Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacji budynku darowiźnie

  • 29.08.2019Kwalifikacja składnika majątku otrzymanego w darowiźnie zależy od jego faktycznego przeznaczenia
    W przypadku działalności gospodarczej polegającej np. na obrocie nieruchomościami albo działalności deweloperskiej, grunty, budynki, wyodrębnione lokale traktowane są jak towar handlowy. Nie ma przy tym znaczenia czy mają one charakter mieszkalny, czy też niemieszkalny. A wartość gruntu otrzymanego w darowiźnie, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży jako towar handlowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
    • 21.11.2017Przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego po zakończeniu działalności a korekta kosztów
      Pytanie: Czy po zakończeniu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i przekazaniu nieruchomości do majątku prywatnego, Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w likwidowanej działalności gospodarczej, jeśli tak, to w jakim zakresie?
      • 08.10.2014Amortyzacja mieszkania otrzymanego w darowiźnie
        Pytanie podatnika: Czy mieszkanie otrzymane na podstawie umowy darowizny można amortyzować, a wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy po wyodrębnieniu własności lokalu mieszkalnego (założeniu księgi) należy zakończyć amortyzację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ramach wartości niematerialnych i prawnych i wprowadzić ten lokal do ewidencji środków trwałych i amortyzować według stawki 10% na podstawie indywidualnie ustalonej amortyzacji?
        • 01.06.2012Darowizna budynku a skutki w VAT
          Pytanie podatnika: Czy darowizna budynku będzie wyłączona spod regulacji ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1, jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
          • 22.09.2008Darowizna nieruchomości w podatku VAT
            Pytanie podatnika: Czy w związku z darowizną nieruchomości, uwzględniając poniesione nakłady modernizacyjne, wystąpi podatek VAT lub ewentualny jego zwrot w świetle art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
            • 17.12.2006Mieszkanie jako miejsce prowadzenia działalności
              Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu jest zjawiskiem powszechnym w naszej rzeczywistości. Prowadzenie działalności w mieszkaniu ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony wiele wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z drugiej przy określaniu wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodów mogą pojawić się liczne wątpliwości, czy rzeczywiście dany wydatek może być kosztem, czy też nie. Wskazana jest więc daleko idąca ostrożność, aby nie narazić się na ewentualny, kosztowny spór z fiskusem.