Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja środek trwały spadku

  • 22.12.2020Amortyzacja mieszkania otrzymanego w darowiźnie
    W 2012 r. podatnik nabył mieszkanie w drodze darowizny od swojej matki. Natychmiast po nabyciu mieszkania rozpoczął jego wynajmowanie (ryczałt). W 2020 r. podatnik przeprowadził remont mieszkania, wydając kwotę 35 tys. zł - modernizacja i podniesienie jego wartości rynkowej. Podatnik chce dokonać zmiany formy opodatkowania przychodów z najmu na zasady ogólne i rozpocząć amortyzację ww. mieszkania. Czy będzie przysługiwało mu prawo zaliczenia amortyzacji mieszkania do kosztów podatkowych, przy stawce przyspieszonej 10%?
    • 18.09.2020Jednorazowa amortyzacja instalacji fotowoltaicznej
      Jeżeli przedsiębiorca spełnił kryteria „małego podatnika”, a nabyty system fotowoltaiczny stanowi samodzielny środek trwały zaliczony do grupy 6 Klasyfikacji Środków Trwałych, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w roku podatkowym, to będzie mógł dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej tego systemu fotowoltaicznego, do wysokości określonego w przepisach prawa limitu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków pomocy de minimis. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej.
      • 11.12.2018NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?
        Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości."
        • 27.11.2018Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
          Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od żony w formie darowizny przedsiębiorstwo. Wnioskodawca z żoną posiadają wspólność majątkową. Żona Wnioskodawcy po przekazaniu przedsiębiorstwa zlikwidowała działalność. Czy otrzymane w darowiźnie środki trwałe mogą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy dokonywane w firmie żony? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę?
          • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
            Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
            • 16.04.2018Podatki 2018: Amortyzacja darowanych środków trwałych
              Pytanie: Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku, gdy podmiot dokonujący tych odpisów nabył własność środków trwałych, od których dokonuje odpisów na podstawie zwolnionej od podatku od spadków i darowizn darowizny, lecz przed zmianą ustawy o PIT wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2018 i zmieniającej brzmienie art. 23 ust.1 pkt 45a tejże?
              • 06.12.2017Podatki 2018: Amortyzacja dziedziczonego majątku bez zmian?
                Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych tytułem darmym od przyszłego roku będą kosztem uzyskania przychodu tylko w przypadku, kiedy wartość spadku lub darowizny nie korzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Kosztem uzyskania przychodu będą również odpisy amortyzacyjne w przypadku, kiedy składnik majątku otrzymany w drodze spadku albo darowizny podlega opodatkowaniu, ale z uwagi na jego wartość mieści się w tzw. kwocie wolnej w podatku od spadków darowizn.
                • 29.07.2015Amortyzacja nieruchomości nabytej w drodze umowy darowizny
                  Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma nieruchomość w drodze darowizny, bądź w ramach darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie mógł wprowadzić budynek na niej posadowiony do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, równej wartości rynkowej, określonej na podstawie wyceny, przeprowadzonej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę i wykazanej w umowie darowizny, a następnie będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości budynku, które to odpisy będą pomniejszać przychód Wnioskodawcy, osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej, jako koszty uzyskania przychodów?
                  • 19.11.2014Amortyzacja środka trwałego wykorzystywanego w firmie małżonka
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem składników otrzymanych z majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez męża. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, zaś cały majątek, jaki małżeństwo posiada został nabyty podczas trwania związku małżeńskiego. Czy możliwa jest kontynuacja amortyzacji dokonywanej przez małżonka Wnioskodawcy w ramach jednego przedsiębiorstwa?
                    • 08.10.2014Amortyzacja mieszkania otrzymanego w darowiźnie
                      Pytanie podatnika: Czy mieszkanie otrzymane na podstawie umowy darowizny można amortyzować, a wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy po wyodrębnieniu własności lokalu mieszkalnego (założeniu księgi) należy zakończyć amortyzację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ramach wartości niematerialnych i prawnych i wprowadzić ten lokal do ewidencji środków trwałych i amortyzować według stawki 10% na podstawie indywidualnie ustalonej amortyzacji?
                      • 12.08.2014Amortyzacja nieruchomości w spółce cywilnej
                        Pytanie podatnika: Czy w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym nowo powstały podmiot, a więc spółka cywilna, do której na pokrycie wkładów zostaną wniesione udziały w nieruchomości wszystkich obecnych współwłaścicieli, będzie musiała uwzględnić dotychczasowe odpisy amortyzacyjne i kontynuować metodę amortyzacji przyjętą w latach poprzednich w działalności gospodarczej ojca Wnioskodawcy?
                        • 13.11.2013Amortyzacja samochodu wygranego w loterii
                          Pytanie podatnika: Jako osoba fizyczna Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-remontowych, od której odprowadza podatek liniowy. W ramach zorganizowanej przez bank loterii promocyjnej wygrał samochód o wartości 70.900 zł brutto. Zgodnie z regulaminem loterii, podatki z tytułu otrzymanej nagrody obciążają nagradzanego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Czy od takiego środka trwałego można w kosztach uzyskania przychodu ująć amortyzację?
                          • 23.07.2013Amortyzacja środków trwałych nabytych w spadku
                            Pytanie podatnika: W wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności dokonanej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni stała się wyłącznym właścicielem nieruchomości oraz majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez Jej zmarłego męża. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność gospodarczą męża o takim samym profilu i z taką samą nazwą. W jakiej wysokości należy ustalić wartość początkową środków trwałych przyjętych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez Wnioskodawczynię? Czy możliwe jest kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowych?
                            • 05.06.2013Amortyzacja: Wartość początkowa według wyceny podatnika
                              Z uzasadnienia: Użyte w art. 22g ust. 8 ustawy o PIT pojęcie "nie może ustalić" winno być odnoszone do okoliczności obiektywnych, może ono wynikać z rożnych sytuacji, nie zostało bowiem wyraźnie przez prawodawcę określone. Organ pominął możliwości ustalenia wartości początkowej, wprowadzanego po raz pierwszy do ewidencji, środka trwałego - metodą określoną w tym przepisie w sytuacji, gdy podatnik w odniesieniu do tego składnika majątku nie miał jeszcze obowiązku gromadzić dokumentów księgowych i nie obciążał go obowiązek dokumentowania wydatków w sposób, który uzależnia uznanie ich za koszt uzyskania przychodów. Wydaje się, że właśnie dla takich przypadków ustawodawca wprowadził, jako rozwiązanie szczególne, możliwość oceny wartości środka trwałego metodą określoną w art. 22g ust. 8.
                              • 16.04.2013Amortyzacja mieszkania: Dokumentowanie wydatków remontowych paragonami
                                Ustawodawca nie nakłada na wynajmujących szczególnych wymogów w zakresie dokumentowania wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów z najmu. W związku z tym za ich udokumentowanie należy przyjąć każdy dokument, z którego będzie wynikał fakt poniesienia i związek z uzyskanym przychodem. Dokumentami takimi mogą być zarówno faktury VAT jak i paragony fiskalne wraz z wyciągami bankowymi potwierdzającymi zapłatę.
                                • 06.07.2012Amortyzacja środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie a koszty
                                  Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
                                  • 22.05.2009Amortyzacja wynajmowanego mieszkania
                                    Pytanie: W lutym tego roku otrzymałam w spadku po mojej babci mieszkanie (lokal mieszkalny będący odrębną własnością), które nabyła w 1988 r. Zamierzam wynajmować ten lokal na cele mieszkalne. Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej i nie jestem podatnikiem VAT. Czy mogę zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla tej nieruchomości? Czy mam obowiązek prowadzić ewidencję środków trwałych?