Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup kawy herbaty kosztach firmy

  • 28.12.2016Poczęstunek w firmowych kosztach - zmiana stanowiska fiskusa
    Pytanie podatnika: W ramach działań sprzedażowych oraz negocjacji warunków zawieranych umów, członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spotykają się w siedzibie z aktualnymi oraz potencjalnymi kontrahentami. Spółka bierze udział również w targach. Na stoisku firmowym uczestnicy targów mogą skorzystać z drobnego poczęstunku zakupionego przez spółkę. Czy spółka jest uprawniona do zaliczenia wydatków na nabycie tych towarów do kosztów uzyskania przychodów?
  • 08.04.2016VAT. Kosze prezentowe dla kontrahentów
    Pytanie podatnika: W związku ze zbliżającym się końcem roku i czasem podsumowań współpracy z kontrahentami, podatnik podjął decyzję o przekazaniu wybranym pracownikom kontrahentów, z którymi ma najbliższy kontakt, kosze prezentowe. Są one zróżnicowane wartościowo. Ich koszt waha się między 80 a 150 zł brutto. W koszach tych mają się znaleźć zarówno słodycze, kawa, herbata, napoje, a także kalendarze z logo Wnioskodawcy. Jak wygląda sprawa z podatkiem VAT od przekazanych ww. koszy?
  • 08.10.2015Rozliczenie w kosztach spotkań promocyjnych
    Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z organizacją spotkań promocyjnych, w tym na zakup artykułów spożywczych zużywanych podczas spotkań, stanowią koszt uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  • 27.02.2012Wydatki gastronomiczne jako koszt podatkowy
    Koszty reprezentacji, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki związane z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia. Zatem, wydatki na wszelkie tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie także od tego, czy usługi te i zakupione artykuły były wykorzystywane w kontaktach z kontrahentami w siedzibie przedsiębiorstwa (zakładu), czy też poza nią. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1445/10).
  • 16.08.2011Wydatki na rzecz rady nadzorczej a koszty podatkowe
    Pytanie podatnika: Czy przedstawione w opisie stanu faktycznego wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z funkcjonowaniem Rady Nadzorczej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
  • 29.12.2010WSA: Obiad z kontrahentem w restauracji jest reprezentacją
    Reprezentacją, w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, są niestanowiące reklamy każde działania podatnika - przedsiębiorcy, mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku i prestiżu firmy, podejmowane w szczególności w kontaktach oficjalnych i handlowych z kontrahentami lub potencjalnymi kontrahentami. Skoro ustawodawca w powołanym przepisie do kosztów reprezentacji zaliczył koszty usług gastronomicznych, zakupu żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, to wydatki poniesione na wymienione cele, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy zakupione usługi (produkty) miały charakter wystawny (okazały), czy też nie.
  • 18.06.2010Spotkanie z kontrahentem w restauracji może być kosztem podatkowym
    Z uzasadnienia: Z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że tylko wydatki na spotkania o charakterze reprezentacyjnym, a więc nie każde, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takiego charakteru nie mają, w ocenie Sądu, wydatki poniesione na zwyczajowe posiłki spożyte podczas spotkania z kontrahentem w lokalu gastronomicznym, poświęconego omówieniu wzajemnych kontaktów handlowych. Trudno uznać, aby wydatek na zakup kawy, ciastka, herbaty czy zwyczajowego obiadu w lokalu gastronomicznym, podczas negocjowania warunków umowy, świadczył o okazałości danego przedsiębiorcy. Charakter reprezentacyjny miałyby natomiast wydatki, np. na imprezy towarzyskie z udziałem kontrahentów czy wystawne przyjęcia dla kontrahentów. Dla oceny, czy dana spotkanie stanowi reprezentację, czy nie, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy.
  • 08.10.2009Wydatki na zakup poczęstunku dla kontrahentów w kosztach firmy
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym koszty opisanej w stanie faktycznym „Pierwszej kategorii wydatków” (zakup kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, drobnych przekąsek itp.) stanowią koszt uzyskania przychodów?
  • 06.10.2009Nie odliczysz VAT od usług gastronomicznych, ale wrzucisz w koszty
    Pytanie podatnika: Czy kwota niepodlegającego odliczeniu na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatku naliczonego VAT przy nabyciu opisanej w stanie faktycznym „Drugiej kategorii wydatków” stanowi koszt uzyskania przychodów?