Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja hali

  • 07.11.2018Jednorazowa amortyzacja hali namiotowej
    Pytanie: Na dzierżawionym gruncie została postawiona hala namiotowa w technologii stalowej. Słupy konstrukcyjne zostały przytwierdzone do podłoża kotwami na płytach betonowych, co pozwala taką halę rozebrać i przenieść w inne miejsce. Hala jest nowym środkiem trwałym, będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych w 2018 r. Zostanie ona zaliczona do grupy „8” wg KŚT (806 Kioski, budki, baraki, domki kampingowe). Czy halę namiotową można będzie amortyzować zgodnie z art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT do 100 000 zł?
    • 16.02.2016Amortyzacja hali magazynowej
      Pytanie podatnika: Spółka, zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wybudowała dwie hale - jedną magazynową oddaną do użytku w roku 2011, drugą produkcyjną w roku 2014. Obie hale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych hal magazynowych rozpoczęto od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych i amortyzowano je metodą liniową. Według Klasyfikacji Środków Trwałych obie hale zostały zakwalifikowane do rodzaju 104 i amortyzowano stawką 2,5%. Czy przysługuje prawo do zastosowania w obu halach 10% stawki amortyzacyjnej?
      • 24.11.2015Amortyzacja hali magazynowej
        Pytanie: Spółka wybudowała na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej m.in. halę magazynową o powierzchni 1440 m2. Konstrukcja hali nie jest trwale związana z gruntem. Ww. składnik majątku (kompletny i zdatny do użytku) został 31 stycznia 2015 r. oddany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka zakwalifikowała ww. środek trwały do rodzaju 806 KŚT i zastosowała do jego amortyzacji roczną stawkę amortyzacji w wysokości 10%. Czy postąpiła prawidłowo?
        • 20.11.2015Amortyzacja hali magazynowej
          Pytanie: Spółka wybudowała na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej m.in. halę magazynową o powierzchni 1440 m2. Konstrukcja hali nie jest trwale związana z gruntem. Ww. składnik majątku (kompletny i zdatny do użytku) został 31 stycznia 2015 r. oddany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka zakwalifikowała ww. środek trwały do rodzaju 806 KŚT i zastosowała do jego amortyzacji roczną stawkę amortyzacji w wysokości 10%. Czy postąpiła prawidłowo?
          • 24.07.2015NSA. Wydatki na ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego w kosztach podatkowych
            Z uzasadnienia: Na skutek ulepszenia zamortyzowanego środka trwałego proces amortyzacji niejako "aktualizuje się" i podlega kontynuacji, nie można zatem przyjąć że w analizowanym przypadku doszło do "pełnego zamortyzowania danego środka trwałego". W konsekwencji, wobec jednoznacznego brzmienia art. 16h ust. 2 in fine ustawy o CIT podatnik nie jest uprawniony do zmiany metody amortyzacji.
            • 30.05.2014Amortyzacja miejsc postojowych
              Pytanie: Spółka z o.o. nabyła lokal mieszkaniowy z przeznaczeniem na wynajem. Oprócz lokalu mieszkaniowego nabyła również udział wynoszący 6/60 części w lokalu niemieszkalnym - hali garażowej objętych odrębną księgą wieczystą wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Czy miejsca postojowe stanowią odrębne środki trwałe podlegające amortyzacji według stawki 4,5%?
              • 30.04.2014Amortyzacja hali namiotowej
                Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą od 2005 r. Na terenie posesji, na której prowadzę działalność, została postawiona hala namiotowa. Zakwalifikowałem halę do grupy 808 KŚT. Uznałem, że jest ona innym obiektem wolnostojącym niezwiązanym trwale z gruntem tzn. jest ruchomością. Czy można zastosować jednorazową amortyzację w przypadku ww. hali?
                • 11.02.2013Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
                  Z uzasadnienia: Przedmiotem odpisu amortyzacyjnego mogą być środki trwałe, których cechy określono w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Muszą być m.in. kompletne, zdatne do użytku oraz stanowić własność podatnika. Jeżeli któryś z powyższych warunków nie jest spełniony, podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisu z tytułu zużycia środka trwałego. W art. 22a ust. 2 ww. ustawy, w drodze wyjątku, rozszerzono na potrzeby amortyzacji definicję środka trwałego o budynki wybudowane na cudzym gruncie - czyli w świetle prawa cywilnego niebędące własnością podatnika. W powyższym rozwiązaniu wyłączono tym samym przesłankę własności, co nie zmienia faktu, że środek trwały wciąż musi być kompletny i zdatny do użytku.
                  • 17.10.2012Amortyzacja: Wartość początkowa nowo wybudowanego budynku
                    Pytanie podatnika: Spółka realizuje inwestycję w postaci budowy hali magazynowej, powstaje również droga dojazdowa do tej hali, utwardzany jest przyległy do hali magazynowej plac oraz budowane jest ogrodzenie. Droga dojazdowa, przyległy do hali magazynowej plac oraz ogrodzenie są obiektami pomocniczymi. Obiekty tę będą obsługiwały tylko jeden budynek jakim jest hala magazynowa. Czy ustalając wartość początkową obiektu należy zsumować koszty wytworzenia na budowę hali, drogi dojazdowej, placu oraz ogrodzenia?
                    • 18.01.2011Amortyzacja hali magazynowej
                      Pytanie podatnika: Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną dla części nie związanej trwale z gruntem budowanej hali magazynowej?
                      • 08.07.2010Orzecznictwo: Amortyzacja – które przepisy stosować?
                        1. Decyzja administracyjna jako akt władczy i jednostronny rodzi zawsze określone skutki prawne, sprowadzające się do wiążącego rozstrzygnięcia o czyichś prawach lub/i obowiązkach. Może ona także wiążąco stwierdzać (a nie potwierdzać) istnienie określonego stanu prawnego, czego konsekwencją jest powstanie możliwości skutecznego powoływania się na daną okoliczność, także dla potrzeb podejmowania innych rozstrzygnięć. Potwierdzanie istnienia pewnego stanu faktycznego lub prawnego jest natomiast domeną zaświadczeń, które, w przeciwieństwie do decyzji administracyjnej, same przez się nie rodzą skutków prawnych, a jedynie służą jako dowód dla celów podejmowanych we właściwych formach i trybach ustaleń. 2. Nie może być wątpliwości co do tego, że dla ustalenia wielkości dokonywanych odpisów należało uwzględnić prawo obowiązujące w dacie rozpoczęcia amortyzacji.
                        • 10.11.2008Amortyzacja budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie
                          Pytanie podatnika: Czy nakłady inwestycyjne poniesione na odbudowę hali oraz zakupienie środków trwałych można potraktować jako inwestycję w obcych środkach trwałych i amortyzować?
                          • 30.07.2008Metody amortyzacji środków trwałych
                            Zgodnie z art. 16h ust. 4 ustawy o PDOP oraz art. 22h ust. 4 ustawy o PDOF, odpisów amortyzacyjnych środków trwałych można dokonywać w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. Jeżeli podatnik nie dokonuje odpisów miesięcznych, lecz zdecyduje się na odpisy kwartalne czy roczne, powinien pamiętać, iż suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego.