Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku usługowo-mieszkalnego

  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
  • 07.06.2016Dokumentowanie najmu. Czynsz i opłaty za media jako jedno świadczenie
    Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna zastosować stawkę VAT zwolnioną zarówno do czynszu najmu lokali mieszkalnych jak i do pozostałych elementów opłaty miesięcznej tj. również do kosztów mediów, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych? Czy Spółka powinna zastosować 23% stawkę VAT, zarówno do czynszu najmu budynków, gruntów i lokali użytkowych wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe, jak i pozostałych elementów opłaty miesięcznej (mediów)? Czy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą usługę najmu ze wskazaniem opłaty miesięcznej, obejmującej czynsz najmu i opłaty za media?
  • 18.06.2014NSA: Można amortyzować tylko część budynku
    W świetle art. art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku uzyskiwania przychodu z działalności gospodarczej w postaci najmu lokali usługowych, o którym to przychodzie mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, w budynku, który jest częściowo oddany do użytkowania (a tym samym w tej części jego budowa jest zakończona) możliwe jest dokonanie odpisu amortyzacyjnego środka trwałego w postaci części budynku, która jest „kompletna i zdatna do użytku”, zgodnie z art. 22f ust. 4 ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.