Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

koszty rozmów telefonicznych

  • 11.05.2016NSA. Wyżywienie pracownika w podróży służbowej ponad limit diet
    W rozumieniu art. 12 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT nadwyżka kwoty zwróconych pracownikowi wydatków na całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
    • 19.11.2015Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego telefonu do celów służbowych a PIT
      Pytanie: Pokrywam moim pracownikom w 100% koszty służbowych rozmów telefonicznych prowadzonych z prywatnych telefonów pracowników, po uprzednim uzyskaniu zgody managera. Zwrot odbywa się na podstawie billingu rozmów. Czy ww. zwrot kosztów służbowych rozmów telefonicznych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
      • 18.11.2015Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego telefonu do celów służbowych a PIT
        Pytanie: Pokrywam moim pracownikom w 100% koszty służbowych rozmów telefonicznych prowadzonych z prywatnych telefonów pracowników, po uprzednim uzyskaniu zgody managera. Zwrot odbywa się na podstawie billingu rozmów. Czy ww. zwrot kosztów służbowych rozmów telefonicznych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
        • 25.09.2014Kiedy najem jest działalnością gospodarczą
          Z uzasadnienia: Zakup jednego lokalu mieszkalnego w apartamentowcu położonym w paśmie nadmorskim oraz zawarcie umowy współpracy z firmą zajmująca się wynajmem apartamentów nie spełnia wszystkich przesłanek uznania za usługową działalność gospodarczą. Rozmiar wynajmu (jedno mieszkanie) oraz brak powtarzalności i systematyczności (mieszkanie wynajmowane jest tylko w miesiącach letnich) nie wskazują bowiem na znamiona działalności. Co również istotne, lokal ten nie stanowi składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą a założenie działalności wyłącznie dla najmu tego jednego niewielkiego lokalu byłoby nieekonomiczne i generowałoby dodatkowe obowiązki i koszty.
          • 11.04.2014Skutki w PIT ponoszenia przez pracodawcę kosztów wyżywienia pracownika podczas podróży służbowych
            Pytanie podatnika: Czy zwrot poniesionych wydatków na wyżywienie dla zatrudnionych pracowników - zarówno w sytuacji, kiedy pracownikom wypłacono zaliczkę na wyżywienie, jak i w sytuacji kiedy tej zaliczki nie wypłacono - stanowiący nadwyżkę ponad limity określone w rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
            • 01.04.2014VAT: Nieodpłatne udostępnianie kontrahentowi składników majątkowych
              Pytanie podatnika: Czy nieodpłatne udostępnienie kontrahentowi (świadczeniodawcy) składników majątkowych Wnioskodawcy na czas wykonania umowy o świadczenie usług, jak również ponoszenie przez Wnioskodawcę kosztów związanych z używaniem tych składników majątkowych przez świadczeniodawcę, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
              • 21.06.2013Podatki na świecie: Węgry podwyższają stawki podatku transakcyjnego
                Węgierski resort finansów ostatecznie potwierdził plany podniesienia kilku podatków, w tym m.in. podatku od transakcji finansowych (FTT). Wyższe stawki zaczną obowiązywać już z początkiem sierpnia.
                • 14.09.2012Moment ujęcia dotacji w księgach rachunkowych
                  Niezwykle ważną kwestią jest ustalenie właściwego momentu ujęcia dotacji w księgach rachunkowych, a dokładniej - momentu uznania przychodów.
                  • 27.03.2012Rozliczenie VAT i fakturowanie usług świadczonych poza Polską
                    Pytanie podatnika: Czy na fakturze VAT za usługi wystarczy zapis - zgodnie z art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 o VAT oraz dyrektywą rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 obowiązek podatkowy VAT ciąży na odbiorcy usługi czy wystawiać fakturę jako fakturę uproszczoną z taką samą uwagą?
                    • 02.09.2011Rozliczenie działalności w strefie ekonomicznej i poza nią
                      Pytanie podatnika: Czy podział kosztów dotyczących działalności prowadzonej na terenie strefy ekonomicznej i poza nią wg wskaźnika opartego na strukturze przychodów ze sprzedaży produktów w celu ustalenia dochodu strefowego i podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest prawidłowy?
                      • 12.05.2010Wydatki na przystosowanie i eksploatację lokalu w kosztach firmy
                        Pytania podatnika: Czy poniesione wydatki na przystosowanie i eksploatację lokalu do prowadzenia działalności są kosztem uzyskania przychodów? Czy ponoszone wydatki udokumentowane fakturami za energię, gaz i czynsz wystawiane na imię i nazwisko Wnioskodawcy bez numeru NIP, stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy wartości wynikające z faktur należy księgować w kwotach brutto, w ustalonej proporcji?
                        • 01.12.2009PKPiR krok po kroku – odcinek 11
                          Odsetki i prowizje związane z zaciągniętymi kredytami i pożyczkami dotyczącymi prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów. Jeśli kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte w związku z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego, wydatki poniesione w związku z tym kredytem lub pożyczką do dnia oddania środka trwałego do użytkowania zwiększają jego wartość początkową. Również w przypadku inwestycji koszty finansowe zwiększają jej wartość, która w przyszłości podlegać będzie amortyzacji.
                          • 14.05.2009Łatwiejszy dostęp do Europejskiego Funduszu Społecznego
                            Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu przez Radę rozporządzenia w sprawie ułatwienia dostępu do dotacji współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny (EFS) w celu złagodzenia społecznych skutków kryzysu finansowego. Głównym celem nowej regulacji jest uproszczenie zarządzania i kontroli nad wydatkami EFS.
                            • 19.02.2009Ekwiwalent za narzędzia i sprzęt
                              Pytanie podatnika: W jaki sposób (i w jakiej wysokości) telepracownik powinien rozliczać się ze swoim pracodawcą: w formie ewidencji poniesionych kosztów (np.: wg bilingów telefonicznych), czy ekwiwalentu (ryczałtu) za wykorzystywanie urządzeń biurowych będących własnością lub współwłasnością pracownika, czy też proporcjonalnie (np.: 1/3 opłat za mieszkanie oraz za elektryczność), tak, aby w efekcie zwrot kosztów otrzymanych od pracodawcy nie stanowił podstawy opodatkowania żadnym podatkiem, tak ze strony pracownika jak i pracodawcy w podatkowych rozliczeniach miesięcznych i/lub rocznych?
                              • 26.01.2009MF: Wprowadzanie dla pewnej grupy pracowników odmiennych regulacji jest nieuzasadnione
                                Interpelacja nr 6075 do ministra finansów w sprawie zmian w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w celu umożliwienia w większym zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów dojazdu do pracy i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania, związanych z wykonywaną pracą
                                • 15.09.2008Brak rejestracji działalności nie może rodzić negatywnych skutków dla kontrahentów
                                  Sam fakt braku rejestracji, jako podmiotu gospodarczego, drugiej strony umowy nie może rodzić dla kontrahenta ujemnych skutków i nie jest automatycznie dowodem, że transakcja nie miała miejsca — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
                                  • 10.10.2007Zakup kart telefonicznych i rozmowy służbowe z aparatu prywatnego
                                    Pytanie podatnika: Czy zakup kart telefonicznych oraz rozmowy telefoniczne można uznać za koszty uzyskania przychodu z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej?
                                    • 17.12.2006Mieszkanie jako miejsce prowadzenia działalności
                                      Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu jest zjawiskiem powszechnym w naszej rzeczywistości. Prowadzenie działalności w mieszkaniu ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony wiele wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z drugiej przy określaniu wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodów mogą pojawić się liczne wątpliwości, czy rzeczywiście dany wydatek może być kosztem, czy też nie. Wskazana jest więc daleko idąca ostrożność, aby nie narazić się na ewentualny, kosztowny spór z fiskusem.