Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzować grudniu

  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
    • 02.07.2013Jednorazowa amortyzacja – podstawowe zasady
      Jednorazowa amortyzacja może stanowić bardzo skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej. Pozwala bowiem na jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całego odpisu amortyzacyjnego dokonanego od wartości początkowej danego środka trwałego.
      • 20.06.2011Jednorazowa amortyzacja części wartości środka trwałego
        Pytanie podatnika: W grudniu 2010 roku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił środek trwały koparko-ładowarkę za kwotę 245.728 zł. Koparko-ładowarka została przyjęta do użytkowania i wpisana do ewidencji środków trwałych w grudniu 2010 r. Wnioskodawca jednorazowo zamortyzował w grudniu 2010 r. kwotę 145.728 zł, pozostałą zaś część 100.000 zł amortyzuje metodą liniową od stycznia 2011 r., stosując stawkę amortyzacji z Wykazu Środków Trwałych. Czy można tylko część wartości zakupu środka trwałego zamortyzować jednorazowo a pozostałą część amortyzować według metody liniowej?
        • 08.10.2010Zmiany w PIT: Nowe regulacje dot. opodatkowania wspólnika spółki osobowej
          Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekt ustawy, który ma na celu m.in. doprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi. Projektowane zmiany w ustawie PIT eliminują problemy interpretacyjne związane z brakiem precyzyjnych przepisów regulujących te zasady, a które wynikają w głównej mierze z różnego statusu własnościowego majątku spółek osobowych (w spółkach cywilnych właścicielami „majątku spółki” są wspólnicy spółki, natomiast w spółkach osobowych prawa handlowego właścicielem tego majątku jest spółka), a także braku podmiotowości podatkowej tych spółek przy jednoczesnym posiadaniu przez spółki osobowe prawa handlowego podmiotowości na gruncie prawa cywilnego.
          • 10.09.2009Orzecznictwo: Amortyzacja prawa do znaku towarowego
            Z uzasadnienia: Kwestią kluczową, a zarazem sporną między stronami jest rozumienie pojęcia "prawa do znaku towarowego", o którym mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. Sama u.p.d.o.p. nie definiuje tego pojęcia, jak również nie definiuje pojęcia "znaku towarowego", w związku z czym uzasadnione jest odwołanie się w tym zakresie do odrębnej regulacji prawnej obowiązującej w okresie ujęcia znaku towarowego na liście środków trwałych w grupie wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
            • 20.02.2009Kradzież części środka trwałego
              Pytania podatnika: Jak należy postąpić w przypadku kradzieży elementów wymiennych maszyny drogowej (koparko-ładowarki), która figuruje w ewidencji środków trwałych i nadal wykorzystywana jest w działalności spółki? Czy wartość początkową tej maszyny, będącą podstawą odpisów amortyzacyjnych, w skład której weszła cena nabycia skradzionych części peryferyjnych, należy pomniejszyć o wartość skradzionych elementów? Czy zakup nowych części w miejsce skradzionych można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?
              • 04.12.2006Amortyzować w grudniu czy styczniu (zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych - 4)
                Obszerna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza również zmiany w zasadach amortyzacji (analogiczne zmiany wprowadzane są do ustawy o pdop). Czy są to zmiany korzystne dla podatników? - dla części tak, dla części niekoniecznie.
                • 10.05.2006Samochód wykupiony po zakończeniu leasingu
                  Jestem właścicielem firmy, która obecnie korzysta z leasingu samochodu osobowego. Wkrótce umowa się zakończy, samochód zostanie wykupiony i przejdzie na moją własność. Faktura sprzedaży będzie wystawiona na firmę, a cena wykupu to 12 000 zł netto. Leasing jest tzw. leasingiem operacyjnym (raty wpisywałem w całości koszty i nie amortyzowałem samochodu podczas trwania umowy). Proszę o odpowiedź na następujące pytania.