Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Bezpłatne porady podatek VAT

  • 10.08.2017MF: Nie będzie zwolnienia z VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej
    Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, świadczenie określonych usług prawnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli odbywa się ono w formule pro bono, jako działalność prospołeczna zakładająca wzrost prestiżu oraz pozytywny wizerunek podatnika wykonującego te usługi. Natomiast w kwestii zasadności zwolnienia od podatku świadczenia usług nieodpłatnej pomocy prawnej wykonywanych pro bono MF stwierdziło, że zwolnienie takie nie jest możliwe z przyczyn systemowych, wynikających z objęcia prawa krajowego w powyższym zakresie obowiązkiem harmonizacji z prawem Unii Europejskiej.
    • 16.04.2015Podatek od bezpłatnej pomocy prawnej
      Interpelacja nr 31925 do ministra finansów w sprawie bezpłatnych porad prawnych
      • 05.11.2013Nieodpłatna pomoc prawna. Będzie zwolnienie z VAT?
        Interpelacja nr 20586 do ministra finansów w sprawie opodatkowania porad prawnych świadczonych w ramach pomocy pro bono
        • 22.03.2013Opodatkowanie VAT nieodpłatnych usług pomocy prawnej
          Interpelacja nr 13706 do ministra finansów w sprawie opodatkowania darmowej pomocy prawnej
          • 26.11.2012VAT od darmowej pomocy prawnej
            Interpelacja nr 9264 do ministra finansów w sprawie ustawy regulującej kwestie opodatkowania w zakresie świadczenia bezpłatnych porad prawnych
            • 06.04.2012Bezpłatne porady prawne a podatek VAT
              Interpelacja nr 2616 do ministra finansów w sprawie niejasności wynikających z przepisów podatkowych dotyczących kwestii opodatkowania bezpłatnych porad prawnych
              • 13.10.2011Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej nie podlega VAT
                Pytanie podatnika: Wnioskodawca jako adwokat wykonuje zawód w ramach prowadzonej przez siebie kancelarii adwokackiej. Czy usługa, świadczona poza siedzibą kancelarii, w postaci prostej porady prawnej świadczona na rzecz osób niezamożnych, które złożą pisemne oświadczenie w trybie § 3 ust 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, stanowi dla Wnioskodawcy osobiście lub kancelarii Wnioskodawcy przychód, który należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy jest taka usługa opodatkowana podatkiem VAT?