Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zabawa dla pracowników

  • 20.03.2020Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na imprezy integracyjne
    W art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U.  z 2019 r., poz. 865, z późn. zm., dalej jako ustawa o PDOP), ustawodawca zawarł ogólną zasadę zaliczania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków. Zgodnie z tą regułą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. W przepisie tym sformułowano zamknięty katalog wydatków, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów z mocy prawa.
  • 19.12.2019Wigilia firmowa może być kosztem podatkowym
    Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. W celu zintegrowania i zmotywowania zespołu, spółka w okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizuje spotkanie wigilijne dla tych osób. Spotkania te odbywają się poza godzinami pracy. W ich trakcie, poza tradycyjnymi elementami (takimi jak np. życzenia czy opłatek), organizowane są także elementy o charakterze integracyjnym (np. zabawa taneczna czy kręgle). Czy wydatki poniesione na organizację spotkań wigilijnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
  • 18.12.2019Wigilia firmowa może być kosztem podatkowym
    Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. W celu zintegrowania i zmotywowania zespołu, spółka w okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizuje spotkanie wigilijne dla tych osób. Spotkania te odbywają się poza godzinami pracy. W ich trakcie, poza tradycyjnymi elementami (takimi jak np. życzenia czy opłatek), organizowane są także elementy o charakterze integracyjnym (np. zabawa taneczna czy kręgle). Czy wydatki poniesione na organizację spotkań wigilijnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
  • 07.11.2018WSA. Wydatki na imprezy integracyjne ze współpracownikami mogą być kosztem
    Z uzasadnienia: Tylko wydatek na zakup tych usług gastronomicznych, których jedynym (głównym) celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku firmy na zewnątrz podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów (...) Jako błędny należy odrzucić taki wynik wykładni, który zdaje się afirmować organ, że działania spółki (wydatki gastronomiczne) na rzecz kontrahentów czy osób trzecich, a więc niejako w sferze zewnętrznej, implikują przypisanie im przymiotu reprezentacji, a więc odnoszących się do wydatków determinowanych wyłącznie celem kreowania swojego wizerunku.
  • 18.07.2016Opodatkowanie imprez integracyjnych ciągle pełne wątpliwości
    Pytanie podatnika: Czy udział pracowników w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez Wnioskodawcę prowadzi do powstania u pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy Wnioskodawca jest obowiązany do pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?
  • 17.02.2015Historia prawdziwa: To nie tylko podatki są winne
    Ciągle powtarza się, że IKE i IKZE są mało popularne, ponieważ nie ma w zasadzie żadnych znaczących zalet korzystania z tych rozwiązań. Okazuje się, że to nie tylko podatki są winne.
  • 16.02.2015Historia prawdziwa: To nie tylko podatki są winne
    Ciągle powtarza się, że IKE i IKZE są mało popularne, ponieważ nie ma w zasadzie żadnych znaczących zalet korzystania z tych rozwiązań. Okazuje się, że to nie tylko podatki są winne.
  • 03.12.2013Wydatki na imprezę dla pracowników w kosztach działalności
    1. Finansowanie osobom zatrudnionym oraz ich rodzinom rozrywki i wypoczynku nie ma bezpośredniego związku z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na tej podstawie, z uwagi na skład osobowy uczestników takiej imprezy, wydatek ten nie może zostać uznany za koszt podatkowy.
  • 03.07.2013Wyjazd szkoleniowo-integracyjny a przychód pracownika
    Pytanie podatnika: Czy świadczenia związane z organizacją spotkań i wyjazdów szkoleniowych oraz integracyjnych stanowią przychód dla pracowników lub członków ich rodzin opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to jakie są zasady ustalania podstawy opodatkowania oraz poboru podatku?
  • 07.03.2006Zabawa pracownicza w koszt, szczepionka przeciw grypie już nie
    Dzisiaj dwa pytania, związane ze sobą tym, że dotyczą kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków poniesionych na rzecz pracowników. W obu przypadkach odpowiadają kompetentne organy – Departament Podatków Bezpośrednich MF i Podkarpacki Urząd Skarbowy. Jednak rozstrzygnięcia są na pierwszy rzut oka dość zaskakujące.