Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aukcja dzieł sztuki

  • 18.07.2019VAT marża: Towar nowy, ale używany
    Osoby, zajmujące się kupnem i sprzedażą różnego rodzaju przedmiotów od osób fizycznych czasem wchodzą w posiadanie towaru handlowego, który jest fabrycznie nowy. Posiada oryginalne opakowanie, pełną lub ograniczoną gwarancję producenta, nigdy nie był przez pierwotnego posiadacza używany. Nabywcy, podatnicy VAT, kupując ten towar nie zyskują prawa odliczenia podatku - sprzedawca nie wystawia przecież faktur VAT. Aby odsprzedaż miała sens ekonomiczny, konieczne jest zastosowanie do rozliczenia podatku procedury VAT marża. Czy jednak można ją zastosować w sytuacji sprzedaży towaru nowego, skoro ustawa o VAT mówi o tej procedurze w odniesieniu do towaru używanego? Oto (korzystne dla podatnika) rozstrzygnięcie KIS w takiej właśnie sprawie.
    • 11.10.2018VAT marża: Sprzedaż używanych części kupionych od osób fizycznych
      Art. 120 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
      • 30.10.2015NSA. Kiedy towar można traktować jako używany?
        Z uzasadnienia: Dokonywane przez skarżącego czynności polegające na przygotowaniu telefonu do sprzedaży, sprawdzenie kompletności i działania nie powodują, że oferowany do sprzedaży towar staje się towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Nadto podatnik winien wykazać, że nabył towary już używane, a nie, że towary te powinny zostać ocenione jako używane wskutek dokonywanych przez niego czynności. Okoliczność, że w przedłożonej opinii wykazano, że telefon jest fabrycznie nowy, gdy w rzeczywistości wykonano z niego wiele połączeń nie stanowi dowodu, że przedmiotem sprzedaży przez skarżącego były towary używane.
        • 24.09.2014Kwota limitu zwolnienia Z VAT przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
          Pytanie podatnika: Czy zgodnie ze zmianą dotyczącą zwolnienia podmiotowego VAT od 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca nie wlicza osiąganych przychodów ze sprzedaży zagranicznej do krajów Unii Europejskiej do limitu 150 tys. zł pozwalającego na zwolnienie podmiotowe VAT? Gdyby Wnioskodawca osiągnął w danym roku podatkowym 2014 r. przychody ze sprzedaży w Polsce o wartości 140 tys. zł, a przychody ze sprzedaży wysyłkowej w przeliczeniu na PLN do Niemiec o wartości np. 30 tys. zł, do Anglii o wartości 40 tys. zł i przykładowo do Francji o wartości 20 tys. zł to czy w kolejnym roku podatkowym 2015 r. będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?
          • 06.09.2013Sprzedaż przez przedsiębiorcę majątku prywatnego a VAT
            Z uzasadnienia: Nie można pominąć, że podatnik dokonywał sprzedaży przedmiotów tego samego rodzaju, co ewidencjonowane w ramach działalności gospodarczej. Takie działanie jest dopuszczalne, jednak podatnik winien zadbać o jasne i precyzyjne rozgraniczenie sprzedaży majątku od obrotu przedmiotami tego samego rodzaju, ale mających charakter towarów handlowych.
            • 22.11.2010WSA: Sprzedaż rzeczy używanych na aukcjach internetowych
              Z uzasadnienia: Używanie towarów w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 podatku od towarów i usług należy rozumieć jako korzystanie z nich w sensie fizycznym, a nie wystarczy samo tylko ich posiadanie w sensie cywilistycznym. Chodzi tutaj o używanie przez bezpośredniego zbywcę przez wymagany okres 6-ciu miesięcy. Z art. 120 ust. 1 pkt 2 lit b w związku z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT wynika natomiast wprost, że ustawodawca monety ze złota, srebra lub innego metalu uznał za przedmioty kolekcjonerskie. Gdyby okazało się, że towary sprzedawane nie mają jednak charakteru kolekcjonerskiego to należałoby uznać je za towary używane. Bowiem przez towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 4 ww. ustawy pojęcie „używane” należy rozumieć w dosłownym tego słowa znaczeniu, a więc wyłącznie z ich posiadaniem. Nie istotne jest kto ich używał ani przez jaki okres. W tym znaczeniu za towary używane nie mogły by więc być uznane towary nowe.
              • 05.11.2010Charytatywna aukcja internetowa i podatek VAT
                Interpelacja nr 18076 do ministra finansów w sprawie naliczania podatku VAT od przedmiotów sprzedawanych na aukcjach charytatywnych, a wytworzonych przez podopiecznych fundacji
                • 06.06.2006Aukcje internetowe i działalność gospodarcza
                  Jakie są powody, dla których urząd skarbowy może uznać, że prowadząc handel na aukcjach internetowych prowadzę działalność gospodarczą, mimo, że jej nie zarejestrowałem? Ilość transakcji zawieranych na serwisach umożliwiających aukcje internetowe lawinowo rośnie. Rośnie również liczba liczących się serwisów aukcyjnych, chociaż wyraźna przewaga jednego z serwisów nieustannie się utrzymuje. Obiecujące wyniki sprzedaży i doświadczenia dotychczasowych uczestników internetowych aukcji wpływają na nieustanny wzrost liczby osób zainteresowanych– i to zarówno sprzedających jak i kupujących.