akcyza samochody sprowadzone zagranicy

  • 09.07.2013VAT od sprzedaży samochodów nabytych w drodze spadku
    Pytanie: Mój zmarły w czerwcu 2012 r. syn, jako podatnik VAT, prowadził działalność gospodarczą polegającą na sprowadzaniu z zagranicy i handlu pojazdami (samochodami osobowymi i ciężarowymi). Po jego śmierci zostałam wraz z mężem prawnym spadkobiercą samochodów, które zostały sprowadzone i nie sprzedane. Samochody zostały zakupione na faktury VAT-marża. Zarówno ja, jak i mój mąż nie zamierzamy kontynuować działalności prowadzonej przez syna. Czy sprzedając samochody będę zobowiązana zapłacić podatek od towarów i usług, a jeżeli tak, jak to rozliczyć?
  • 11.07.2011Jak zaksięgować w PKPiR akcyzę od samochodów zakupionych za granicą
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą na kupnie-sprzedaży samochodów używanych. Samochody Zainteresowany chce kupować w kraju, w państwach należących do Unii Europejskiej, jak też w państwach nienależących do Unii. Czy należna akcyza od sprowadzonego do kraju samochodu osobowego stanowi cenę zakupu i należy ją księgować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
  • 30.06.2010Sprzedaż sprowadzonych z zagranicy samochodów jest działalnością gospodarczą
    Z uzasadnienia: To czy ktoś prowadzi działalność gospodarczą zależne jest od obiektywnej oceny - dokonanej na gruncie obowiązujących przepisów prawa - wykonywanych przez niego czynności, a nie od subiektywnych przekonań osoby wykonującej te czynności. Nie do podatnika należy decyzja, czy uzyskiwane przez niego przychody będą stanowiły przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Zakwalifikowanie uzyskiwanych przychodów do przychodów z działalności gospodarczej uzależniona jest od obiektywnej oceny zaistniałych w stanie faktycznym sprawy przesłanek ustawowych, określonych przez normodawcę w powołanym przepisie.
  • 30.07.2008Orzecznictwo podatkowe: Brak dokumentów nie stanowi podstawy do zakwestionowania kosztów
    1. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają generalnej klauzuli, zgodnie z którą w przypadku braku dowodów księgowych na okoliczność poniesionych kosztów uzyskania przychodów lub też ich wadliwości, poniesione wydatki nie stanowią kosztów w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. 2. Przepisy regulujące instrumentalne obowiązki podatkowe, w tym również dotyczące dokumentowania transakcji, co do zasady, nie mogą zmieniać reguł zaliczania poszczególnych wydatków do kosztów, chyba że taki skutek wynika wyraźnie z przepisów prawa.
  • 08.04.2008Używane samochody najpopularniejsze
    Przytłaczająca większość 94 proc. nabywców samochodów w Polsce kupuje auta używane, mające średnio ponad 10 lat, głównie sprowadzone z zagranicy. Tylko 6 proc. Polaków, którzy w 2007 r. dokonali zakupu samochodu na użytek domowy, wybrało auta nowe.
  • 15.01.2007Akcyza, komisy samochodowe i Europejski Trybunał Sprawiedliwości
    Interpelacja nr 5141 do ministra finansów w sprawie podwójnego płacenia przez właścicieli autokomisów podatku akcyzowego na auta sprowadzane z zagranicy