Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja używany osoba fizyczna

  • 16.08.2019Spółka jawna: wycofanie składników majątku z jednej spółki w celu wniesienia ich do innej
    Aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.) zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieodpłatne przekazanie uprzednio wniesionego aportu do majątku osobistego wspólnika również jest neutralne w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.
    • 22.02.2019Najem prywatny: Amortyzacja odziedziczonego mieszkania
      Odziedziczyłem mieszkanie, które chciałbym wynajmować. Zastanawiam się nad wyborem sposobu opodatkowania przychodów z wynajmu - i okazuje się, że znaczenie będzie miało to, czy będę mógł to mieszkanie amortyzować, i jaka będzie wysokość odpisu amortyzacyjnego (im większy, tym korzystniejsza sytuacja przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych). Czy w przypadku mieszkań otrzymanych w spadku amortyzacja wchodzi w grę? Jak ustalić wartość takiego mieszkania, a jak wysokość odpisu, który będę mógł odliczyć od przychodów?
      • 21.02.2019Najem prywatny: Amortyzacja odziedziczonego mieszkania
        Odziedziczyłem mieszkanie, które chciałbym wynajmować. Zastanawiam się nad wyborem sposobu opodatkowania przychodów z wynajmu - i okazuje się, że znaczenie będzie miało to, czy będę mógł to mieszkanie amortyzować, i jaka będzie wysokość odpisu amortyzacyjnego (im większy, tym korzystniejsza sytuacja przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych). Czy w przypadku mieszkań otrzymanych w spadku amortyzacja wchodzi w grę? Jak ustalić wartość takiego mieszkania, a jak wysokość odpisu, który będę mógł odliczyć od przychodów?
        • 24.11.2017Środki trwałe: Brakującą dokumentację może zastąpić opinia biegłego
          Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabyła w 1996 r. budynek handlowo-usługowy w stanie surowym. Od tego czasu budynek ten był modernizowany, ale nie zachowały się faktury ani rachunki dokumentujące te prace. Po zakończeniu prac budowlanych budynek został wynajęty i używany jest przez najemcę. Za ten okres z tytułu najmu opłacany był podatek w formie ryczałtu. Od początku 2018 r. najem ma być prowadzony na zasadach ogólnych. Czy na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego można wprowadzić ww. budynek do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości początkowej?
          • 19.10.2011Sprzedaż firmowego samochodu używanego krócej niż rok
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył samochód osobowy w 2006 roku. Następnie z dniem 1 grudnia 2010 r. samochód dotychczas używany do celów prywatnych wprowadził do ewidencji środków trwałych i dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W dniu 15 kwietnia 2011 r. (przed upływem roku od wprowadzenia środka trwałego do ewidencji) Wnioskodawca sprzedał ww. samochód. Przeprowadzona operacja sprzedaży spowodowała umorzenie środka trwałego. Czy, sprzedając samochód używany faktycznie krócej niż tzw. przewidywany okres używania dłuższy niż rok, podatnik można wykazać jego niezamortyzowaną wartość jako koszt uzyskania przychodów?
            • 01.09.2009Orzecznictwo: Jednorazowa amortyzacja w przypadku spółki cywilnej
              Z uzasadnienia: Wprawdzie w ustawie z dnia 5 marca 2009 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 69 poz. 587) ustawodawca wprowadził w art. 22k ust. 13 w brzmieniu "W przypadku spółki niemającej osobowości prawnej kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, dotyczy spółki" to na dzień wydania pisemnej interpretacji - brak było jakichkolwiek materialnych podstaw do ograniczenia w odliczeniu takiego limitu przez każdego wspólnika spółki nie mającej osobowości prawnej, jak to należy czynić w chwili obecnej.