Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

adaptacja biura

  • 20.05.2020Wymiana części składowych maszyn. Jak zaliczyć wydatki w koszty?
    Spółka prowadzi działalność gospodarczą przy użyciu specjalistycznych maszyn, które stanowią dla niej środki trwałe od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czy wydatki poniesione w związku z wymianą części składowej maszyn, stanowiących środki trwałe, nie stanowią ulepszenia tych środków, podwyższającego ich wartość początkową i w związku tym wydatki te spółka może zaliczyć jednorazowo do pośrednich kosztów uzyskania przychodu?
  • 11.09.2018WSA. Sprzedaż nieruchomości przez spółkę komandytową a źródło przychodu w PIT
    Z uzasadnienia: Przychód uzyskany ze sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości mieszkalnej nie może być zakwalifikowany do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis art. 5b ust. 2 ustawy przesądza bowiem o tym że wszelkiego rodzaju przychody pozyskane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Bez znaczenia przy tym dla takiej kwalifikacji przychodu pozostaje rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychody.
  • 14.03.2017Wydatki na aranżację lokalu dla potrzeb najemcy jako koszt podatkowy
    Pytanie podatnika: Czy ponoszone przez Spółkę Cywilną koszty prac aranżacyjnych, które nie powodują zwiększenia wartości budynku lub innych środków trwałych, stanowią dla jej wspólników będących osobami fizycznymi, w tym Wnioskodawcy, inne niż bezpośrednio związane z przychodami koszty uzyskania przychodów potrącane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który nastąpiło ich ujęcie w księgach rachunkowych, na koncie kosztów, innym niż konto rezerw lub biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo na podstawie innego dowodu księgowego w przypadku braku faktury (rachunku)?
  • 20.01.2017Remont w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy poniesione koszty związane z remontem można zaliczyć w całości w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia?
  • 27.12.2016Wydatki na ulepszenie środków trwałych w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Spółka poniosła nakłady polegające na przebudowie budynków, na co posiada zatwierdzony projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Nakłady na budynki przekraczały wartość 3.500 zł (na każdy budynek) w każdym z lat, w których były ponoszone. Wydatki te miały na celu wzrost wartości użytkowej budynków. Czy wydatki na budynki w okresie, w którym znajdowały się one w ewidencji środków trwałych, były wydatkami na ulepszenie, co w konsekwencji powoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów tej części wydatków na ulepszenie, która była ujmowana w kosztach podatkowych bieżącej działalności?
  • 21.11.2016Remont jako koszt uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy poniesione koszty związane z remontem można zaliczyć w całości w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia?
  • 03.11.2015Koszt wytworzenia środka trwałego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozpoczął inwestycję w zakresie przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku administracyjnego, która będzie obejmowała roboty budowlane, instalacyjne, elektryczne oraz wykonanie związanej infrastruktury podziemnej i nadziemnej. Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie budynku tymczasowego, dzierżawie kontenerów biurowych, socjalnych oraz adaptacji pomieszczenia garażu i warsztatu na cele biurowe. Czy ma prawo zakwalifikować wydatki związane z przebudową, rozbudową oraz termoizolacją budynku administracyjnego, jako koszty wytworzenia środka trwałego?
  • 02.04.2015Ulga rehabilitacyjna. Wydatki na adaptację i wyposażenie
    Pytanie podatnika: Czy jako osoba niepełnosprawna Wnioskodawczyni ma prawo do zakwalifikowania wydatku na zamontowanie okien z obniżonymi klamkami, jako wydatku na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i odliczenia go od dochodu za rok 2014?
  • 01.04.2015Jak rozliczyć w PIT usługi tłumaczenia?
    Pytanie podatnika: W jaki sposobu należy opodatkować przychody z tytułu wykonania usług tłumaczenia?
  • 07.01.2015Wymiana dachu budynku w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej budynek, który został przystosowany do tego celu w 1985 r. i który został ujęty w ewidencji środków trwałych. Z uwagi na wieloletnią eksploatację, dach budynku wymagał naprawy. Czy poniesione wydatki związane z remontem dachu można bezpośrednio zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, czy też należy je rozliczyć, jako ulepszenie środka trwałego?
  • 14.11.2014Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na adaptację wynajętego lokalu w Galerii oraz zakup wyposażenia, przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów? Czy wydatki na nabycie środków trwałych i amortyzacja nakładów w obcych środkach trwałych sfinansowane pożyczką hipoteczną zabezpieczoną na majątku Wnioskodawczyni mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
  • 04.09.2013Zmiana przeznaczenia a korekta VAT od wydatków na adaptację lokalu
    Pytanie podatnika: Czy odliczony podatek VAT od wydatków na adaptację lokalu, które nie przekroczyły kwoty 15.000 zł netto, powinien podlegać korekcie w przypadku zmiany przeznaczenia lokalu - wycofania z działalności gospodarczej i przeznaczenia na potrzeby własne?
  • 04.01.2012Amortyzacja wydatków na modernizację sieci internetowej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca świadczy usługi dostępu do internetu oraz dostępu do sieci telewizji kablowej. Obecnie spółka modernizuje sieć internetową. Istniejąca sieć amortyzowana jest stawką 30%, jako zwiększająca wartość serwera. Modernizacja polega częściowo na zastąpieniu sygnału radiowego oraz tzw. przewieszek kablami światłowodowymi w celu zwiększenia przepustowości sieci. Do modernizacji tej spółka stosuje 30% stawkę amortyzacji jako zwiększenie wartości serwera. Czy prawidłowe jest postępowanie w zakresie stosowanej stawki amortyzacji do dokonywanych modernizacji?
  • 25.08.2010Modernizacja środka trwałego amortyzowanego indywidualną stawką
    Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji spółka może kontynuować ustaloną wcześniej dla budynku zakupionego, a obecnie zmodernizowanego i rozbudowanego, indywidualną stawkę amortyzacyjną, tj. 10% w stosunku do całości nakładów, łącznie z nakładami na budowę placu magazynowego?
  • 28.09.2007Remont i modernizacja lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Wydatki poniesione na remont lub modernizację lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dwojaki sposób, w zależności od charakteru wykonywanych prac. Jeśli prowadzone prace mają charakter remontowy, odtworzeniowy, to niezależnie od wysokości wydatków, mogą one zostać wliczone w koszty bezpośrednio, a więc w dacie ich poniesienia. Natomiast, jeśli w grę wejdą roboty inwestycyjne, mające na celu ulepszenie lokalu, na które ponadto wydane zostanie więcej niż 3,5 tys. zł, przedsiębiorca będzie musiał zastosować do nich amortyzację, a więc odpowiednio podnieść wartość lokalu jako środka trwałego i zmienić wysokość odpisów amortyzacyjnych.
  • 09.06.2005Finansowanie działalności
    W wykonywaniu działalności gospodarczej występuje potrzeba finansowania. Może okazać się, ze niezbędne jest znalezienie jego zewnętrznego źródła. Najczęstszym błędem popełnianym przy rozpoczynaniu działalności jest niedoszacowanie wydatków. Kończy się to zwykle zamknięciem działalności po krótszym lub dłuższym okresie kłopotów z płynnością finansową. Aby uniknąć takiej sytuacji należy skalkulować konieczne wydatki bez stosowania "różowych okularów". Pamiętaj: - prawie nigdy nie osiągniesz na początku planowanych przychodów, a koszty okażą się co najmniej dwa razy większe niż planowałeś. Przyjdzie PIP, sanepid i straż pożarna, materiał będzie kosztował więcej, pracownik po trzech miesiącach zażąda podwyżki a właściciel lokalu podniesie czynsz. Dlatego do wyliczonych wydatków dodaj co najmniej 30% (co oczywiście i tak nie gwarantuje, że pieniędzy wystarczy).