Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

dowody księgowe

  • 24.07.2007Orzecznictwo: Zakwestionowane koszty uzyskania
    Wyrokiem z 2 marca 2005 r. sygn. akt l SA/Sz 419/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A Spółki z o.o. w S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 30 marca 2004 r. Nr PB. 1.27-4218/823-76/2003 w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.  
    • 29.06.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach - część III
      Pytanie: Co powinien zawierać dokument potwierdzający poniesienie wydatku związanego ze zorganizowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie?
      • 27.06.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach - część II
        Pytanie: Jak dokumentować wydatki sfinansowane funduszami unijnymi?
        • 26.06.2007Biuletyn HWHN-Polska Nr 1 - informacje podatkowe i gospodarcze z rynku niemieckiego
          Informowaliśmy wczoraj o nawiązaniu współpracy z MORISON Steuerberatungsgesellschaft mbH z Kolonii. Dzisiaj publikujemy pierwszy biuletyn informacyjny (będą ukazywać się w cyklu kwartalnym), w którym nasz Partner przedstawia się i prezentuje informacje z zakresu niemieckiego prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.
          • 25.06.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach – część I
            Dokumentowanie wydatków w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Rodzaj poniesionego wydatku ma znaczenie dla powinności jego udokumentowania w sensie odzwierciedlenia zaistniałych zdarzeń, skutkujących określonym rodzajem wydatku. Jednak nie wystarczy samo przedstawienie dowodu poniesienia wydatku, lecz konieczne jest, aby wydatek mieścił się w definicji kosztów uzyskania przychodów zapisanej w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), z uwzględnieniem art. 23 ustawy.
            • 20.06.2007Zastosowanie nowych przepisów w zakresie zasad ustalania różnic kursowych
              Pytanie podatnika: 1) Czy prawidłowo stosuje Pan kurs kupna banku jako kurs faktycznie zastosowany? 2) Czy w rozliczeniu prowizji nie powinien Pan zastosować kursu kupna banku, z którego usług Pan korzysta, ustalonego na dzień wpływu dewiz na rachunek bankowy (czy opisane w stanie faktycznym kursy są właściwe wg art. 24c ust. 2 pkt 3, ust. 3 i ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?)?
              • 25.04.2007Utylizacja towarów handlowych
                Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość utylizowanych towarów oraz koszt utylizacji?
                • 21.03.2007Wydruk z komputera nie stanowi dowodu księgowego
                  Pytanie podatnika: Czy istnieje możliwość zaliczenia poniesionego wydatku na zakup towaru w ciężar kosztów uzyskania przychodów na podstawie wydruków z Internetu?
                  • 18.12.2006Zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji miejscowej w czasie podróży służbowej pracownika
                    Pytanie podatnika: Czy zwrot kosztów związanych z przejazdem w podróży służbowej dokonany na podstawie oświadczenia o zagubieniu biletu stanowi podstawę do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?
                    • 05.10.2006Towary zakupione przed rozpoczęciem działalności
                      Pytanie: Rozpoczynam działalność. Czy mogę przed jej rozpoczęciem dokonać zakupów towarów? Czy tak zakupione towary będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
                      • 13.09.2006Ewidencja księgowa i podatkowa WDT, WNT, importu i eksportu towarów, miejsce opodatkowania, fakturowanie, różnice kursowe - przykłady liczbowe i księgowe
                        I. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów 1. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - podatek VAT Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to wywóz towarów z Polski do innego kraju unijnego w wykonaniu czynności opodatkowanych, w określonych ustawowo warunkach. Firma polska nie jest obciążona podatkiem VAT (0%), a przysługuje jej jeszcze prawo odliczenia VAT od zakupów służących WDT. Obciążonym podatkiem VAT z tytułu WDT jest nabywca unijny, dla którego transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) w jego kraju ze stawką krajową. Polski dostawca – podatnik VAT UE podlega opodatkowaniu z tytułu WDT według stawki 0%, pod warunkiem, że w szczególności:
                        • 22.08.2006Zaliczenie do KUP wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem i remontem lokalu użytkowanego na podstawie umowy użyczenia
                          Pytanie podatnika: Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem i remontem lokalu użytkowanego na podstawie umowy użyczenia, w części dotyczącej opłat za telefon stacjonarny, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.
                          • 16.07.2006Brak faktury i uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodów
                            Pytanie podatnika: Czy bez posiadanej faktury VAT potrącone przez Zamawiającego z należnego podatnikowi wynagrodzenia kwoty, (koszty wody, energii elektrycznej, usług ochrony placu budowy) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeżeli powyższy fakt wynika z postanowień zawartej między stronami umowy, a Zamawiający z tytułu dokonanych potrąceń nie wystawił faktur VAT?
                            • 22.06.2006Ewidencjonowanie faktur kosztowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
                              Pytanie podatnika: Pod jaką datą ująć w podatkowej książce przychodów i rozchodów faktury kosztowe (czyli koszty nie stanowiące zakupów towarów handlowych i materiałów podstawowych)? Czy w dniu otrzymania faktury, czy w dniu zapłaty za fakturę?
                              • 21.06.2006Koszty bieżącej eksploatacji zakupionego, ale jeszcze nie oddanego do użytkowania lokalu stanowią część ceny nabycia lokalu
                                Pytanie podatnika: Czy wydatki na eksploatację lokalu (jeszcze nie oddanego do używania), opłaty za CO, wywóz nieczystości i abonament za wodomierz udokumentowane fakturą VAT wystawioną na małżonków, w przypadku gdy działalność gospodarczą prowadzi tylko jedno z nich, stanowią koszt uzyskania przychodów?
                                • 31.05.2006Kontrola ZUS w firmie
                                  Wizyta kontrolerów w firmie budzi często przerażenie. Jeśli jednak znamy swoje prawa i nie będziemy bierni, możemy wiele zrobić, by konsekwencje ewentualnych błędów były jak najmniejsze.
                                  • 23.05.2006Okres przechowywania kopii raportów i paragonów fiskalnych
                                    Pytanie: Prowadzę działalność handlową w zakresie sprzedaży detalicznej. Sprzedaż jest rejestrowana przez kasy fiskalne. Jak długo należy przechowywać kopie raportów i paragonów fiskalnych drukowanych przez kasy rejestrujące? Uważam, że okres przechowywania kopii raportów fiskalnych i paragonów został określony w art. 74 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości i zgodnie z nim dokumenty te należy przechowywać do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, nie krócej jednak niż do dnia rozliczenia osób, którym powierzono składniki aktywów objęte sprzedażą detaliczną.
                                    • 07.05.2006Aspekty prawno – podatkowe udziału w partnerskich programach reklamowych
                                      Z badań rynkowych wynika, iż Internet od kilku lat jest najszybciej rozwijającym się kanałem marketingowym w Polsce. Z roku na rok ma miejsce wzrost wydatków na reklamę internetową. Przykładowo Polski rynek reklamy on-line osiągnął w 2004 r. wartość mierzoną wydatkami netto na poziomie 87 mln zł (bez barterów) i wzrósł z poziomu około 50 mln w 2003 roku (źródło: Raport strategiczny IAB Polska. Internet 2004. Polska, Europa i świat). Reklama w Internecie może przybierać różne formy i jest związana ze stopniem narzucania internaucie kontaktu z przekazem reklamowym. Jedną z wielu form reklamy jest umieszczenie na stronie internetowej tzw. płatnych linków. Ta forma reklamy jest nazywana czasami Partnerskim Programem Reklamowym. Żeby zarabiać w ramach partnerskich programów reklamowych nie trzeba sprzedawać własnych produktów. Wystarczy posiadać własną stronę internetową i na niej polecać produkty internetowe sprzedawców.
                                      • 17.01.2006Bez dokumentów i ewidencji nie będzie kosztu.
                                        Kiedy używasz w firmie samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych musisz pamiętać o kilku rzeczach, aby wydatki na jego eksploatację zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dobra wiadomość – samochód nie musi być Twoją własnością. Może to być samochód wynajęty, wydzierżawiony lub używany na zasadzie użyczenia. Może to też być samochód stanowiący współwłasność – i nie ma znaczenia w jakim stopniu używający jest jego właścicielem. Wiadomość nieco gorsza - nie wystarczy dokumentowanie wydatków prawidłowymi dowodami księgowymi. Trzeba jeszcze systematycznie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
                                        • 16.01.2006Interpretacja US-I-1A-415-10/05 z dnia 22.08.2005 r. - Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim
                                          Pytanie podatnika: W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (10 czy 14) należy ewidencjonować wydatki poniesione na zakup prawa do domeny internetowej?
                                          • 15.11.2005Samochód w firmie (2) Bez dokumentów i ewidencji nie będzie kosztu.
                                            Kiedy używasz w firmie samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych musisz pamiętać o kilku rzeczach, aby wydatki na jego eksploatację zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dobra wiadomość – samochód nie musi być Twoją własnością. Może to być samochód wynajęty, wydzierżawiony lub używany na zasadzie użyczenia. Może to też być samochód stanowiący współwłasność – i nie ma znaczenia w jakim stopniu używający jest jego właścicielem. Wiadomość nieco gorsza - nie wystarczy dokumentowanie wydatków prawidłowymi dowodami księgowymi. Trzeba jeszcze systematycznie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
                                            • 24.10.2005Wyjaśnienie PD 415/12/2005 z 29.04.2005 r. - Urząd Skarbowy w Łukowie
                                              Pytanie podatnika Czy Podatnik ma wystawić fakturę korygującą w miesiącu otrzymania noty przelewowej stwierdzającej przelew w sytuacji, gdy zmieniono cenę po wystawieniu faktury za wykonane usługi transportowe - czy cofnąć się do miesiąca, w którym jest wystawiona faktura pierwotna (chodzi zarówno o kwoty zwiększające jak i zmniejszające przychód).

                                            « poprzednia strona [ 1 ] ... [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]