru, w związku z którą dokonywana jest faktura korygująca „do zera”, a następnie wystawiana kolejna faktura z poprawioną nazwą/adresem nabywcy tego towaru? Czy Wnioskodawca zobowiązany jest do zadeklarowania VAT stosownie do daty dokonania sprzedaży udokumentowanej fakturą pierwotną?
        • 01.09.2015NSA. Zawyżona cena a koszty uzyskania przychodów kupującego
          Nie można uznać, że wypływ środków pieniężnych z kasy (rachunków bankowych) podatnika, w wysokości zawyżenia przez nieuczciwych kontrahentów wartości należnego im wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych przez nich na rzecz podatnika, stanowi straty w jego środkach obrotowych, stanowiące koszt uzyskania przychodu wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
          • 12.02.2014Korekta faktur zawierających zapis „metoda kasowa”
            Pytanie podatnika: Czy konieczne jest, aby wszystkie wystawione faktury sprzedaży z wyrazami „metoda kasowa”, wystawione przez Spółkę nie będącą małym podatnikiem w okresie styczeń-wrzesień 2013, skorygować tak aby wyeliminować wyrazy „metoda kasowa”?
            • 03.01.2014Treść faktury korygującej
              Pytanie podatnika: Dla wszystkich rodzajów faktur korygujących Spółka zamierza posługiwać się jednym wzorem dokumentu. Nowy wzór faktury korygującej przewiduje każdorazowo wykazanie pozycji sprzed korekty i po korekcie (w obu przypadkach dotyczy to ilości jednostkowych opakowań, ceny jednostkowej, upustu, wartości netto, stawki VAT), a dodatkowo następujące pozycje: „Wartość zmniejszenia/zwiększenia sprzedaży netto”, „Zmniejszenie/zwiększenie podatku należnego”, „Wartość zmniejszenia/zwiększenia sprzedaży brutto.” Czy nowy wzór faktury korygującej spełnia warunki wynikające z przepisów?
              • 01.08.2008Moment ujęcia kosztów w PKPiR
                Podstawową metodą rozliczania kosztów uzyskania przychodów jest metoda określona w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOF, zgodnie z którą koszty można potrącić wyłącznie w roku, w którym zostały poniesione. Ustawodawca daje też możliwość wyboru drugiej metody – rozliczania kosztów zgodnie z zasadą memoriałową, która mówi, iż koszty ewidencjonuje się w powiązaniu z przychodami danego roku, których one dotyczą. Dla niektórych kosztów ustawodawca wprowadził jednak szczególne zasady ich ewidencji.