Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

ILPP1/443-42/115/AD

  • 31.03.2011Opodatkowanie podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z 3 osobami fizycznymi (będącymi jednocześnie udziałowcami spółki) zamierza założyć spółkę komandytową. Czy wniesienie swojego przedsiębiorstwa do nowej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
    • 25.03.2011Jak udokumentować sprzedaż na raty nakładów inwestycyjnych
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca zrezygnował z dalszego użytkowania dzierżawionego budynku. Poniesione nakłady inwestycyjne wraz z wyposażeniem figurującym w ewidencji środków trwałych firmy zostały wycenione i sprzedane innemu podmiotowi gospodarczemu. W umowie kupna-sprzedaży zawarto zapis, że kupujący dokona zapłaty jednorazowej za wyposażenie, natomiast za nakłady inwestycyjne w 96 ratach miesięcznych na podstawie wystawianych co miesiąc faktur częściowych. Czy sprzedaż nakładów inwestycyjnych może zostać dokumentowana częściowymi fakturami - zgodnie z harmonogramem płatności wpisanym do umowy?
      • 11.03.2011Oprocentowane pożyczki z ZFŚS nie podlegają VAT
        Pytanie podatnika: Wnioskodawca zobowiązany jest do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Środki finansowe przekazywane są na wyodrębnione konto funduszu w terminach określonych przepisami prawa. W ramach funduszu socjalnego pracodawca udziela pracownikom zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe - których oprocentowanie zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem - wynosi 1% w stosunku rocznym. Czy odsetki od udzielonych z ZFŚS pożyczek podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?
        • 10.03.2011Aktualizacja danych po połączeniu spółek
          Pytanie podatnika: Który z podmiotów, uczestniczących w połączeniu (Spółka przejmująca czy Spółka przejmowana) zobowiązany będzie do aktualizacji danych poprzez ewentualne złożenie formularza NIP-2 oraz formularz VAT-Z wskutek połączenia (w szczególności do podpisania stosownych formularzy)?
          • 24.02.2011Nieściągalne wierzytelności w rozliczeniach VAT
            Od pewnego czasu przepisy ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiają przedsiębiorcom korygowanie podatku VAT należnego, pod warunkiem jednak uprawdopodobnienia nieściągalności należności oraz spełnieniu szeregu innych warunków określonych w przepisach.
            • 17.02.2011Darowizna na rzecz OPP nie podlega VAT
              Pytanie podatnika: Czy przekazanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
              • 29.11.2010Bezpłatne szkolenia dla pracowników podwykonawcy a przychód w PIT
                Pytanie podatnika: Czy wartość poniesionych przez Spółkę kosztów: - szkoleń bezpośrednio związanych z trwającym (mającym się rozpocząć) projektem, w ramach którego podwykonawca świadczy zlecone usługi, - szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem - jednakże Spółka przewiduje, że odbyte szkolenie może zostać wykorzystane przez podwykonawcę przy świadczeniu usług w kolejnych projektach lub umożliwić Spółce pozyskanie kolejnych zleceń (ze względu na możliwość zatrudnienia podwykonawców posiadających odpowiednie kwalifikacje), stanowi dla podwykonawców przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?  
                • 29.10.2010Premie pieniężne należy dokumentować fakturami korygującymi
                  Pytanie podatnika: Spółka ma podpisaną umowę handlową z x, na podstawie której otrzymuje premie pieniężne za terminowe zapłaty. Premie za terminowe zapłaty to miesięczny bonus, kwartalny bonus, roczny bonus. Czy za otrzymane premie pieniężne Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT czy notę księgową?
                  • 14.10.2010Czy świadczenia pracownicze podlegają opodatkowaniu VAT?
                    Nieodpłatne świadczenia pracodawcy na rzecz pracowników wywołują szereg konsekwencji podatkowych. Najbardziej popularna wydaje się być problematyka PIT. Warto jednak pamiętać, że świadczenia pracownicze powodują powstanie określonych skutków podatkowych po stronie pracodawcy także w zakresie VAT.
                    • 01.10.2010Wynajem nieruchomości: Czynny podatnik VAT nie skorzysta ze zwolnienia
                      Pytanie podatnika: Czy prowadząc działalność gospodarczą (rozliczaną podatkiem liniowym, płatnik VAT) Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie najmu nieruchomości niezwiązanej z prowadzoną działalnością gospodarczą?
                      • 30.09.2010Rozliczanie zaliczek za pomocą faktury korygującej
                        Pytanie podatnika: Czy byłoby możliwe rozliczanie wpłaty zaliczek w taki sposób, że w momencie wystawiania faktury końcowej (jednej z kilku do danego kontraktu) Spółka wystawiłaby: - fakturę końcową na wydawane pozycje w pełnej kwocie tzn. zgodnie z ceną sprzedaży danego towaru, - korektę na odpowiednio wyliczoną do wydawanych pozycji część zaliczki z wpisaniem w tytule korekty treści „rozliczenie zaliczki” z datą wystawienia faktury końcowej?
                        • 07.06.2010VAT: Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego
                          Pytanie podatnika: Czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu z posadowionymi na tym gruncie budynkami będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT?
                          • 25.05.2010MF: Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności
                            Pytania podatnika: 1. Czy Spółdzielnia po 1 stycznia 2008 r. winna naliczać podatek VAT od przekształceń lokatorskich praw do lokali w odrębną własność, jeżeli prawa te zostały ustanowione przed 1 maja 2004 r.? 2. Co rozumie się przez pojęcie zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego (po wejściu w życie z dniem 30 lipca 2007 roku znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych)? 3. Czy Spółdzielnia po 1 stycznia 2008 r. winna naliczać podatek VAT od przekształceń lokatorskich praw do lokali w odrębną własność, w przypadku gdy prawa te zostały ustanowione po 1 maja 2004 r. na rzecz osób bliskich wspólnie zamieszkałych, w trybie art. 15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych?
                            • 28.04.2010Przeznaczenie nieruchomości firmowych na wynajem prywatny a VAT
                              Pytanie podatnika: Jakie skutki w podatku VAT spowoduje przeniesienie lokali użytkowych z ewidencji firmy i wynajmu w ramach działalności gospodarczej do niefirmowego wynajmu?
                              • 04.09.2009Opodatkowanie umowy pożyczki zawartej przez podmiot powiązany
                                Pytanie podatnika: Czy zawierane przez Wnioskodawcę umowy pożyczki będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
                                • 03.03.2009Odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego
                                  Pytanie podatnika: Czy firma może odliczyć VAT od zakupionego oleju napędowego, mimo braku numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze?
                                  • 23.02.2009Prawo do odliczenia VAT przy zakupie motocykla
                                    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu motocykla lub rat leasingowych dotyczących motocykla oraz paliwa do niego i akcesoriów (kask, kurtka)?
                                    • 08.01.2009Opodatkowanie VAT przekazania narzędzi i maszyn podwykonawcom
                                      Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisu art. 8 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przekazanie narzędzi i maszyn podwykonawcom powinno zostać opodatkowane podatkiem VAT?
                                      • 16.12.2008Ewidencjonowanie w PKPiR transakcji w ramach autohandlu
                                        Pytanie: Zamierzam poszerzyć działalność gospodarczą o handel samochodami nabytymi w kraju. Proszę o informacje, jakie są zasady ewidencjonowania tego typu transakcji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
                                        • 18.11.2008Sprzedaż używanego samochodu osobowego
                                          Pytanie podatnika: Czy sprzedaż samochodu osobowego użytkowanego w Spółce od dnia 14 marca 2006 r. (na podstawie umowy leasingu operacyjnego), dłużej niż pół roku, jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
                                          • 21.10.2008Refakturowanie opłat administracyjnych i skarbowych
                                            Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, przy refakturze na kontrahenta, kosztów opłat administracyjnych i skarbowych, które przy zakupie były zwolnione od VAT?
                                            • 26.09.2008Zawarcie ugody sądowej a data powstania obowiązku podatkowego w VAT
                                              Pytania podatnika: 1. Z jaką datą powinna być wystawiona faktura: a) z datą zawarcia ugody, tj. 16 listopada 2007 r., b) z datą nadania ugodzie klauzuli wykonalności, tj. 11 lutego 2008 r., c) z datą otrzymania protokołu, d) z inną datą ze wskazaniem właściwej daty sprzedaży? 2. Czy na fakturze powinny być wyszczególnione wszystkie pozycje przekazywanego majątku? Czy w treści faktury wystarczy wskazanie kwot odpowiadających wartości opodatkowanej podatkiem VAT według 22 % i wartości zwolnionej od podatku VAT z powołaniem się na protokół zawartej ugody?
                                              • 22.09.2008Darowizna nieruchomości w podatku VAT
                                                Pytanie podatnika: Czy w związku z darowizną nieruchomości, uwzględniając poniesione nakłady modernizacyjne, wystąpi podatek VAT lub ewentualny jego zwrot w świetle art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
                                                • 11.09.2008Odliczenie VAT od zakupów inwestycyjnych
                                                  Pytanie podatnika: Czy Spółka miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług niezbędnych do wybudowania obiektu budowlanego, którego część jest wykorzystywana na działalność zwolnioną od podatku VAT, a część na działalność opodatkowaną – w takiej części procentowej, jaką wynajmowana część nieruchomości opodatkowana podatkiem VAT pozostaje w ogólnej powierzchni wybudowanej nieruchomości?
                                                  • 05.05.2008Opodatkowanie podnajmu lokalu mieszkalnego
                                                    Pytanie podatnika: Czy do wynajmu mieszkania można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług pomimo faktu, iż Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości a jedynie podmiotem podnajmującym lokal?

                                                  « poprzednia strona [ 1 ] ... [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]