Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zabytku

  • 20.11.2020Jaka pomoc dla zatrudniających wyłącznie na umowy zlecenia?
    Beneficjenci zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenia są objęci instrumentami ochronnymi, które mają co do zasady charakter ogólny, nie są więc kierowane wyłącznie do pewnych kategorii podmiotów, jak np. zatrudniających pracowników wyłącznie w omawianej formie - wykluczałoby to bowiem z możliwości otrzymania pomocy inne podmioty. Jednakże wszyscy beneficjenci spełniający kryteria podmiotowe oraz przesłanki ustawowe mogą skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń ze środków FGŚP, również zatrudniający pracowników na podstawie umów zlecenia - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
  • 26.05.2020Tarcza antykryzysowa - najważniejsze zmiany
    Najnowsze zmiany w ramach Tarczy Antykryzysowej przynoszą liczne rozwiązania korzystne m.in. dla rodzin, emerytów, osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudniających osoby niepełnosprawne.
  • 25.05.2020Tarcza antykryzysowa - najważniejsze zmiany
    Najnowsze zmiany w ramach Tarczy Antykryzysowej przynoszą liczne rozwiązania korzystne m.in. dla rodzin, emerytów, osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudniających osoby niepełnosprawne.
  • 24.05.2018NSA: Konserwacja i restauracja zabytków a zwolnienie z VAT
    Z uzasadnienia: Okoliczność, że przedmiotem prac (zabiegów) konserwatorskich i restauratorskich jest dzieło stworzone przez innego twórcę, nie oznacza, że w toku ich prowadzenia nie mogą powstawać oryginalne utwory, stanowiące przejaw indywidualnej twórczości konserwatora, czy też restauratora, odpowiadające definicji z art. 1 ust. 1 ustawie o prawie autorskim.
  • 19.04.2018Podatek od nieruchomości dla zabudowy zabytkowej
    Stosowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla gruntów i budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków uwarunkowane jest łącznym spełnieniem przesłanek utrzymywania i konserwacji nieruchomości zgodnie z przepisami o ochronie zabytków oraz niezajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej. Organ podatkowy właściwy w sprawie podatku od nieruchomości, tj. wójt, burmistrz (prezydent miasta), ustalając prawidłowość stosowania zwolnienia, zobowiązany jest potwierdzić, czy nieruchomość wpisana do rejestru zabytków jest utrzymywana i konserwowana zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.
  • 05.10.2016WSA. Kiedy wartość początkową środka trwałego ustala biegły?
    Z uzasadnienia: Skoro podatnik nabył nieruchomość w stanie niekompletnym oraz niezdatnym do użytku (ruinalnym) zaś jej doprowadzenie do stanu kompletności i używalności było połączone z nakładami zwiększającymi wartość ww. nieruchomości a ponadto pomiędzy nabyciem ww. nieruchomości a dniem wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych nastąpił znaczny upływ czasu, to tym samym spełnione zostały przesłanki art. 22g ust. 8 w postaci braku po stronie podatnika możliwości ustalenia ceny nabycia ww. środka trwałego.
  • 21.06.2016MF. Przed wakacjami – co warto wiedzieć o podatkach, cle i wartościach dewizowych
    Podczas wakacji rzadziej niż zwykle myślimy o sprawach podatkowych czy obowiązujących przepisach celnych. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że wyjeżdżając za granicę nie wszystko możemy przywieźć do kraju. Podobnie podejmując pierwsze zatrudnienie musimy pamiętać o podatkowych obowiązkach. Co zatem na pewno powinniśmy wiedzieć? Zajrzyj do wakacyjnego miniporadnika Ministerstwa Finansów.
  • 08.08.2014Odliczenie VAT przez parafię
    Pytanie podatnika: Czy Parafia będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od realizowanego projektu? Czy Parafia będzie miała prawo do zwrotu różnicy podatku w sytuacji, kiedy projekt nie będzie służył czynnościom opodatkowanym, a Parafia nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
  • 31.07.2014Co można przewieźć przez granicę? Prawo celne i dewizowe
    Mamy środek wakacji. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju – zechcemy przywieźć upominki. Musimy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a jakie są ograniczenia.
  • 24.06.2014NSA: Ewidencja gruntów i budynków nie zawsze jest wiążąca
    Z uzasadnienia: Dopóki dane ewidencyjne nie zostaną zmienione we właściwym trybie administracyjnym, mają one charakter wiążący dla organu podatkowego przy wymiarze podatku od nieruchomości, nawet przed danymi ujawnionymi w dziale pierwszym księgi wieczystej. Natomiast stwierdzenie oczywistych wad ewidencji gruntów i budynków, polegających na nieuwzględnieniu w niej (na ewidencyjnie opisanej działce gruntu) realnie istniejącego budynku, stanowiącego odrębny przedmiot opodatkowania, uprawnia, a nawet obliguje organ podatkowy do dokonania samodzielnych ustaleń mających na celu skonkretyzowanie rzeczywistego przedmiotu opodatkowania, a co za tym idzie również podstawy opodatkowania.
  • 18.06.2014Poradnik turysty: Towary w bagażu i zwierzę w podróży
    Zbliżają się wakacje, urlopy i wyjazdy. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju - zechcemy przywieźć upominki. Musimy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, a jakie są niedozwolone i jakie są ograniczenia. Powinniśmy też wiedzieć jakie należy spełnić warunki, by zabrać ze sobą w podróż pieska czy kotka lub innego zwierzaka domowego.
  • 12.07.2013Znalezione nie kradzione, ale opodatkowane
    Interpelacja nr 17542 do ministra finansów w sprawie opodatkowania tzw. znaleźnego
  • 28.11.2012Budynek bez dachu a podatek od nieruchomości
    Z uzasadnienia: Nie można zgodzić się ze stanowiskiem organów, że budowla nie posiadająca poszycia dachowego, zabezpieczającego budynek przed opadami atmosferycznymi, dalej spełnia funkcję dachu. Skoro zaś nie można mówić o dachu, to i nie można mówić o budynku - w tej części - i obiekt taki w części powinien być wyłączony z opodatkowania, gdyż brak jest jednego z niezbędnych elementów, które składają się na jego definicję na gruncie zarówno prawa podatkowego jak i budowlanego.
  • 14.06.2011Co można przewieźć przez granicę – przepisy celne i dewizowe
    Przed nami czas wakacji, urlopów i wypoczynku. Zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata, czasem do dalekich, egzotycznych krajów, warto dowiedzieć się jakie obowiązują przepisy celne i dewizowe. Często chcemy zabrać towary, które będziemy spożywać albo używać podczas pobytu, zaś wracając do kraju – zechcemy przywieźć upominki. Musimy więc wiedzieć jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a jakie są ograniczenia.
  • 29.03.2011Zwolnienie od podatku od nieruchomości gruntów i budynków wpisanych do rejestru zabytków
    Zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów i budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków zostało uregulowane w art. 7 ust. 1 pkt. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. z 2010 r. nr 95 poz. 613 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem zwolnieniu podlegają grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
  • 31.08.2010Orzecznictwo: Wpis do rejestru zabytków a zwolnienie z podatku od nieruchomości
    Tezy: 1) Zwolnieniem z podatku od nieruchomości na zasadach określonych w art. 7 ust. 1 pkt 6 u.p.o.l. objęte zostały wyłącznie grunty i budynki indywidualnie wpisane do rejestru zabytków. 2) Indywidualny wpis do rejestru zabytków budynków stanowiących odrębny przedmiot opodatkowania (art. 2 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l.) nie może zostać uznany za stanowiący podstawę do objęcia zwolnieniem również zajętych pod te budynki gruntów.
  • 13.02.2009Wpisanie budynku do rejestru zabytków a opodatkowanie gruntu pod nim podatkiem od nieruchomości
    Zwrot „indywidualnie” użyty w art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych należy rozumieć w ten sposób, że wpis musi dotyczyć odrębnie gruntu oraz budynku. Przepis ten nie pozwala na przyjęcie, że wpisanie budynku do rejestru zabytków automatycznie powoduje uznanie gruntu pod tym budynkiem za zabytek objęty rejestrem zabytków, dając tym samym podstawę do zastosowania wobec tego gruntu zwolnienia podatkowego z przytoczonego wyżej przepisu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.