Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty syna

  • 28.11.2019Ulga rodzinna - małżonkowie przed rozwodem, mieszkający osobno
    Ulga rodzinna przysługuje obojgu rodzicom. Jej prawidłowe rozliczenie w przypadku rozdzielnej opieki nad dziećmi wymaga porozumienia opiekunów. Co jednak w przypadku, w którym rodzice nie osiągają porozumienia, a dodatkowo jedno z nich uchyla się od opieki i mimo posiadanych praw, wykonuje ją w sposób marginalny? Dzisiaj interpretacja rozstrzygająca między innymi taki problem. Drugi dotyczy sposobu rozliczenia ulgi, kiedy dziecko staje się pełnoletnie w trakcie roku podatkowego, i otrzymuje nieregularnie płacone alimenty.
  • 11.09.2019WSA. Skonfliktowani rodzice podzielą się ulgą na dziecko po połowie
    Z uzasadnienia: Wobec treści art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zakres wykonywania władzy rodzicielskiej przez każde z rodziców nie ma znaczenia, bowiem ustawodawca nie wprowadził takiego kryterium do wskazanej regulacji i co więcej, nie uzależnił od tego wielkości ulgi przypadającej na poszczególnego rodzica (...) Brak bowiem porozumienia rodziców, co do określenia proporcji przysługującej im ulgi, powoduje przyjęcie równego podziału ulgi także w sytuacji, gdy każdy z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w różnym stopniu.
  • 06.03.2018PIT za 2017: Alimenty a prawo do ulgi na dzieci
    Pytanie: Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą 3 synów: bliźniaków, które mają obecnie 12 lat oraz pełnoletniego syna. Ojciec dzieci w stosunku do młodszych synów ma ograniczone kontakty orzeczone wyrokiem sądowym oraz opłaca alimenty. Natomiast na starszego syna płaci alimenty. Czy, w związku z brakiem możliwości porozumienia się z ojcem dzieci, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia 100% ulgi za rok 2017 na małoletnich synów oraz pełnoletniego uczącego się syna?
  • 01.09.2017NSA: Dochody dziecka uzyskane za granicą mogą wyłączyć możliwość wspólnego rozliczenia
    Z uzasadnienia: Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.
  • 26.09.2016Podatek od nieujawnionych dochodów dotyczy tylko Polski
    Z uzasadnienia: Podatek od dochodów nieujawnionych pobierany jest bowiem od dochodów (przychodów) uzyskanych tylko na terytorium Polski. Powołana regulacja prawna nie dotyczy opodatkowania dochodów ukrytych, a osiągniętych poza terytorium Polski, przy zastosowaniu konstrukcji dochodu opartego na wydatkach i oszczędnościach. Jeśli ustawodawca nie objął podatkiem od dochodów nieujawnionych korzyści mających źródła poza terytorium Polski, jednakże uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tym samym w tych przypadkach nie będą miały zastosowania, wynikające z umów międzynarodowych, regulacje w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w ogóle nie pojawia się tu problem podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.
  • 14.09.2016NSA. Ulga na dzieci. Fiskus nie jest od rozwiązywania rodzinnych konfliktów
    Wykładnia przepisu art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT sprowadza się do konstatacji, w myśl której ulga na dzieci przysługuje temu podatnikowi, który w danym roku podatkowym nie tylko posiadał, ale także wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka nie osiągnęli porozumienia, co do proporcji odliczenia kwoty ulgi, organy podatkowe nie są zobligowane do stosowania per analogiam art. 27f ust. 3 tej ustawy i ustalenia ile dni w danym roku dziecko przebywało z danym rodzicem, bowiem odliczenie to może nastąpić jedynie w częściach równych (art. 27f ust. 4 zdanie drugie) - Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 04.04.2016Roczny PIT. Podział ulgi prorodzinnej
    Pytanie podatnika: Czy w zeznaniu za 2015 r. i dalsze lata Wnioskodawczyni będzie mogła dokonać rozliczenia ulgi na dwoje dzieci w wysokości 100%?
  • 29.12.2015Uprawnienia do zastosowania ulgi prorodzinnej za cały rok
    Pytanie podatnika: Czy art. 27f ust. 2 ustawy o PIT uprawnia Wnioskodawczynię do odliczenia ulgi podatkowej na dzieci za cały rok – kiedy to dzieci faktycznie są pod opieką Wnioskodawczyni, czy za połowę roku kalendarzowego, czy też proporcjonalnie, sumując dni w których ojciec dzieci sprawował faktyczną opiekę?
  • 17.12.2015Ulga prorodzinna w zeznaniu za rok 2015
    Począwszy od rozliczenia podatkowego za rok 2013 zwiększeniu uległa ilość kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie istotny jest nie tylko między innymi wiek dziecka, ewentualnie wysokość osiąganych przez nie dochodów, ale także liczba dzieci na które ta ulga przysługuje, a niekiedy także wysokość dochodów uzyskiwanych przez osobę uprawnioną.
  • 16.12.2015Ulga prorodzinna w zeznaniu za rok 2015
    Począwszy od rozliczenia podatkowego za rok 2013 zwiększeniu uległa ilość kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie istotny jest nie tylko między innymi wiek dziecka, ewentualnie wysokość osiąganych przez nie dochodów, ale także liczba dzieci na które ta ulga przysługuje, a niekiedy także wysokość dochodów uzyskiwanych przez osobę uprawnioną.
  • 03.07.2014Darowizny i środki z pomocy społecznej. Z podatkiem czy bez?
    Świadczenia przekazywane na rzecz beneficjentów co do zasady są przychodami z innych źródeł. Mogą one jednak korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT. Sprawdźmy, jakie warunki muszą być spełnione, aby świadczenia te były wolne od podatku.
  • 06.08.2013Umorzone odsetki a przychód w PIT
    Pytanie podatnika: Na jakiej podstawie umorzenie 50% odsetek karnych jest traktowane jako przychód?
  • 12.12.2012Rozwód a wspólne rozliczenie z dzieckiem
    Z uzasadnienia: Wychowania nie można utożsamiać jedynie z troską o byt materialny. Równie ważne jest kształtowanie osobowości dziecka poprzez uczenie go samodzielności, obowiązkowości, rozwijanie predyspozycji intelektualnych, umiejętności praktycznych, kształtowanie światopoglądu, systemu wartości oraz postaw emocjonalnych. Zatem, podatnika nie można uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko. Dziecko podatnika bowiem zamieszkuje wraz z matką, pozostaje pod jej stałą, codzienną opieką. Natomiast podatnik zajmuje się synem doraźnie - w określonych, ustalonych przez sąd przedziałach czasowych.
  • 06.04.2012Opodatkowanie odsetek zasądzonych wyrokiem sądu
    Pytanie podatnika: Mężowi Wnioskodawczyni wypłacono obniżoną premię. Skutkowało to uszczupleniem zasiłku chorobowego. Mąż założył sprawę w sądzie pracy, w którym wygrał i zakład pracy wypłacił mu zaległą premię oraz zasiłki chorobowe, ale nie wypłacono należnych odsetek od zasiłków chorobowych. Mąż założył następną sprawę, ale w trakcie tej sprawy zmarł. Wnioskodawczyni oraz Jej syn, jako spadkobiercy, prowadzili sprawę przez kilka lat. Ostatecznie, na podstawie wyroku, zakład pracy męża wypłacił należne odsetki, sporządzając druk PIT-8C. Czy otrzymane odsetki od zasiłku chorobowego, zasądzone wyrokiem sądu, nie powinny być zwolnione z opodatkowania?
  • 20.02.2012PIT 2011: Rozwodnik nie zawsze rozliczy się z dzieckiem
    Rodzicem faktycznie wychowującym dziecko jest ten z rodziców komu sąd przyznał prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej i który zajmuje się jego wychowaniem. Osoba posiadająca jedynie prawo do współdecydowania we wszystkich sprawach dotyczących dziecka, zajmująca się dzieckiem jedynie w czasie wakacji, ferii, w weekendy czy też w inne dni ustalone na podstawie wyroku sądu, nie ponosi codziennego trudu jego wychowywania. A właśnie wychowywanie dziecka, tj. kształtowanie jego osobowości i sprawowanie nad nim stałej pieczy jest warunkiem rozliczenia się jako samotny rodzic - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 05.01.2012 r., sygn. IBPBII/1/415-866/11/HK.
  • 11.03.2011Płacąc tylko alimenty nie wychowujemy samotnie dziecka
    Pytanie: Na początku 2010 r. rozwiodłem się. Zgodnie z orzeczeniem sądu płacę alimenty na mojego 7-letniego syna, który mieszka ze swoją matką, a moją byłą żoną. Dodam, że nie zostałem pozbawiony władzy rodzicielskiej. Widuję się z synem kilka razy w tygodniu. Często zabieram go do siebie na kilka dni. Oprócz wspomnianych alimentów, regularnie opłacam dodatkowe lekcje języka angielskiego dla syna. Czy przysługuje mi prawo opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?
  • 28.02.2011Ulga prorodzinna po rozwodzie
    Pytanie: W ubiegłym roku rozwiodłem się. Sąd powierzył władzę rodzicielską nad naszym pięcioletnim synem byłej żonie, jednocześnie nie pozbawiając mnie władzy rodzicielskiej. Sąd nałożył na mnie alimenty na rzecz syna w kwocie 800 zł miesięcznie. Rozliczając PIT za 2010 r., miedzy mną a byłą żoną powstał spór o proporcję, w jakiej możemy skorzystać z ulgi. Uważam, że w związku z tym, że sąd nie pozbawił mnie władzy rodzicielskiej i wykonuje ją nadal, choć w sposób ograniczony, mam prawo do skorzystania z ulgi na dzieci w takiej samej wysokości, jak była małżonka, czyli 50% na 50%. Czy i w jakiej proporcji mogę skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania dzieci?