Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku handlowego

  • 28.09.2016Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne, w związku z użytkowaniem budynku niemieszkalnego - trwale związanego z gruntem, będącego inwestycją na dzierżawionym (obcym) gruncie, a więc w obcym środku trwałym, mieszczą się w katalogu normy prawnej sygnowanej artykułem 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i skutkować będą możliwością zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie?
    • 28.07.2015Amortyzacja budynku wybudowanego systemem gospodarczym
      Pytanie podatnika: Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego wniesionego do spółki jawnej, jeżeli Wnioskodawca nie może ustalić kosztu wytworzenia tej nieruchomości ze względu na wybudowanie jej systemem gospodarczym? Czy odpisy amortyzacyjne od tej wniesionej nieruchomości jako aport do spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą będą stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności?
      • 31.12.2010Stosowanie innej stawki oznacza zmianę metody amortyzacji
        Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 1995 r. zakupił budynek handlowy (rok budowy ok 1940). Księgowa nieruchomość zakwalifikowała do środków trwałych 103 ze stawką amortyzacji 2,5 %. Na podstawie art. 16j updop (art. 22j updof) ust. 4 budynek powinien zostać amortyzowany ze stawką 10% przez okres 10 lat. Z powodu błędu księgowej Wnioskodawca zmuszony jest do amortyzacji budynku jeszcze przez 26 lat. Czy z początkiem roku 2011 Wnioskodawca może zmienić stawkę amortyzacyjną na 10% metodą liniową i amortyzować dalsze 10 lat?
        • 24.07.2007Orzecznictwo: Zakwestionowane koszty uzyskania
          Wyrokiem z 2 marca 2005 r. sygn. akt l SA/Sz 419/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A Spółki z o.o. w S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 30 marca 2004 r. Nr PB. 1.27-4218/823-76/2003 w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.