Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup samochodu osobowego granica potrzeby firmy

  • 02.04.2021Amortyzacja samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
    Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest wykorzystywany przede wszystkim w działalności gospodarczej, a sporadycznie do celów prywatnych. Czy samochód ten można wprowadzić do ewidencji środków trwałych, a w konsekwencji dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej?
  • 09.07.2020Amortyzacja samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
    Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest wykorzystywany przede wszystkim w działalności gospodarczej, a sporadycznie do celów prywatnych. Czy samochód ten można wprowadzić do ewidencji środków trwałych, a w konsekwencji dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej?
  • 15.01.2020Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu służbowo bez PIT
    Z uzasadnienia: Należności, które wypłaca na rzecz pracowników tytułem zwrotu wydatków dotyczących wykorzystywania prywatnych samochodów osobowych w celach służbowych, nie należy traktować jako przychodów ze stosunku pracy (...) Skoro pracownik otrzymuje tylko zwrot wydatków, które obowiązany jest ponosić pracodawca, to z tytułu uzyskania tego świadczenia nie osiąga żadnego przysporzenia, a przez to przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 updof.
  • 11.07.2017Amortyzacja samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
    Pytanie: Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest wykorzystywany przede wszystkim w działalności gospodarczej, a sporadycznie do celów prywatnych. Czy samochód ten można wprowadzić do ewidencji środków trwałych, a w konsekwencji dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej?
  • 27.01.2017Wydatki na wynajem mieszkania i użyczony samochód w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: Czy rachunek za najem lokalu stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu? Czy zbiorczy rachunek, wystawiony na koniec roku, za rzeczywiste zużycie mediów będzie stanowił dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu? Czy rozliczenie kosztów podróży służbowej stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu? Czy rozliczenie wykorzystania samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?
  • 23.01.2015VAT-26 a wydatki na eksploatację samochodów osobowych jako koszt podatkowy
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności wykorzystuje dwa samochody osobowe. Oba samochody zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Przy czym w przypadku tylko jednego samochodu została złożona informacja VAT-26. Czy odpisy amortyzacyjne od obydwu środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości? Czy VAT-26 oraz fakt że siedziba działalności jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania określonym jako siedziba firmy ma jakiekolwiek znaczenie dla rozliczania wysokości innych kosztów związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu na gruncie podatku dochodowego?
  • 07.02.2014Podróże służbowe: Opłata za wynajem auta jako koszt uzyskania przychodów
    Z uzasadnienia: Czynsz najmu samochodu, który jest kosztem ponoszonym w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów nie mieści się w kategorii wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 tej ustawy. Natomiast koszty eksploatacyjne takiego samochodu takie jak wydatki na paliwo, opłaty parkingowe i autostradowe, koszty części zamiennych itp. należy zaliczyć do kategorii kosztów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 i podlegającym ograniczeniom określonym w tym przepisie.
  • 12.07.2013Amortyzacja prywatnego samochodu wprowadzonego do majątku firmy
    Z uzasadnienia: Skoro brak jest wszystkich dokumentów potwierdzających wydatki na remont samochodu, których zgodnie ze stanowiskiem NSA podatnik nie musiał gromadzić, to nie ma możliwości ustalenia jego wartości początkowej w oparciu o taką dokumentację, a co nie pozwala na zastosowanie metody ustalania wartości początkowej opartej na zapisach art. 22g ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy o PIT. Tym samym za wartość początkową środka trwałego należy przyjąć jego wysokość wynikającą z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia zużycia spornego samochodu.
  • 19.10.2011Ewidencja przebiegu pojazdu a koszty podatkowe
    Z uzasadnienia: Nawet jeśli podatnik faktycznie wykorzystuje samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, to brak wymaganej przepisami prawa ewidencji przebiegu pojazdu, sporządzonej zgodnie z wymogami zawartymi w art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość zaliczenia kosztów jego eksploatacji, w tym wydatków na zakup paliwa do kosztów podatkowych, o których mowa w art. 22 tej ustawy.
  • 02.11.2010NSA i delegacje: Podatnik powinien uprawdopodobić związek wyjazdów służbowych z prowadzoną działalnością

    Tezy informacyjne: I. W ramach swobodnej oceny dowodów na podstawie art. 233 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) w związku z art. 106 § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wojewódzki sąd administracyjny może krytycznie podejść do każdego dowodu zebranego przez organy podatkowe i do każdego twierdzenia na ich temat, które zostało sformułowane w kontrolowanej decyzji administracyjnej. II. Obowiązek nałożony na organy podatkowe przez art. 122 w związku z art. 187 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) nie ma charakteru bezwzględnego, lecz musi uwzględniać konstytucyjną zasadę sprawiedliwości wyrażoną w art. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.).
  • 06.10.2010Wydatki na wynajęcie samochodu za granicą są limitowane
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu wynajmu samochodów osobowych dla potrzeb działalności gospodarczej przez pracowników w trakcie zagranicznych podróży służbowych bez dokumentowania przebiegu pojazdu za pomocą ewidencji przebiegu pojazdu, wykazując koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  • 24.06.2009Wydatki na wynajem samochodu w zagranicznej podróży służbowej a koszty firmy
    Pytania podatnika: 1. Czy wydatki związane z wynajmem i eksploatacją samochodu bez kierowcy (koszty paliwa, parkingów, myjni, napraw – wymiana sprzęgła, kół, filtrów) poniesione w celu realizacji zadań w trakcie odbywania zagranicznej podróży służbowej są kosztem uzyskania przychodu dla Spółki? Czy Spółka może w pełnej wysokości zaliczyć powyższe koszty do kosztów uzyskania przychodów? Czy istnieje w tym przypadku obowiązek prowadzenia ewidencji pojazdu i porównywanie do limitu „kilometrówki”? Czy do ewidencji przebiegu pojazdu porównuje się tylko koszty np. myjni, napraw itd. czy koszty i najem samochodu? Czy występuje różnica w określeniu wysokości kosztów podczas delegacji służbowej i oddelegowania (korespondencji)?
  • 16.05.2008Orzecznictwo podatkowe: Warunki zaliczenia straty do kosztów uzyskania przychodu
    Strata w środkach obrotowych będzie kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), o ile jest ona normalnym następstwem prowadzonej działalności w danej branży, a podatnikowi nie będzie można przypisać winy przy jej powstaniu, tj. wtedy gdy podatnik nie mógł przewidzieć powstania szkody, ani też jej zapobiec; każdorazowo będzie wymagało to przeprowadzenia szczegółowej analizy sytuacji, jaka poprzedziła powstanie straty, a zwłaszcza ocenę, czy podatnik zachował należytą staranność, tj. ogólnie przyjętą w stosunkach danego rodzaju, przeciwdziałając ewentualnemu wystąpieniu uszczerbku w swoim majątku.
  • 06.03.2007Od zagranicznej osoby fizycznej czy od zagranicznego przedsiębiorcy — od kogo korzystniej nabyć samochód osobowy na potrzeby firmy?
    Nabywanie samochodów poza granicami kraju stało się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej szczególnie popularne. Zakupem samochodu z krajów Unii są zainteresowani tak prywatni nabywcy, jak i firmy. Przedsiębiorcy jednak zanim podejmą decyzję o zakupie, rozważają wszelkie aspekty zakupu — w tym także skutki podatkowe. Generalnie rzecz biorąc, samochód można sprowadzić z terytorium wspólnoty bądź od prywatnego, indywidualnego sprzedawcy, bądź też od innej firmy. W tym drugim przypadku zazwyczaj będziemy mieli do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Ażeby transakcja pomiędzy przedsiębiorstwami była korzystna podatkowo, tj. by mogła być rozliczana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z jednej strony i wewnątrzwspólnotowa dostawa z drugiej — oba podmioty muszą być zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Z uwagi na dynamiczny rozwój współpracy wewnątrzunijnej posiadanie NIP-u UE jest niemalże standardem. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, to częstokroć w obliczu np. zakupu samochodu od innego przedsiębiorcy dokonuje rejestracji.