Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aktualne stawki amortyzacyjne

  • 11.01.2018MF: Ważniejsze zmiany w PIT od 1 stycznia 2018 r.
    W związku ze zmianami do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.; dalej „ustawa PIT", jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., Ministerstwo Finansów przedstawia, w ujęciu tematycznym, ważniejsze z nich.
  • 10.01.2018MF: Ważniejsze zmiany w PIT od 1 stycznia 2018 r.
    W związku ze zmianami do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.; dalej „ustawa PIT", jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., Ministerstwo Finansów przedstawia, w ujęciu tematycznym, ważniejsze z nich.
  • 23.02.2017Czy w trakcie amortyzacji można zmienić stawkę?
    Przepisy podatkowe wskazują, że amortyzacji dokonuje się w oparciu o jedną metodę. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
  • 12.02.2016Zmiana stawki w trakcie trwania amortyzacji
    Amortyzacji dokonuje się według jednej metody. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
  • 11.02.2016Zmiana stawki w trakcie trwania amortyzacji
    Amortyzacji dokonuje się według jednej metody. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
  • 11.10.2013Różne okresy amortyzacji środków trwałych dla celów podatkowych i bilansowych
    W sytuacji kiedy stawki amortyzacji bilansowej zostały np. obniżone, natomiast stawki amortyzacji podatkowej pozostały bez zmian i wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), pojawia się pytanie, czy takie obniżenie stawek amortyzacji bilansowej w trakcie amortyzacji środka trwałego zobowiązuje podatnika do obniżenia stawek amortyzacji podatkowej?
  • 22.05.2012Zmiana stawek kilometrówki
    Interpelacja nr 3245 do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie podstawy obliczania refundacji pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych
  • 11.01.2011Drogiego samochodu nie wrzucisz w całości do kosztów
    Pytanie podatnika: Czy w świetle obowiązujących regulacji możliwe jest, aby w pierwszej kolejności, tj. do wyczerpania limitu 20.000 euro Spółka zaliczała odpisy od amortyzowanego samochodu osobowego do podatkowych kosztów uzyskania przychodu w całości, a dopiero po wyczerpaniu wskazanego limitu, kwota odpisów amortyzacyjnych ponad 20.000 euro kwalifikowana była do kosztów niestanowiących koszt uzyskania przychodu?
  • 16.11.2010MF: Nie będzie obniżki podatków
    Interpelacja nr 18169 do ministra finansów w sprawie stanu systemu podatkowego w Polsce
  • 08.07.2009Nie można zmieniać indywidualnych stawek amortyzacji
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może dokonać obniżenia indywidualnie ustalonej stawki amortyzacji od 1 stycznia 2010 r. na podstawie art. 16i ust. 5 w związku z art. 16j ustawy o pdop?
  • 09.10.2005Interpretacja ZD/423-40-22/05 z dnia 18.04.2005 - Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy
    Pytanie podatnika: Czy słuszne jest założenie, iż zgodnie z przepisem art. 16i ust. 1 oraz art. 16i ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych do maksymalnego poziomu wynikającego z aktualnego Wykazu? Jednocześnie Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy wspomniane podwyższenie stawek amortyzacyjnych może zostać dokonane od pierwszego miesiąca roku podatkowego 2004, poprzez dokonanie odpowiedniej korekty wysokości dokonanych dotąd odpisów amortyzacyjnych w 2004 r.?