Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup nieruchomości zabudowanej vat naliczony

  • 14.07.2021Sprzedaż działki z fundamentami budynku i mediami zwolniona z VAT
    Sprzedaż działki zabudowanej stacją transformatorową wraz ze znajdującymi się na niej fundamentami budynku i przyłączem energetycznym podlega opodatkowaniu, w odniesieniu do całości przedmiotu sprzedaży, jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przy czym sprzedaż ta będzie w całości korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Tak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
  • 06.04.2020Czy w przypadku rozbiórki budynku trzeba skorygować VAT?
    Nie są rzadkie sytuacje gdy vatowiec jest właścicielem budynku, który nie przedstawia dla niego dużej wartości ekonomicznej i utrzymywanie takiego stanu jest nieracjonalne (choćby kwestia podatku od nieruchomości). Słusznym rozwiązaniem bywa rozbiórka lub wyburzenie takiej nieruchomości i wybudowanie w tym miejscu nowego budynku, który będzie generował przychody.
  • 29.05.2019NSA o pierwszym zasiedleniu w VAT po wyroku TS UE
    Z uzasadnienia: Wskazane przepisy tejże dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one, aby takie przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w wypadku "ulepszenia" istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30% początkowej wartości tego budynku, o ile rzeczone pojęcie "ulepszenia" jest interpretowane w taki sam sposób jak pojęcie "przebudowy" zawarte w art. 12 ust. 2 dyrektywy VAT, to znaczy tak, że odnośny budynek powinien być przedmiotem istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia.
  • 04.04.2019Spółka ukarana za oszustwo Skarbu Państwa, mimo że Skarb nie został oszukany
    Zgodnie z podstawową zasadą prawa wspólnotowego – zasadą proporcjonalności – państwa członkowskie nie mogą nakładać na swoich podatników dodatkowych ciężarów, jeśli byłyby one nieproporcjonalne do celów, dla których ciężary zostały ustanowione. Orzekając o niedostosowaniu się do tej zasady przez polskie organy podatkowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 21 lutego 2019 r. stwierdził: „Sam fakt, że strona złożyła korektę deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli podatkowej w sytuacji, gdy Skarb Państwa nie doznał żadnego uszczuplenia oraz gdy spółka sporządziła przedmiotową deklarację i jej korektę nie może, w ocenie Sądu, być podstawą do nałożenia na skarżącą sankcji z art. 112b ust. 2 pkt 1 u.p.t.u.” (sygn. akt I SA/Sz 873/18).
  • 04.01.2019Kiedy sprzedaż majątku prywatnego będzie opodatkowana VAT?
    Z uzasadnienia: Dzierżawa przez Wnioskodawcę działki powoduje, że traci ona charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Wnioskodawcę w sposób ciągły dla celów zarobkowych tej nieruchomości powoduje, że działka ta jest wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.
  • 25.10.2017Odliczenie VAT od nieruchomości przy wykupie z leasingu
    Z uzasadnienia: Skoro budynki i budowle będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej, podatnik na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury otrzymanej od leasingodawcy, dokumentującej wykup nieruchomości po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
  • 25.04.2016Darowizna gruntu na rzecz rodziny. Z VAT czy bez?
    Pytanie podatnika: Czy przekazanie w drodze darowizny na współwłasność gruntu zabudowanego żonie i synom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?
  • 27.05.2015Pierwsze zasiedlenie jako przesłanka zwolnienia z VAT
    Z uzasadnienia: Ustawodawca definiując co należy rozumieć przez pierwsze zasiedlenie, nie posłużył się stwierdzeniem, że pierwsze zasiedlenie budynku stanowi oddanie części budynku do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Należy w związku z tym wyraźnie wskazać, że aby uznać budynek za zasiedlony w całości musi być on wydany w całości, w wykonaniu czynności opodatkowanych, tj. czynności wymienionych w art. 5 ust.1 ustawy o VAT, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Tylko w takiej sytuacji cały budynek spełni definicję pierwszego zasiedlenia.
  • 29.04.2015WSA: Zwrot VAT. Czynność pozorna nie zasługuje na ochronę
    W sprawie, gdzie dochodzi do dokonania czynności pozornej poprzez pozorny zakup towaru celem uzyskania nieuprawnionej korzyści podatkowej w postaci zwrotu podatku naliczonego, uznać trzeba, że działalność tego rodzaju nie zasługuje na ochronę, ponieważ jej jedynym prawdopodobnym celem jest uzyskanie korzyści kosztem Skarbu Państwa bez podstawy prawnej i podważenie założeń samego systemu podatku od towarów i usług - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
  • 03.11.2014O VAT mogą pytać obie strony transakcji
    Z uzasadnienia: Z uwagi na specyfikę podatku od towarów i usług, zainteresowanym w otrzymaniu indywidualnej interpretacji prawa podatkowego może być podatnik tego podatku zarówno w zakresie podatku należnego jak i naliczonego, a zatem że prawo takie przysługiwało również Skarżącej.
  • 27.03.2014Sprzedaż nieruchomości. Opodatkowana VAT czy zwolniona?
    Pytanie podatnika: Przy założeniu, że Wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu sprzedaży części nieruchomości użyczonej Spółce, czy transakcja sprzedaży tej części podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług?
  • 04.05.2012Darowizna firmowej nieruchomości a VAT
    Pytanie podatnika: Firma (osoba fizyczna) w 1997 r. zakupiła nieruchomość w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, budynków i budowli ze stawką VAT zwolnioną (nieruchomość używana). Czy darowizna na rzecz córki ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT oraz, czy spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego w wyniku dokonywanych przez firmę w latach 2001-2010 ulepszeń, których rezultatem był wzrost wartości nieruchomości?
  • 20.02.2012Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu a korekta VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 2008 r. zakupił prawo do użytkowania wieczystego działki zabudowanej budynkiem niemieszkalnym i działki niezabudowanej. Budynek został zasiedlony w styczniu 2009 r. W marcu 2011 r. Wnioskodawca sprzedał całą nieruchomość. Dla działki zabudowanej budynkiem zastosowano zwolnienie, natomiast działkę niezabudowaną opodatkowano stawką podstawową 23%. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Mając na uwadze, że sprzedaż nastąpiła przed upływem 10 lat licząc do roku, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania, czy roczna korekta podatku VAT naliczonego dotyczy całej transakcji, czy tylko części dotyczącej nieruchomości zabudowanej?
  • 07.02.2012Darowizna przedsiębiorstwa a rozliczenie i korekta VAT
    Pytanie podatnika: Czy opisana darowizna przedsiębiorstwa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT? Czy w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek korekty naliczonego podatku VAT?
  • 17.10.2011Sprzedaż inwestycji w obcym środku trwałym a VAT
    W przypadku, gdy wydzierżawiający decyduje się po zakończeniu dzierżawy na zatrzymanie ulepszeń w zamian za zapłatę byłemu dzierżawcy za pozostawione ulepszenia przedmiotu dzierżawy, a ulepszenia takie mieszczą się w definicji towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - z czym niewątpliwie mamy do czynienia w przypadku budynku - dochodzi do dostawy towaru w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy, która jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT ze względu na art. 5 ust. 1 pkt 1, gdyż zwrot przez wydzierżawiającego na rzecz dzierżawcy wartości nakładów poczynionych w związku z wybudowaniem budynku uznać należy za spełnienie przesłanki "odpłatności" dostawy.
  • 28.07.2010Opodatkowanie sprzedaży gruntu zabudowanego
    Pytanie podatnika: Zamierza Pan dokonać dostawy nieruchomości zabudowanej, w skład której wchodzi działka gruntowa wraz z budynkiem biurowym. Czy w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z planowaną w 2010 roku sprzedażą budynku ma Pan prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku?
  • 09.01.2008Zakup nieruchomości od syndyka a prawo do odliczenia podatku VAT
    Pytanie podatnika: 1) Czy transakcja sprzedaży majątku realizowana przez syndyka jest zbyciem przedsiębiorstwa w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT i można do niej zastosować wyłącznie przepisy z opodatkowania podatkiem VAT? 2) Czy w przypadku uznania operacji, o której mowa powyżej za podlegającą VAT, nabywcy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od zakupu części nieruchomości budynkowej i działki gruntu?
  • 16.08.2007Dostawa nieruchomości na rzecz własnych udziałowców
    Pytanie podatnika: Czy dostawa przedmiotowej nieruchomości na rzecz własnych udziałowców dokonana przez Spółkę jawną na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będzie korzystała z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania?