Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty niemiec

  • 13.03.2019PIT za 2018: Ulga na dorosłe dzieci
    Pytanie: Córka E., urodzona w 1994 r., w czerwcu 2018 r. obroniła dwie prace magisterskie i tym samym ukończyła studia dzienne. W 2018 r. córka uzyskała przychód w wysokości 1178,20 zł z tytułu umowy zlecenie. Druga córka P. w grudniu ukończyła 21 lat i jest studentką III roku studiów w systemie dziennym. W roku 2018 córka uzyskała przychód w wysokości 2383,80 zł z tytułu umowy zlecenie. Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na córki?
    • 18.10.2018NSA: Akcje otrzymane w programie motywacyjnym od zewnętrznej firmy
      Z uzasadnienia: Uznanie, że przychód powstaje w momencie nieodpłatnego nabycia akcji w ramach programu oraz że dochodem z tej czynności jest wartość rynkowa akcji prowadziłoby do opodatkowania wartości wyrażonej w pieniądzu, której podatnik w momencie uzyskania akcji nie osiągnął. Otrzymanie akcji nie daje żadnych korzyści, ponieważ akcją są takim składnikiem majątku, który przychód może dać dopiero w momencie ich zbycia w drodze sprzedaży lub zamiany ewentualnie innych czynności. Nabycie akcji samo przez się nie daje żadnego przychodu. W praktyce wygląda to tak, że w chwili nabycia akcji podatnik nie wie, jaki uzyska przychód, bowiem okaże się to dopiero w przyszłości.
      • 26.09.2016Podatek od nieujawnionych dochodów dotyczy tylko Polski
        Z uzasadnienia: Podatek od dochodów nieujawnionych pobierany jest bowiem od dochodów (przychodów) uzyskanych tylko na terytorium Polski. Powołana regulacja prawna nie dotyczy opodatkowania dochodów ukrytych, a osiągniętych poza terytorium Polski, przy zastosowaniu konstrukcji dochodu opartego na wydatkach i oszczędnościach. Jeśli ustawodawca nie objął podatkiem od dochodów nieujawnionych korzyści mających źródła poza terytorium Polski, jednakże uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tym samym w tych przypadkach nie będą miały zastosowania, wynikające z umów międzynarodowych, regulacje w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w ogóle nie pojawia się tu problem podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.
        • 29.11.2010Bezpłatne szkolenia dla pracowników podwykonawcy a przychód w PIT
          Pytanie podatnika: Czy wartość poniesionych przez Spółkę kosztów: - szkoleń bezpośrednio związanych z trwającym (mającym się rozpocząć) projektem, w ramach którego podwykonawca świadczy zlecone usługi, - szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem - jednakże Spółka przewiduje, że odbyte szkolenie może zostać wykorzystane przez podwykonawcę przy świadczeniu usług w kolejnych projektach lub umożliwić Spółce pozyskanie kolejnych zleceń (ze względu na możliwość zatrudnienia podwykonawców posiadających odpowiednie kwalifikacje), stanowi dla podwykonawców przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?  
          • 15.10.2007Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych
            Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 547/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Eweliny P-L na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 czerwca 2005 r., nr PB4.31-4117/823-49/2004/N, utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z dnia 26 listopada 2004 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r.