Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

agenta turystyczny

  • 30.06.2020Wakacje za granicą w dobie koronawirusa
    Kraje Europy stopniowo znoszą ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii COVID-19 i starają się przywrócić działalność branży turystycznej. Choć tegoroczne wakacje dla większości będą inne niż dotychczas i zamiast zagranicznych wojaży wiele osób zdecyduje się na urlop w Polsce, to z pewnością niektórzy zdecydują się na spędzenie urlopu poza krajem. Rzecznik Finansowy podpowiada, na co zwrócić wagę wybierając ubezpieczenie turystyczne, by zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem za granicą.
    • 05.04.2017Bilety lotnicze od pośrednika a podatek u źródła
      Pytanie podatnika: Spółka prowadzi działalność w ramach której konieczne jest dokonywanie zakupu biletów lotniczych, w szczególności na loty na trasach międzynarodowych z uwagi na podróże służbowe pracowników i współpracowników. Czy spółka zobowiązana będzie do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wynagrodzenia (zapłaty za bilet) wypłacanego na rzecz pośredników - biur podróży (agentów turystycznych) mających siedzibę na terytorium Polski w związku z zakupem biletów lotniczych?
      • 03.03.2014Kasy fiskalne. Dokumentowanie sprzedaży na paragonach
        Pytanie podatnika: Czy w zaistniałej sytuacji, będąc wyłącznie pośrednikiem, należność otrzymana za wycieczki od osoby fizycznej sprzedawane przez Przedsiębiorstwo na rzecz lub w imieniu Biura Podróży winna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej ze wskazaniem na paragonie fiskalnym osobno kwoty netto oraz kwoty podatku należnego, czy też winna powyższą należność ewidencjonować przy użyciu „zera technicznego” ze stawką 0%, nie wykazując oddzielnie podatku należnego a jedynie wartość sprzedaży brutto?
        • 06.07.2012Zmiana ceny wykupionej wycieczki lub imprezy turystycznej
          Impreza turystyczna to - zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t.j. Dz. U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268, ze zm., dalej: ustawa) - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny, albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.
          • 04.07.2012Biura podróży: Co klient musi wiedzieć
            Jednym z powodów, dla których klient decyduje się na skorzystanie z usług biura podróży jest niewątpliwie oczekiwanie, że są to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zapewnią mu atrakcyjny i zgodny z ofertą wypoczynek. Warto jednak we własnym zakresie poznać pewne prawne aspekty, w jakich działa wybrane biuro podróży. Wiedza w zakresie wymagań formalnoprawnych, jakie musi spełniać biuro podróży, by mogło działać zgodnie z prawem, może ułatwić dokonanie świadomego wyboru, a w razie, gdyby impreza turystyczna okazała się niezgodna z ofertą, ustalenie podmiotu, który będzie ponosił z tego tytułu odpowiedzialność.
            • 22.05.2012Gry na automatach o niskich wygranych a VAT
              Pytanie podatnika: Czy podstawę opodatkowania VAT w przypadku działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych stanowi kwota będąca różnicą między kwotą wpłat do automatów, a sumą wypłaconych wygranych pomniejszoną o kwotę należnego zryczałtowanego podatku od gier?
              • 11.03.2011Orzecznictwo: Najem czy usługi noclegowe?
                Dla zakwalifikowania danej usługi najmu do grupowania 55.2 PKWiU i uzyskania przychodów ze świadczenia usług najmu obiektów noclegowych turystyki oraz innych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm) nie ma znaczenia to, czy są one świadczone dla jednostek gospodarki narodowej czy dla ludności.
                • 30.04.2010Orzecznictwo: Podstawa opodatkowania podatkiem VAT transakcji obrotu walutami
                  Teza: Z wykładni art. 30 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że w transakcjach obrotu walutami, w których żadne opłaty i prowizje nie są naliczane, podstawę opodatkowania stanowi zrealizowany wynik (zysk brutto), przy uwzględnieniu ceny nabycia walut przez podatnika od usługobiorcy w danym okresie.