Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

koszty uzyskania przychodu dla zleceniobiorcy

  • 17.12.2009Wynagrodzenie prowizyjne wyklucza ryczałt
    Pytanie podatnika: Czy od dochodów (przychodów) z tytułu wynagrodzenia otrzymanego przez zleceniobiorców za czynności wykonane na podstawie opisanych umów należy pobrać: • zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych - gdy wynagrodzenie faktycznie otrzymane w danym miesiącu przez zleceniobiorcę nie przekroczy kwoty 200 zł, • stosowną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 41 powołanej ustawy - gdy wynagrodzenie faktycznie otrzymane w danym miesiącu przez zleceniobiorcę przekroczy kwotę 200 zł?
    • 07.12.2009KUP od przeniesienia własności wynalazku
      Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że koszty podatkowe w stosunku do wynagrodzenia twórcy za przeniesienie własności wynalazku ustala się w wysokości 50-proc. przychodu. Jeśli wynalazek powstaje w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo innej umowy, np. umowy zlecenia, prawo do uzyskania patentu do wynalazku przysługuje pracodawcy lub zleceniodawcy. Ma wówczas miejsce pierwotne nabycie prawa do wynalazku, a nie przeniesienie tego prawa. Dlatego też do wynagrodzenia wynalazcy, który jest pracownikiem lub zleceniobiorcą nie znajdą zastosowania 50-proc. koszty podatkowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
      • 14.09.2009Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej dla zleceniobiorcy
        Pytanie podatnika: Czy wypłacone środki u zleceniobiorcy będą zwolnione z podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub będą traktowane jako przychód ze zlecenia na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź jako inny przychód wykazany rozliczeniem rocznym PIT-8C?
        • 26.03.2009Wydatki na wynajem samochodu z limitem
          Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, w którym koszty związane z wynajmem i używaniem podczas podróży zagranicznej samochodu osobowego w całości stanowią koszty uzyskania przychodów?
          • 18.03.2009Kilometrówka zleceniobiorcy
            Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca prawidłowo postępuje wliczając należności za przejechane kilometry do dochodu zleceniobiorcy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych potrącając zaliczkę na podatek z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne?
            • 29.09.2008Samozatrudnienie – alternatywa w postaci własnej firmy
              Samozatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza. To obecnie bardzo popularna na rynku pracy sytuacja, w której osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko. Prowadzenie tego rodzaju działalności, przy zachowaniu wymogów ustawowych, pozwala uzyskać określone oszczędności podatkowe (opodatkowanie na zasadach podatku liniowego czy możliwość rozliczania rzeczywiście poniesionych kosztów uzyskania przychodu).
              • 22.08.2008Kary, grzywny i inne opłaty sankcyjne
                W działalności gospodarczej dość często zdarzają się sytuacje, w których na podatników nakładane są różnego rodzaju kary lub grzywny. Po uiszczeniu kwoty wynikającej z tego typu tytułów, bardzo często pojawia się problem, jak prawidłowo podatkowo zakwalifikować zapłaconą karę. Dodatkowa trudność wynika także z faktu, że nie zawsze ustawodawca posługuje się słowem „kara” czy „grzywna” w odniesieniu do kwot mających wywołać określony skutek podatkowy.
                • 20.05.2008Rekompensata za wypowiedzenie umowy o współpracy
                  Pytanie podatnika: Czy wypłacone odszkodowanie wynikające z umowy o współpracy Zleceniodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
                  • 20.09.2007Orzecznictwo — Poniesienie wydatku nie oznacza poniesienia kosztu
                    Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B Spółki z o.o. w S na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2003 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.
                    • 03.08.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach – część VII
                      Dokumentowanie wydatków – ulga na gosposię i zmniejszenie podatku o 1% Pytanie: Podatnik zatrudnił w 2006 r. pomoc domową na podstawie umowy aktywizacyjnej i zatrudnienie to trwa także w 2007 r. Zatrudniona otrzymuje wynagrodzenie miesięczne. Jak wygląda rozliczenie osoby zatrudniającej i jak dokumentować opłacone składki?
                      • 27.04.2007Podatek VAT a koszt podatkowy
                        Zasada neutralności VAT Konstrukcja podatku o towarów i usług oparta jest na założeniu, iż powinien on obciążać jedynie konsumentów towarów i usług – stąd dla przedsiębiorców podatek ten winien być neutralny. Wyrazem zasady neutralności tego podatku w polskim systemie prawa jest art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług1), który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Skorzystanie przez podatnika z uprawnienia, o którym mowa powyżej powoduje, iż podatnik, co do zasady, nie odczuwa ciężaru tego podatku.
                        • 20.02.2006Działalność gospodarcza i przychody z innych tytułów
                          Pytanie: Prowadzę działalność handlową. Kupiłem mieszkanie z przeznaczeniem dla mojej córki, która obecnie studiuje. Chcę to mieszkanie wynająć do czasu aż będzie potrzebne. Czy dochody i koszty z wynajmu mam łączyć z dochodami i kosztami ze sklepu? Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie export-import. W ubiegłym roku pomogłem znajomemu w sprzedaży linii produkcyjnej. Oficjalnie firma moja nie miała z tym nic wspólnego. Znajomy jednak w ramach prowizji chce mi wypłacić jakiś procent od sumy sprzedaży - prosił mnie o wystawienie rachunku. Nie wiem czy jako osoba prowadząca własną działalność mogę wystawić rachunek jako osoba prywatna?
                          • 20.10.2005Wyjaśnienie I-2/415-11/05 z 11.03.2005 r. - Urząd Skarbowy w Zgierzu
                            Pytanie podatnika Czy kwoty wydatków na posiłki mieszczące się w limitach diet oraz koszty zakwaterowania zleceniobiorców współpracujących z Spółką z o. o. poza siedzibą spółki oraz poza miejscem zamieszkania zleceniobiorców stanowią przychód zwolniony zleceniobiorców? Czy w przypadku gdy nie jest on traktowany jako przychód zleceniobiorcy wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów zleceniodawcy jeżeli zostały poniesione w celu uzyskania przychodu?

                          « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]