Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

abonament medyczny koszt uzyskania przychodu

  • 11.05.2021Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (3)
    Co oznacza pojęcie - w sposób zorganizowany i ciągły? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie jest istotna dla osób, które planują spróbować, jak funkcjonuje działalność nierejestrowa. To, czy prowadzą działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły będzie bowiem miało istotne znaczenie przy przekroczeniu limitu przychodów przewidzianego dla tej formy aktywności. Czy zaczną wtedy od razu uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej, nawet o tym nie wiedząc? Poświęcony działalności nierejestrowej poradnik praktyczny dla początkujących pokazuje problemy i wątpliwości, rozwiązując przynajmniej część z nich. Dzisiaj kolejna część.
  • 09.05.2018Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (3)
    Co oznacza pojęcie - w sposób zorganizowany i ciągły? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie jest istotna dla osób, które planują spróbować, jak funkcjonuje działalność nierejestrowa. To, czy prowadzą działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły będzie bowiem miało istotne znaczenie przy przekroczeniu limitu przychodów przewidzianego dla tej formy aktywności. Czy zaczną wtedy od razu uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej, nawet o tym nie wiedząc? Poświęcony działalności nierejestrowej poradnik praktyczny dla początkujących pokazuje problemy i wątpliwości, rozwiązując przynajmniej część z nich. Dzisiaj kolejna część.
  • 14.09.2016Pakiety medyczne dla członków rodzin pracowników w kosztach działalności
    Wykupywane świadczenia w postaci pakietów medycznych stanowią koszty podatkowe niezależnie od tego, czy dotyczą one samego pracownika, czy też członków jego najbliższej rodziny. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 września 2016 r., sygn. IBPB-1-1/4510-229/16-1/EN.
  • 16.06.2016Pakiety medyczne dla pracowników i inne świadczenia. Skutki podatkowe i rozliczenie składek
    Interpelacja nr 3066 w sprawie opodatkowania oraz objęcia składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przychodu pracowników z tytułu wykupionych przez pracodawców pakietów medycznych i innych świadczeń niepieniężnych.
  • 28.09.2015Pakiety medyczne dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów 
    Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie można jednakże rozliczyć tych wydatków, które zostały wyłączone na podstawie regulacji art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wśród wydatków, jakie podatnik może ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów wymienić można nie tylko te, które pozostają w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, ale również inne koszty poniesione w sposób racjonalny, jeśli tylko potencjalnie mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów przez podatnika.
  • 25.09.2015Pakiety medyczne dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów 
    Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie można jednakże rozliczyć tych wydatków, które zostały wyłączone na podstawie regulacji art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wśród wydatków, jakie podatnik może ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów wymienić można nie tylko te, które pozostają w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, ale również inne koszty poniesione w sposób racjonalny, jeśli tylko potencjalnie mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów przez podatnika.
  • 07.07.2015WSA. Czy biurowe posiłki są przychodem pracownika?
    Z uzasadnienia: Skoro ilość i rodzaj artykułów żywnościowych nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników i nie można ustalić przypadającej na poszczególne osoby indywidualnej ich ilości, to mając na uwadze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, które należy rozumieć w ten sposób, że pojęcie "inne nieodpłatne świadczenie" oznacza przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości oraz skoro nie ma możliwości określenia wysokości przychodu przypadającego na każdego pracownika, to nie sposób przyjąć, że mamy do czynienia z przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy.
  • 30.06.2015Pracownik powinien być zdrowy, przedsiębiorca niekoniecznie?
    Kosztem uzyskania przychodów może być abonament medyczny kupiony pracownikowi. Abonament, który przedsiębiorca kupi dla siebie, kosztem już nie będzie. Jak widać, pracownik może, a nawet powinien być zdrowy. Zdrowie przedsiębiorcy już tak ważne nie jest.
  • 29.06.2015Pracownik powinien być zdrowy, przedsiębiorca niekoniecznie?
    Kosztem uzyskania przychodów może być abonament medyczny kupiony pracownikowi. Abonament, który przedsiębiorca kupi dla siebie, kosztem już nie będzie. Jak widać, pracownik może, a nawet powinien być zdrowy. Zdrowie przedsiębiorcy już tak ważne nie jest.
  • 03.06.2015Abonament medyczny dla pracowników i ich rodzin kosztem podatkowym?
    Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Czy kosztem może być jednak wykupiony abonament medyczny dla pracowników i ich rodzin?
  • 22.02.2013Pakiety medyczne a przychód pracownika
    Z uzasadnienia: Nie jest też dopuszczalne, aby po uznaniu za podlegające opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia polegającego na otrzymaniu prawa skorzystania z określonej opieki medycznej opodatkowaniu podlegała jego realizacja w postaci wykorzystania konkretnej usługi medycznej. Z tych powodów zagwarantowane pakietem medycznym prawo do korzystania z wchodzących w jego skład usług medycznych nie jest pozostawieniem tych usług do dyspozycji w rozumieniu (odpowiedniej części) art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.; otrzymanym (nieodpłatnym) świadczeniem jest już bowiem uprawniona zakupem pakietu możliwość wykorzystania tych usług.
  • 07.03.2012Przychody pracownika: Ubezpieczenie na życie i zdrowie opłacone przez pracodawcę
    Z uzasadnienia NSA: W przypadku umowy ubezpieczenia na życie, korzyść dla pracownika, której źródłem jest nieodpłatne świadczenie otrzymane od pracodawcy, wynika nie dopiero z ziszczenia się zdarzenia objętego ubezpieczeniem i wypłaty stosownego świadczenia, lecz już w postaci samego objęcia pracownika ochroną ubezpieczeniową, na wypadek wystąpienia określonych w umowie ubezpieczeniowej zdarzeń. Zatem, objęcie ubezpieczeniem na życie i zdrowie jest źródłem powstania przychodu ze stosunku pracy dla pracownika.
  • 21.11.2011PIT od pakietów medycznych - uchwała NSA
    Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 19.08.2011Pakiet medyczny kosztem pracodawcy i przychodem pracownika
    Pakiety medyczne to wciąż gorący temat w relacjach pracodawcy – organy podatkowe. O kontrowersjach dotyczących opodatkowania świadczeń medycznych oferowanych pracownikom pisano już wielokrotnie. Nadmienić trzeba, iż NSA wciąż nie rozstrzygnął tej kwestii. W dalszym ciągu oczekujemy na ponowne rozpatrzenie tego problemu. Najbezpieczniejszym zatem rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
  • 02.02.2011Prywatny abonament medyczny nie może być kosztem
    Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na własne ubezpieczenie medyczne w formie abonamentu. Organy podatkowe zgodnie twierdzą, że tego typu wydatki nie mają związku z przychodem.
  • 16.08.2010MF: Nie będzie ustawy abolicyjnej obejmującej podatek od abonamentów medycznych
    Zapytanie nr 7325 do ministra finansów w sprawie skutków uchwały NSA dotyczącej konieczności płacenia podatku dochodowego od abonamentu medycznego wykupionego przez pracodawcę pracownikowi
  • 03.08.2010Świadczenia medyczne dla pracowników pozostaną opodatkowane
    Interpelacja nr 15765 do ministra zdrowia oraz ministra finansów w sprawie możliwości zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • 19.07.2010Jak rząd zachęci młodych ludzi do zakładania własnych przedsiębiorstw
    Interpelacja nr 16310 do ministra finansów w sprawie pomocy przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą
  • 31.05.2010Abonamenty medyczne – niekorzystna dla podatników uchwała NSA
    Z uzasadnienia: Skoro analizowane świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika polega na zagwarantowaniu mu możliwości bezpłatnego skorzystania z określonych usług medycznych, to pracownik otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług. Taką chwilą może być umieszczenie zatrudnionego na liście uprawnionych lub wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta. Nie jest nią natomiast sam moment skorzystania z danej usługi. Nie jest też możliwe dwukrotne opodatkowanie – raz z momentem otrzymania możliwości korzystania z usług, drugi raz – z chwilą faktycznego z nich skorzystania. To ostatnie stanowi bowiem realizację uprawnienia wcześniej otrzymanego.
  • 14.05.2010Abonamenty medyczne: MF nie wierzy w dobre intencje pracodawców
    Interpelacja nr 15189 do ministra finansów w sprawie podatku dochodowego od świadczeń na rzecz ochrony zdrowia pracowników
  • 04.12.2009Abonamenty medyczne dla pracowników
    Do zakresu przedmiotowego podatku dochodowego od osób fizycznych należą wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów, które zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę do kategorii dochodów zwolnionych z opodatkowania oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku zgodnie z regulacją art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ostat. zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323, dalej: updf).
  • 19.11.2009Usługi medyczne na rzecz pracowników zaliczymy do kosztów
    Pytanie podatnika: Jeżeli nie istnieje obowiązek doliczenia pracownikowi do dochodu kwoty opłacanej przez pracodawcę, to czy prawidłowym jest zaliczenie tych wydatków w ciężar kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu?
  • 03.07.2009Opodatkowanie PIT świadczeń medycznych dla pracowników określonych ryczałtowo
    W przypadku, gdy wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, gdzie opłata ma być wnoszona ryczałtowo za wszystkich pracowników bez względu na to, czy pracownik z usług medycznych korzystał, czy też nie korzystał i w jakim zakresie mógł skorzystać, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość. Zakup z kolei abonamentu medycznego dla członków rodzin pracowników nie jest spełnieniem świadczenia pieniężnego za pracownika, lecz jest działaniem na rzecz osób trzecich – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.