Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna na syna firmy

  • 27.04.2018Darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna a podatek VAT
    Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
    • 16.04.2018Podatki 2018: Amortyzacja darowanych środków trwałych
      Pytanie: Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku, gdy podmiot dokonujący tych odpisów nabył własność środków trwałych, od których dokonuje odpisów na podstawie zwolnionej od podatku od spadków i darowizn darowizny, lecz przed zmianą ustawy o PIT wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2018 i zmieniającej brzmienie art. 23 ust.1 pkt 45a tejże?
      • 23.01.2017Darowizna przedsiębiorstwa. Konsekwencje podatkowe w VAT
        Pytanie podatnika: Czy przekazanie przez Wnioskodawcę darowizną przedsiębiorstwa, dokonując darowizny całego przedsiębiorstwa, będzie na Wnioskodawcy ciążył obowiązek w zakresie należnego podatku VAT? Czy dokonując darowizny całego przedsiębiorstwa będzie na Wnioskodawcy ciążył obowiązek korekty naliczonego podatku VAT od zakupionych wcześniej środków trwałych?
        • 28.11.2016Darowizna firmy dziecku. Skutki w rozliczeniach VAT
          Pytanie podatnika: Czy przekazanie przez Wnioskodawcę darowizną przedsiębiorstwa, dokonując darowizny całego przedsiębiorstwa, będzie na Wnioskodawcy ciążył obowiązek w zakresie należnego podatku VAT? Czy dokonując darowizny całego przedsiębiorstwa będzie na Wnioskodawcy ciążył obowiązek korekty naliczonego podatku VAT od zakupionych wcześniej środków trwałych?
          • 19.03.2015Jakie są granice wydania interpretacji podatkowej?
            Z uzasadnienia: Podany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe stanowi jedyną podstawę faktyczną wydanej interpretacji i tym samym wyznacza granice, w jakich interpretacja wywoła określone w ustawie skutki prawne.
            • 18.12.2014Postępowanie dowodowe w sprawach podatkowych
              Z uzasadnienia: Art. 188 Ordynacji podatkowej nie daje podstaw do odmowy przeprowadzenia dowodu z tego powodu, że w przekonaniu organu podatkowego dowód taki byłby niewiarygodny. Ten ostatni element organ ocenia w ramach swobodnej oceny dowodów wyrażonej w art. 191 Ordynacji podatkowej, która następuje dopiero wówczas, gdy uzyskany już zostanie materiał dowodowy w postaci np. protokołu przesłuchania świadka czy też opinii biegłego.
              • 29.05.2014Konsekwencje przekazania firmy dziecku. Darowizna a PIT
                Pytanie podatnika: Czy przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny synowi będzie podlegało podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
                • 29.07.2011Przekazanie firmy dziecku nie jest opodatkowane VAT
                  Pytanie podatnika: Czy przekazanie synowi w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
                  • 20.05.2010Darowizny: Wpłata na konto dewelopera nie wyklucza prawa do zwolnienia
                    Podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Sformułowanie użyte w art. 4a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.
                    • 10.07.2008Nabycie w drodze darowizny przedsiębiorstwa osoby fizycznej
                      Pytania podatnika: 1. Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych wywoła darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna, którego celem jest dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej? 2. Czy nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny będzie powodowało obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy otrzymany towar i pozostały majątek będzie stanowić koszty uzyskania przychodów po stronie obdarowanego?