Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aliment izba

  • 05.02.2019STIR: Blokada rachunku nie jest sprzeczna z interesem przedsiębiorców
    W grudniu 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, opierając się na obowiązujących przepisach przedmiotowej ustawy, że przedłużenie blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego na podstawie mechanizmu STIR o 3 miesiące nie musi być oparte na postępowaniu dowodowym przeprowadzonym przez urzędników Krajowej Administracji Skarbowej. Nie jest również konieczne wysłuchanie wyjaśnień danego podatnika lub świadków.
    • 30.12.2008Zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej
      Pytanie podatnika: Czy otrzymując zwrot kosztów za wymianę stolarki okiennej członkowie Spółdzielni oraz osoby niebędące członkami uzyskują przychód z innych źródeł, a co za tym idzie Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić dla nich informację PIT-8C?
      • 24.10.2008Umorzenie dłużnikowi kredytu i odsetek oznacza powstanie przychodu z innych źródeł
        Pytania podatnika: 1. Czy umorzona należność główna, umorzone odsetki (karne i ustawowe) oraz dodatkowe koszty będą stanowiły dla podatnika przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a w związku z tym na Banku będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C? 2. Czy w przypadku należności kredytowej, która uległa przedawnieniu, gdy z dłużnikiem została zawarta ugoda dotycząca spłaty kapitału oraz odsetek należnych a Bank umorzy odsetki karne oraz dodatkowe koszty należy stosować analogiczne zasady jak w przypadku umarzania odsetek karnych dotyczących należności nie przedawnionej?
        • 17.10.2008Opodatkowanie środków otrzymanych z PFRON na podjęcie działalności gospodarczej
          Pytania podatnika: 1. Czy środki otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na podjęcie działalności gospodarczej uzyskane przez osobę niepełnosprawną w myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? 2. Czy wydatki na zakup towarów (usług), które nie będą środkami trwałymi są kosztem podatkowym, pomimo iż zakupy te zostały, sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)?
          • 19.09.2008Podatkowe konsekwencje akcji promocyjnych
            Pytanie podatnika: Czy przekazanie talonów premiowych pracownikom naszych kontrahentów nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych po stronie kontrahentów będących pracodawcami uczestników promocji, jak również dla obdarowanych, jeżeli jednorazowa wartość nagrody nie przekroczy 760,00 zł?
            • 17.09.2008Dofinansowanie do wycieczek członkom rodzin pracowników
              Pytanie podatnika: Do kogo należy przypisać podatek: do przychodu pracownika, czy do jego żony, oraz jak ma być w przypadku gdy pracownik nie może jechać na wycieczkę, a w zamian pojedzie jego niepracująca żona, która nie osiąga żadnych przychodów?
              • 10.09.2008Zwrot kosztów remontu wynajmowanego mieszkania nie jest przychodem
                Pytania podatnika: Czy otrzymane pieniądze stanowią w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód, a jeżeli tak to czy można skorzystać ze zwolnienia od tego podatku? Czy kwoty nie stanowiące przychodu podlegały wykazaniu w zeznaniu za 2007 r.?
                • 21.08.2008Wygrane w konkursach pracowniczych
                  Pytanie podatnika: Czy przychody uzyskane zarówno przez pracowników Spółki jak i osoby trzecie (niebędące pracownikami Spółki) z tytułu nagród rzeczowych i wygranych pieniężnych podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w formie zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem nie powinny podlegać rygorom przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, także w przypadku gdy przekazywane są laureatom konkursu będącym pracownikami Spółki?
                  • 17.07.2008Umorzenie odsetek od kredytu bankowego a PIT
                    Pytanie podatnika: Czy umorzone skapitalizowane odsetki są przedmiotem podlegającym opodatkowaniu, czy umorzone odsetki karne stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                    • 10.06.2008Na co ZUS wydaje pieniądze
                      Interpelacja nr 2162 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ZUS
                      • 26.03.2008Umorzenie odsetek karnych nie generuje przychodu
                        Pytanie podatnika: Czy umorzone w 2006 r. odsetki karne w wysokości 5.000 zł należało opodatkować podatkiem dochodowym?
                        • 18.03.2008Świadczenia medyczne a przychód pracownika
                          Pytanie podatnika: Czy zakup usług medycznych w zakresie wykraczającym poza obowiązek pracodawcy na podstawie przepisów prawa pracy na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin opłaconych w sposób zryczałtowany uzależniony od ilości zatrudnionych w danym miesiącu pracowników będzie stanowić przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                          • 08.11.2007Opodatkowanie odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty odszkodowania
                            Wypłacone podatnikowi odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie odszkodowania należą do przychodów z innych źródeł, a zatem należy je wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym i opodatkować na zasadach ogólnych. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarł zapis, że „wolne od podatku dochodowego są odszkodowania”. Oznacza to, że posłużenie się w tym przepisie jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa „odsetki”, powoduje, że jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki) mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                            • 19.09.2007Od zadośćuczynienia trzeba zapłacić podatek
                              Pytanie podatnika: Czy otrzymane na podstawie zawartego porozumienia zadośćuczynienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                              • 14.08.2007Świadczenia alimentacyjne i podatek dochodowy
                                Pytanie podatnika: dotyczy opodatkowania świadczeń zabezpieczenia alimentacyjnego na osobę dorosłą, do momentu rozwodu, w latach 2002, 2003 i 2004.
                                • 27.06.2007Przychód najemców z tytułu umorzonych zaległości czynszowych jest przychodem z innych źródeł
                                  Pytanie podatnika: Czy umorzone najemcom lokali mieszkalnych wierzytelności pieniężne stanowią przychód podlegający opodatkowaniu oraz czy opodatkowaniu podlegają także udzielone w czynszu bonifikaty?
                                  • 13.06.2007Status osoby samotnie wychowującej dzieci będącej osobą rozwiedzioną
                                    Pytanie podatnika: dotyczy rozliczenia podatkowego osoby samotnie wychowującej dziecko.
                                    • 16.04.2007Odsetki od poręczeń majątkowych
                                      Pytanie podatnika: Czy Sąd powinien naliczyć zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od odsetek od sum depozytowych, złożonych w związku z toczącym się sądowym postępowaniem karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, cywilnym oraz w sprawach o wykroczenia?
                                      • 20.02.2007Alimenty od byłego męża
                                        Pytanie podatnika: dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych alimentów od byłego męża na rzecz małżonki.
                                        • 03.01.2007Nagrody uzyskane przez osoby krajowe z tytułu wygranych w konkursach
                                          Pytanie podatnika: Jak należy opodatkowywać przychody z konkursów z dziedziny kultury i sztuki (fotograficzne, malarskie, filmowe oraz z zakresu innych sztuk wizualnych) organizowanych przez instytucje kultury w ramach działań statutowych?
                                          • 30.10.2006Bezpłatne korzystanie z pomieszczeń przy realizacji umowy ze spółką francuską podlega opodatkowaniu
                                            Pytanie podatnika: 1. Czy przychody uzyskiwane z tytułu umowy o świadczenie przez podatnika usług na rzecz spółki francuskiej są przychodami z działalności gospodarczej i powinny być wykazywane odpowiednio w PIT-5L i PIT-36L łącznie z przychodami osiąganymi z tytułu sprzedaży detalicznej? 2. Czy obowiązującą ewidencją zdarzeń wymienionych w powyższym pytaniu jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, czy też księga handlowa? 3. Czy bezpłatne korzystanie z pomieszczeń udostępnionych przez spółkę francuską podlega opodatkowaniu i w jakiej formie?
                                            • 17.10.2006Zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego nie rodzi obowiązku podatkowego
                                              Pytanie podatnika: Które należności egzekwowane przez komornika i w jakiej kwocie winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                                              • 09.08.2006Konkurs nie zawsze jest konkursem
                                                Pytanie podatnika: Według jakich zasad podlegają opodatkowaniu jednorazowe nagrody wypłacane przez Spółkę dzieciom pracowników, które osiągają dobre wyniki w nauce i kończą naukę w czasie przewidzianym dla cyklu nauki na poziomie szkoły średniej i wyższej?
                                                • 13.07.2006Opodatkowanie dochodu z tytułu umorzonego stypendium
                                                  Pytanie podatnika: Podatnik w latach 2001-2004 otrzymywał stypendium fundowane, które było rozliczane w składanych zeznaniach podatkowych. W 2005 r. połowa stypendium została umorzona, a drugą połowę podatnik został zobowiązany zwrócić płatnikowi. Zdaniem podatnika nie ma on obowiązku wykazywania kwoty umorzonego stypendium w zeznaniu podatkowym za rok 2005, ponieważ podatek z tego tytułu został już zapłacony i rozliczony w zeznaniach podatkowych za lata 2001-2004.
                                                  • 11.07.2006Roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z nie zawarcia umowy o pracę
                                                    Pytanie podatnika: Czy zwolnione jest z podatku dochodowego w trybie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowanie wypłacone przez Urząd Miasta w związku z nienawiązaniem stosunku pracy?
                                                    • 20.06.2006Prawo do zaliczki alimentacyjnej a brak umowy międzynarodowej
                                                      RPO przystąpił do postępowania przed WSA w Poznaniu w sprawie ze skargi Agnieszki S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 28.11.2005 r. uchylającą decyzję Prezydenta Miasta z dnia 8.09.2005 r. i odmawiającą Agnieszce S. zaliczki alimentacyjnej na dziecko.