Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

faktury proforma

  • 27.12.2018NSA: Uczestnik karuzeli VAT nie ma prawa do odliczenia podatku
    Podatnik, który wiedział lub powinien był wiedzieć o tym, że nabywając towar uczestniczył w transakcji wykorzystywanej do popełnienia oszustwa w podatku od wartości dodanej, dla celów dyrektywy VAT powinien zostać uznany za osobę biorącą udział w tym oszustwie, bez względu na to, czy czerpie on korzyści z odsprzedaży dóbr. W rzeczywistości w takiej sytuacji podatnik pomaga sprawcom oszustwa i staje się w konsekwencji jego współsprawcą.
    • 23.11.2016Okres rozliczeniowy a data powstania przychodu
      Pytanie podatnika: Do nawiązania współpracy pomiędzy spółką a klientami dochodzi na podstawie umowy zawartej na piśmie, w której określone są okresy rozliczeniowe. Okresy te są wielokrotnością okresów miesięcznych (np. 3 miesiące, 5 miesięcy, 12 miesięcy, 24 miesiące), w zależności od potrzeb klienta. Ponadto na wystawianych fakturach spółka wskazuje, za jaki okres należne jest wynagrodzenie, którego dana faktura dotyczy. Czy spółka powinna rozpoznać przychód na zasadach określonych w art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, tzn. z chwilą zakończenia okresu rozliczeniowego (nie rzadziej niż raz w roku)?
      • 08.12.2015Sposób dokumentowania oraz rozliczania faktur wzywających do zapłaty zaliczki
        Pytanie podatnika: W przypadku części kontraktów Spółka wystawia fakturę przed otrzymaniem zaliczki (nie jest to faktura proforma). Na jej podstawie kontrahent ma dokonać płatności. W ostatecznym rozliczeniu rzeczywista wysokość wynagrodzenia pomniejszana jest o sumę wpłaconych kwot / zaliczek. W umowach przewidziany jest nie dłuższy niż 30 dni termin płatności, liczony od daty wystawienia przez Wnioskodawcę faktury. Jeśli Wnioskodawca otrzyma wpłatę 30. dnia od daty wystawienia faktury lub wcześniej, to kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT?
        • 09.12.2014Faktura proforma a obowiązek podatkowy w VAT przy WNT
          Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy przed WNT uiszczono całość lub część należności na podstawie faktury „proforma”, i jednocześnie nie jest wystawiana faktura końcowa, obowiązek podatkowy powstaje 15-go dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?
          • 18.09.2013Rozliczenie VAT w związku z wystawieniem faktury proforma
            Pytanie podatnika: Czy w związku art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, znoszącego obowiązek oznaczania faktur słowami „faktura VAT”, dokumenty „pro forma” lub „faktury proforma”, które Wnioskodawca otrzymuje od dostawców usług są dla niego podstawą do odliczenia podatku VAT z tego dokumentu?
            • 12.07.2013Rejestracja na kasie zaliczki i sprzedaży
              Pytanie podatnika: W jakim momencie i w jakich kwotach należy zarejestrować zaliczkę i sprzedaż na kasie fiskalnej, gdy zaliczka za usługę od osoby fizycznej wpływa na konto Wnioskodawcy przelewem, a następnie nabywca w momencie wykonania usługi płaci gotówką, zaznaczając, że od momentu zaliczki do wykonania usługi może upłynąć nawet kilka miesięcy?
              • 05.07.2013Podwójny VAT od faktury pro forma
                Interpelacja nr 17615 do ministra finansów w sprawie nagannej praktyki działania niektórych urzędów skarbowych polegającej na naliczaniu podatku VAT od kwoty umieszczonej na fakturze wystawionej pro forma
                • 15.02.2013Potencjalne podatkowe skutki wystawienia faktury PROFORMA
                  Faktura PROFORMA jest zwykle wystawiana w sytuacji, gdy przed wykonaniem usługi czy sprzedażą towaru ma dojść do wpłacenia na rzecz sprzedawcy części lub całości należnej zapłaty. Choć faktura PROFORMA zawierała zwykle te same dane co faktura VAT, to do 31 grudnia 2012 r. była ona dokumentem stricte handlowym, nie księgowym. Jej wystawienie nie wywoływało żadnych skutków ani na gruncie ustawy VAT, ani ustaw o podatku dochodowym.
                  • 16.01.2013PKPiR – faktury za prenumeratę na przełomie roku
                    Jak zawsze, ostatnie miesiące roku mijającego i pierwsze miesiące roku następnego to okres, w którym zamawiamy różnego rodzaju prenumeraty, subskrypcje itp. I jak co roku – powstają wątpliwości, pod jaką datą ujmować je w PKPiR. Są bowiem dwie możliwości.