Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja darowizna

  • 17.09.2021[Szkolenie] Podatki dla inwestujących w nieruchomości
    Niskie oprocentowanie depozytów i innych instrumentów finansowych skłania inwestorów do szukania innych form lokaty kapitału. Jedną z najpopularniejszych, bo przynoszących najczęściej zadowalające zyski jest inwestowanie w nieruchomości. Dochód może być uzyskiwany z tytułu wynajmu oraz sprzedaży lub zamiany nieruchomości z zyskiem.  Tam, gdzie pojawia się konieczność płacenia podatków, powinno pojawić się również planowanie podatkowe - jest niezbędnym elementem analizy zyskowności. Przepisy o podatku dochodowym pozwalają na wybór różnych form opodatkowania dochodów z najmu (ryczałt, zasady ogólne, działalność gospodarcza) a sprzedaż nieruchomości może się wiązać z podatkiem lub nie, można też skorzystać z ulg.
  • 09.07.2021Darowizna w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów
    Czasami wchodzimy w posiadanie różnego rodzaju przedmiotów w rezultacie darowizny. Jeżeli darowizna ta ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, dla której rachunkowość prowadzimy w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pojawia się problem, jak ująć wartość darowizny w PKPiR. Czy darowizna taka stanowi przychód z działalności gospodarczej?
  • 28.01.2021Darowizna w księgach rachunkowych
    Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego przekazania różnego rodzaju aktywów na rzecz obdarowanego. Ujęcie rachunkowe darowizny dokładnie reguluje art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), w którym ustawodawca określił rodzaj kosztu darczyńcy lub też przychodu obdarowywanego w przypadku przekazania darowizny. Nieodpłatne przekazanie aktywów, którymi mogą być zarówno środki trwałe jak i środki pieniężne czy też towary lub materiały ewidencjonujemy w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty lub przychody operacyjne, czyli koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
  • 02.07.2019Darowizna firmowego lokalu użytkowego a PIT
    Pytanie: Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Do celów prowadzenia tej działalności, w 1998 r. zakupił lokal usługowy i w tym roku rozpoczął jego użytkowanie. Lokal ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Ponieważ Wnioskodawca ma już 70 lat, podjął decyzję o zakończeniu działalności gospodarczej we wrześniu 2019 r. Następnie zamierza darować ww. lokal swojej siostrze. Czy dokonując czynności darowizny Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego?
  • 26.03.2019Darowizna w księgach rachunkowych
    Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego przekazania różnego rodzaju aktywów na rzecz obdarowanego. Ujęcie rachunkowe darowizny dokładnie reguluje art. 3. ust. 1. pkt 32 lit. h. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), w którym ustawodawca określił rodzaj kosztu darczyńcy lub też przychodu obdarowywanego w przypadku przekazania darowizny. Nieodpłatne przekazanie aktywów, którymi mogą być zarówno środki trwałe jak i środki pieniężne czy też towary lub materiały ewidencjonujemy w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty lub przychody operacyjne, czyli koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
  • 13.09.2018Darowizna w księgach rachunkowych
    Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego przekazania różnego rodzaju aktywów na rzecz obdarowanego. Ujęcie rachunkowe darowizny dokładnie reguluje art. 3. ust. 1. pkt 32 lit. h. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), w którym ustawodawca określił rodzaj kosztu darczyńcy lub też przychodu obdarowywanego w przypadku przekazania darowizny. Nieodpłatne przekazanie aktywów, którymi mogą być zarówno środki trwałe jak i środki pieniężne czy też towary lub materiały ewidencjonujemy w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty lub przychody operacyjne, czyli koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki.
  • 16.04.2018Podatki 2018: Amortyzacja darowanych środków trwałych
    Pytanie: Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku, gdy podmiot dokonujący tych odpisów nabył własność środków trwałych, od których dokonuje odpisów na podstawie zwolnionej od podatku od spadków i darowizn darowizny, lecz przed zmianą ustawy o PIT wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2018 i zmieniającej brzmienie art. 23 ust.1 pkt 45a tejże?
  • 26.08.2016Amortyzacja logo nabytego w darowiźnie
    Pytanie podatnika: Jak ustalić wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego otrzymanego przez Spółkę w formie darowizny? Czy Wnioskodawczyni będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego otrzymanych przez Spółkę w darowiźnie, stosownie do przypadającego Jej udziału w zysku?
  • 29.07.2015Amortyzacja nieruchomości nabytej w drodze umowy darowizny
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma nieruchomość w drodze darowizny, bądź w ramach darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie mógł wprowadzić budynek na niej posadowiony do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, równej wartości rynkowej, określonej na podstawie wyceny, przeprowadzonej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę i wykazanej w umowie darowizny, a następnie będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości budynku, które to odpisy będą pomniejszać przychód Wnioskodawcy, osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej, jako koszty uzyskania przychodów?
  • 21.01.2015Wycofanie samochodu ze spółki na cele prywatne wspólników a VAT
    Pytanie podatnika: Czy wycofanie samochodu osobowego ze spółki cywilnej (czynny podatnik VAT) na cele osobiste wspólników (będących małżonkami) w sytuacji, gdy spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia (częściowo lub w całości) podatku VAT należnego o VAT naliczony w związku z zakupem, gdyż prawo to przysługiwało wcześniej wspólnikowi (który wniósł całe swoje przedsiębiorstwo do spółki wraz z tym samochodem), będzie traktowane jako dostawa towarów i podlega opodatkowaniu na podstawie artykułu 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • 19.08.2014Amortyzacja znaku towarowego
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu od znaku towarowego objętego prawem ochronnym, nabytego w drodze darowizny, który będzie wykorzystywany gospodarczo dla potrzeb prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej, od wartości ustalonej w darowiźnie określonej jako wartość rynkowa?
  • 05.08.2014Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
    Pytanie podatnika: Jakie są możliwości amortyzowania wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w formie aportu?
  • 16.04.2013Amortyzacja mieszkania: Dokumentowanie wydatków remontowych paragonami
    Ustawodawca nie nakłada na wynajmujących szczególnych wymogów w zakresie dokumentowania wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów z najmu. W związku z tym za ich udokumentowanie należy przyjąć każdy dokument, z którego będzie wynikał fakt poniesienia i związek z uzyskanym przychodem. Dokumentami takimi mogą być zarówno faktury VAT jak i paragony fiskalne wraz z wyciągami bankowymi potwierdzającymi zapłatę.
  • 04.05.2012Darowizna firmowej nieruchomości a VAT
    Pytanie podatnika: Firma (osoba fizyczna) w 1997 r. zakupiła nieruchomość w postaci prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, budynków i budowli ze stawką VAT zwolnioną (nieruchomość używana). Czy darowizna na rzecz córki ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT oraz, czy spowoduje obowiązek dokonania korekty podatku VAT naliczonego w wyniku dokonywanych przez firmę w latach 2001-2010 ulepszeń, których rezultatem był wzrost wartości nieruchomości?
  • 18.06.2009VAT i CIT 2009 – Konferencja w Sopocie
    Już wkrótce, w dniach 29.06.2009 – 1.07.2009 księgowi i doradcy podatkowi będą mieli okazję spotkania się na trzydniowej konferencji, poświęconej VAT i CIT w 2009, organizowanej w niebanalnym otoczeniu. Gospodarzem będzie bowiem sopocki hotel Zhong Hua, położony bezpośrednio na plaży. Lokalizacja konferencji umożliwi połączenie obowiązków i przyjemności – a zarówno pierwszych jak i drugich nie zabraknie. Otoczenie, warunki i morska atmosfera z pewnością sprzyjać będą ożywionym dyskusjom i wymianie doświadczeń. Prowadzącymi konferencję są wybitni specjaliści, wykładowcy i doradcy podatkowi, a o atrakcje popołudniowe i wieczorne dbać będą organizatorzy – Akademia Biznesu MDDP i www.podatki.biz  
  • 03.01.2007Zmiany w podatku dochodowym – o czym trzeba pamiętać
    Obowiązująca od 1.01.2007 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła wiele zmian. Niestety – ustawodawca zdaje się spodziewać, że wszyscy obywatele posiadają umiejętności co najmniej na poziomie biura prawnego Sejmu czy Senatu. Wskazuje na to sposób kształtowania przepisów. Zmiany wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są tego przykładem.