Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

artykuły spożywcze reprezentacja

  • 10.02.2014Poczęstunek podczas targów a koszty uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy ponoszone przez Spółkę wydatki na poczęstunek podczas targów stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 i jednocześnie nie spełniają przesłanki negatywnej wskazanej w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    • 13.06.2013Jeszcze raz o spotkaniach biznesowych w restauracjach – warto walczyć o placki z kefirem
      Im gorzej, tym gorzej – można by zacząć ten felieton, nawiązując do galopującego po Polsce fiskalizmu. Minister finansów szuka już oszczędności wszędzie. Kilometrówki nie podwyższy, bo choć koszty związane z używaniem samochodu wzrosły o ok. 30% od czasu ostatniej nowelizacji stawek, to trudna sytuacja budżetu usprawiedliwia zdaniem ministerstwa ignorowanie tego stanu rzeczy. VAT nie wróci do poprzednich stawek, bo trudna sytuacja budżetu usprawiedliwia wycofanie się z ustawowej w końcu obietnicy. Od paliwa do osobówek nie odliczymy całego VAT tylko 50% - bo trudna sytuacja nie pozwala. Trudna sytuacja ma być usprawiedliwieniem na wszystko. A ponieważ mamy ZUS, mamy KRUS, mamy emerytalne przywileje, trudna sytuacja bedzie zawsze. Artur Laffer ma niezły ubaw.
      • 13.12.2012Wydatki na artykuły spożywcze i napoje a koszty podatkowe. Kolejny głos w sprawie
        Organy podatkowe wciąż nie mogą dojść do wspólnego wniosku, czy wydatki na drobny poczęstunek kontrahentów w siedzibie firmy mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Ostatnio pojawił się kolejny głos w sprawie.
        • 30.08.2012Rozliczanie kosztów reprezentacji
          Interpelacja nr 5936 do ministra finansów w sprawie przywrócenia funduszu reprezentacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw
          • 16.08.2012Wydatki na posiłek w restauracji jako koszt podatkowy – nowy wyrok NSA
            Teza: Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej u.p.d.o.f.) reprezentacyjny charakter wydatku należy oceniać przez pryzmat definicji słownikowej. Reprezentacja to ogólnie okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Nie będzie reprezentacją wydatek poczyniony w restauracji na koszt posiłku, zwyczajowo przyjętego w obecnych realiach życia gospodarczego.
            • 27.02.2012Wydatki gastronomiczne jako koszt podatkowy
              Koszty reprezentacji, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki związane z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia. Zatem, wydatki na wszelkie tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie także od tego, czy usługi te i zakupione artykuły były wykorzystywane w kontaktach z kontrahentami w siedzibie przedsiębiorstwa (zakładu), czy też poza nią. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1445/10).
              • 29.09.2011Kawa i herbata mogą być kosztem podatkowym
                Pytanie: Zatrudniam pracowników i ponoszę na ich rzecz wydatki, takie jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Produkty spożywcze serwowane są pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Drobne poczęstunki są również podawane osobom należącym do organów spółki w trakcie rad nadzorczych lub zebrań zarządu, a także podczas spotkań z kontrahentami. Czy wydatki na zakup ww. produktów spożywczych stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy mają może znamiona reprezentacji?
                • 19.08.2010Reprezentacja czy reklama? Warto powalczyć z fiskusem
                  Publikowaliśmy ostatnio wiele materiałów, wskazujących na zaostrzenie stanowiska fiskusa w odniesieniu do wydatków poniesionych na pokrycie kosztów związanych ze spotkaniami z kontrahentami w restauracjach. Organy podatkowe ostatnio wyjątkowo zgodnie twierdzą, że poczęstunek w restauracji, nawet bezalkoholowy, nosi cechy reprezentacji, bez względu na wystawność tego poczęstunku. Odrzucany jest argument przedsiębiorców, że spotkanie przy posiłku jest uznawane za zwyczajowy sposób prowadzenia interesów i w żaden sposób nie wyróżnia zapraszającego, nie podnosi jego prestiżu i nie nosi znamion wystawności czy okazałości. Jeszcze niedawno były to kryteria, którymi kierowały się izby skarbowe, wypowiadając się w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania takich wydatków.
                  • 29.08.2008Wydatki na reprezentację i reklamę a koszt podatkowy
                    Zgodnie z obowiązującym do końca 2006 r. stanem prawnym, ustawodawca nie uznawał za koszty uzyskania przychodów wydatków na reprezentację i reklamę w części przekraczającej 0,25 % przychodów, chyba że reklama była prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Do końca 2006 r. bardzo istotne było właściwe rozróżnienie wydatków traktowanych jako reprezentacja, reklama limitowana oraz reklama nielimitowana – prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Obowiązujące przepisy ograniczające możliwość zaliczania wydatków promocyjno - reklamowych w poczet kosztów podatkowych dzieliły je na:
                    • 20.03.2007Prezenty dla kontrahentów w postaci alkoholu
                      Pytanie podatnika: Czy przekazywanie napojów alkoholowych kontrahentom, przedstawicielom handlowym i innym osobom współpracującym ze spółką będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów?