Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja działki

  • 07.04.2020Amortyzacja budynku na cudzym gruncie
    Przedsiębiorca postanowił w celu poprawy warunków pracy wybudować nowy budynek przeznaczony tylko na potrzeby prowadzonej przez niego działalności. Firmowy budynek powstanie na działce budowlanej jego syna. W tym celu zawarł z synem bezterminową umowę użyczenia tej działki. Czy odpisy amortyzacyjne obliczone od wartości początkowej zakończonej inwestycji przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, mimo że nie będzie właścicielem gruntu, na którym zostanie postawiony budynek?
    • 28.08.2019Amortyzacja: Gdy nie możesz ustalić ceny nabycia, ustal wartość rynkową
      Pytanie: Czy prawidłowe jest przyjęcie zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT, z uwagi na brak możliwości ustalenia przez Wnioskodawczynię do amortyzacji wartości początkowej środka trwałego (mieszkania nabytego w 1995 r. za kwotę 6414 zł 30 gr, w którym w latach wcześniejszych Wnioskodawczyni była zmuszona na własne potrzeby przeprowadzić modernizację i remonty, a z przyczyn od Niej niezależnych nie posiada dokumentów potwierdzających wartość poniesionych wydatków) według cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok (w przypadku Wnioskodawczyni 2018 r.) założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia?
      • 11.12.2018NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?
        Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości."
        • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
          Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
          • 24.06.2016WSA. Odsetki od kredytu jako koszt zbycia nieruchomości
            Z uzasadnienia: Zdefiniowanie pojęcia ceny nabycia zostało dokonane przez ustawodawcę na potrzeby ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. art. 22g ustawy), w ramach której to pojęcie funkcjonuje, a nie w art. 5a ustawy, który ustanawia znaczenie określonych zwrotów na potrzeby całego aktu prawnego. Nie sposób tym samym przyjąć, że cenę nabycia w znaczeniu, o którym mowa w art. 22g ust. 3 ustawy należy odnosić w jakikolwiek sposób do ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie art. 22 ust. 6c ww. ustawy, tym bardziej, że w dyspozycji art. 22 ust. 6c nie występuje pojęcie "ceny nabycia", ale "kosztów nabycia".
            • 17.09.2014Amortyzacja budynku po zmianie sposobu jego użytkowania
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył budynek garażowy na gabinet lekarski. Budynek wymagał prac remontowych tj. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, grzejników, posadzki, malowania pomieszczeń, prac adaptacyjnych. Czy zasadne będzie naliczanie 10% stawki amortyzacyjnej jak dla budynków używanych? Jak ustalić wartość początkową po zmianie sposobu użytkowania zakupionego budynku?
              • 17.07.2012Przekazanie firmy żonie a remanent likwidacyjny
                Pytanie podatnika: W związku z podjęciem pracy jako dyrektor jednostki budżetowej Wnioskodawca zobowiązany do rezygnacji z działalności gospodarczej. Żona Wnioskodawcy zamierza zarejestrować działalność na własne nazwisko i złożyć deklarację VAT-R w urzędzie skarbowym. Następnie Wnioskodawca po dokonaniu spisu z natury, dokona przesunięcia majątku służącego prowadzeniu działalności pod swoim nazwiskiem na rzecz majątku służącego prowadzeniu działalności żony. Czy w związku z przekazaniem żonie firmy remanent likwidacyjny można uznać za zerowy, a co za tym idzie nie odprowadzać wcześniej odliczonego podatku VAT? Czy w sensie podatkowym nastąpi likwidacja działalności gospodarczej bez obowiązku zapłaty podatku VAT likwidacyjnego?
                • 27.04.2012Sprzedaż działki nieujętej w ewidencji środków trwałych a PIT
                  Z uzasadnienia: Art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera dwie przesłanki uznania przychodu ze sprzedaży składnika majątku za przychód z działalności gospodarczej: sprzedaż musi dotyczyć środka trwałego (przesłanka pierwsza), który został ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (przesłanka druga). Zatem, nie można uznać za wystarczający warunek do przypisania przychodu ze sprzedaży składnika mienia do źródła jakim jest działalność gospodarcza, jedynie samego faktu spełniania przez dany składnik warunków uzasadniających uznanie go za środek trwały.
                  • 09.11.2011Odpisy amortyzacyjne od nieużywanego budynku mogą być kosztem
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w związku z tymczasowym niewykorzystaniem środków trwałych (budynku oraz budowli), podjął próby oddania ich w najem. Niemniej jednak w przyszłości zamierza je wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. W chwili obecnej Wnioskodawca podpisał umowę najmu na okres trzech miesięcy. Czy pomimo czasowego nieużywania budynku oraz budowli Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dokonywane odpisy amortyzowane?
                    • 24.07.2007Orzecznictwo: Zakwestionowane koszty uzyskania
                      Wyrokiem z 2 marca 2005 r. sygn. akt l SA/Sz 419/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A Spółki z o.o. w S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 30 marca 2004 r. Nr PB. 1.27-4218/823-76/2003 w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.